Piotr Smolewski


Piotr Paweł Smolewski, urodzony 25 grudnia 1960 roku w Łodzi, był znanym i cenionym polskim hematologiem. Jego kariera akademicka obejmowała pracę jako wykładowca na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, gdzie przyczynił się do kształcenia wielu pokoleń studentów.

Smolewski zmarł 20 marca 2023 roku, pozostawiając po sobie znaczący dorobek naukowy oraz wpływ na rozwój medycyny w Polsce.

Życiorys

Piotr Smolewski przyszedł na świat 25 grudnia 1960 roku w Łodzi. Swoją edukację rozpoczął w Szkole Podstawowej Nr 35 w Łodzi, uczęszczając tam w latach 1967–1971. Następnie kontynuował naukę w Szkole Podstawowej Nr 99 w latach 1971–1975, a swoją podróż edukacyjną zakończył w II Liceum Ogólnokształcącym im. Gabriela Narutowicza w Łodzi, gdzie uczył się w latach 1975-1979.

W 1985 roku Piotr Smolewski zakończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi. Jego kariera zawodowa koncentrowała się na specjalizacji w okresie chorób wewnętrznych, za co zdobył pierwszy stopień w 1988 roku oraz drugi stopień w 1992 roku. Skupił się również na hematologii, uzyskując specjalizację w 2003 roku. W 1991 roku obronił doktorat pod kierunkiem prof. dr. hab. Euzebiusza Krykowskiego, na temat oceny stężenia ferrytyny w surowicy oraz w komórkach jednojądrowych krwi obwodowej w kontekście diagnostyki nowotworów złośliwych pochodzących z limfocytów B.

W 2002 roku uzyskał habilitację na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, gdzie prowadził badania dotyczące apoptozy nowotworowych komórek krwiotwórczych za pomocą fluorogennych inhibitorów kaspaz. Pięć lat później, w 2007 roku, otrzymał tytuł profesora, co podkreśliło jego znaczącą rolę w dziedzinie medycyny.

Po ukończeniu studiów pracował jako stażysta w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, w poradni chorób krwi. Wkrótce potem zaangażował się zawodowo w Akademii Medycznej w Łodzi, gdzie pełnił funkcję młodszego asystenta w II Klinice Chorób Wewnętrznych (1985–1986), a następnie asystenta (1987–1993). W późniejszym okresie był adiunktem w Klinice Hematologii (1993–2007) i profesorem nadzwyczajnym (2007–2012). Na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi kierował laboratorium kliniki od 2003 roku oraz zainicjował utworzenie Pracowni Cytometrii, którą również nadzorował.

W latach 2008–2009 sprawował funkcję p.o. kierownika Zakładu Hematologii Doświadczalnej, a później objął to stanowisko na stałe. Jako osoba odpowiedzialna za dydaktykę, pełnił szereg ważnych ról, w tym prodziekana ds. dydaktyki Wydziału Pielęgniarstwa i Położnictwa (od 2008 r.) oraz kierownika Studiów Podyplomowych na Wydziale Nauk o Zdrowiu (od 2011 r.). Był również konsultantem wojewódzkim w dziedzinie hematologii, co dodatkowo podkreśla jego wpływ na rozwój tej specjalizacji.

Żonaty z Elżbietą Smolewską, Piotr Smolewski był ojcem jednego syna. Jego życie zakończyło się 20 marca 2023 roku, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu rzymskokatolickim św. Wojciecha w Łodzi.

Nagrody i odznaczenia

Piotr Smolewski jest osobą, która zdobyła szereg wyróżnień i nagród w swoim dorobku zawodowym, co niewątpliwie podkreśla jego osiągnięcia w dziedzinie edukacji i nauki. W 2012 roku odznaczono go Złotym Krzyżem Zasługi, co stanowi istotne uznanie jego wkładu w rozwój społeczności. Wcześniej, w 2010 roku, zyskał Medal 65-lecia Wyższego Szkolnictwa Medycznego w Łodzi.

Warto także zaznaczyć, że w 2002 roku uzyskał nagrody naukowe od Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu oraz Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, co mówi wiele o jego wkładzie w sektory edukacji oraz zdrowia.

Nie tylko nagrody indywidualne, ale także zespołowe osiągnięcia przyniosły mu prestiż. Smolewski był wielokrotnie wyróżniany przez resort oświaty zespołowo w latach 2004-2007. Takie docenienie pracy zespołowej jest świadectwem jego zdolności do współpracy i kierowania grupami.

Dodatkowo, jego pasja i zaangażowanie w edukację zostały uhonorowane przez rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Otrzymał nagrody dydaktyczno-naukowe III stopnia w 1990 roku, a kolejne wyróżnienia zespołowe miały miejsce w latach 1999, 2005, 2008 oraz nagrody naukowe I i II stopnia w latach 1992, 2003, 2007 i 2011. Tego rodzaju uznania świadczą o jego znaczącym wpływie na rozwój akademicki.

Dorobek naukowy

Piotr Smolewski to wybitny naukowiec, który ma na swoim koncie ponad 500 publikacji naukowych. Jego badania koncentrują się głównie na hematologii onkologicznej i nowotworach układu chłonnego.

W szczególności, jego prace dotyczą metod cytometrii przepływowej i skaningowej, a także czynników prognostycznych w nowotworowych chorobach krwi. Zajmuje się on również badaniem aktywności nowych leków przeciwnowotworowych oraz mechanizmów, które za nimi stoją. Często podejmuje się także analizy zaburzeń apoptozy i cyklu komórkowego w kontekście wybranych problemów immunologicznych.

Wśród jego osiągnięć, szczególnie wyróżnia się opracowanie nowej metody testu jąderkowego oraz morfometrii jąderek. Piotr Smolewski stworzył także technikę barwienia komórek i tkanek, która mogła być stosowana w przestrzeni kosmicznej.

Dodatkowo, opracował metodę fluorescencji różnicowej oraz wprowadził technikę wykorzystania fluorogennych inhibitorów kaspaz jako markerów apoptozy w komórkach nowotworowych. Jego prace miały znaczący wpływ na rozwój badań w dziedzinie onkologii i immunologii.

Jako mentor, był promotorem kilkunastu prac doktorskich oraz licznych prac magisterskich w takich dziedzinach jak pielęgniarstwo, położnictwo oraz analityka medyczna. Poza tym, pełnił rolę recenzenta prac habilitacyjnych oraz wniosków o nadanie tytułu naukowego profesora.

Przypisy

  1. a b c d e f Wybitny lekarz i naukowiec nie żyje. Prof. Piotr Smolewski zmarł w wieku 62 lat [online], WP abcZdrowie [dostęp 28.03.2023 r.]
  2. a b c d e Odszedł prof. Piotr Paweł Smolewski. Całe życie był związany z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi [online], www.rynekzdrowia.pl [dostęp 28.03.2023 r.]
  3. a b StanisławS. Wróbel StanisławS., Nie żyje profesor Piotr Smolewski. Wybitny łódzki lekarz hematolog zmarł w wieku 62 lat. Pogrzeb w czwartek [online], Dziennik Łódzki, 22.03.2023 r. [dostęp 28.03.2023 r.]
  4. a b c d e f RyszardR. Żmuda RyszardR., Prof. dr hab. med. Piotr Paweł Smolewski [online] [dostęp 28.03.2023 r.]

Oceń: Piotr Smolewski

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:17