Julian Ajzner


Julian Ajzner, znany również jako Joel, przyszedł na świat 14 września 1884 roku w Łodzi. Był wybitnym chirurgiem, który zdobył uznanie w swoim fachu.

Warto podkreślić, że jego pochodzenie żydowskie miało istotny wpływ na jego życie oraz karierę zawodową. Julian Ajzner zmarł 25 stycznia 1963 roku w tej samej miejscowości, w której się urodził, pozostawiając po sobie ślad w lokalnej społeczności jako lekarz z wieloma osiągnięciami.

Biogram

Julian Ajzner był synem Szapsy i Chumy (Chany) z domu Lewi, którzy posiadali mieszkanie położone przy ul. Dzielnej, dzisiejszej ul. G. Narutowicza 4. W 1901 roku uzyskał świadectwo dojrzałości w łódzkim męskim gimnazjum rządowym, a następnie kontynuował swoje nauki na studiach medycznych, które rozpoczął na uniwersytecie w Królewcu, a później w Berlinie. Jego ciężka praca i zaangażowanie zaowocowały zdobyciem tytułu lekarza w 1905 roku, a dwie lata później uzyskał stopień doktora medycyny na podstawie rozprawy pod tytułem Uber eine cystische Geschwulst des Unterkiefers (Berlin 1907).

Po nostryfikacji swojego dyplomu na uniwersytecie w Charkowie w 1907 roku, przez kolejne siedem lat zyskał cenne doświadczenie, pracując w renomowanych klinikach w Greifswaldzie, Królewcu oraz Lipsku. W okresie od 1914 do 1921 roku służył jako lekarz wojskowy, a po zakończeniu działań wojennych, do wybuchu II wojny światowej, piastował funkcję ordynatora oddziału chirurgicznego w Żydowskim Szpitalu im. małżonków Izraela i Leony Poznańskich w Łodzi, który mieścił się przy ul. Nowotargowej, obecnie ul. Seweryna Sterlinga 1/3. Był również aktywnym członkiem Izby Lekarskiej w Łodzi oraz współwłaścicielem lecznicy ginekologiczno-położniczej „Unitas”, zlokalizowanej przy ul. Pustej, dzisiaj ul. St. Wigury 11.

Julian mieszkał przy ul. Piotrkowskiej 159, a w 1920 roku przeniósł się na ul. Dzielną (obecnie ul. G. Narutowicza) 4. W 1937 roku natomiast mieszkał przy ul. Wólczańskiej 197. Po ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę, który rozpoczął II wojnę światową we wrześniu 1939 roku, znalazł się w oblężonej Warszawie, gdzie pracował jako lekarz i pełnił obowiązki ordynatora oddziału chirurgicznego Szpitala im. Dzieciątka Jezus.

Po utworzeniu getta dla warszawskich Żydów w październiku 1940 roku, Julian pełnił funkcję ordynatora oddziału chirurgicznego w Szpitalu Towarzystwa Ochrony Zdrowia Ludności Żydowskiej (TOZ), w którym pracował aż do ucieczki z getta w 1943 roku, po czym ukrywał się na terenie stolicy oraz pobliskich miejscowości. Wiosną 1945 roku wrócił do Łodzi, gdzie zaszył na stałe. Przez piętnaście lat, do momentu przejścia na emeryturę 1 stycznia 1960 roku, był ordynatorem oddziału chirurgicznego w Szpitalu im. M. Pirogowa w Łodzi. Po przejściu na emeryturę kierował Poradnią Chorób Żył w przyszpitalnej przychodni specjalistycznej.

Julian Ajzner był jednym z inicjatorów powstania łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Chirurgicznego, pełnił także rolę prezesa, a później wiceprezesa po wyzwoleniu. Zmarł 25 stycznia 1963 roku w Łodzi.

Życie prywatne

Był mężem Emilii z Hirszbergów, wcześniej noszącej nazwisko Kapłan, która przyszła na świat 13 stycznia 1900 roku w Warszawie. Julian został pochowany na cmentarzu komunalnym na Dołach w Łodzi, w Kwaterze IVB, Rządzie 14, Grobie 4.

Odznaczenia

Julian Ajzner, jako osoba o znacznym dorobku, został uhonorowany licznymi odznaczeniami, które świadczą o jego wkładzie i zaangażowaniu w różne dziedziny. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

  • krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • odznaka honorowa „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”,
  • odznaka honorowa miasta Łodzi.

Przypisy

  1. Cmentarz - strona główna [online], cmentarzekomunalne.lodz.systkom.pl [dostęp 12.11.2023 r.]
  2. nekrolog, „Dziennik Łódzki” (23), bc.wbp.lodz.pl, 26.01.1963 r. [dostęp 12.11.2023 r.]
  3. Księga adresowa m. Łodzi (…) Rocznik 1937-1939. Łódź 1937. dz. II Wykaz mieszkańców m. Łodzi s. 8 (tu jako Joel)
  4. Informator m. Łodzi z kalendarzem na rok 1920, Opracowany i wydany przez Wydział Statystyczny Magistratu m. Łodzi, Łódź 1920, s. 502 (tu jako Josel; z adnotacją „powołany do służby wojskowej”)
  5. Informator m. Łodzi z kalendarzem na rok 1920, Opracowany i wydany przez Wydział Statystyczny Magistratu m. Łodzi, Łódź 1920, s. 399
  6. Szapsia (Szabtaj) Ajzner (zmarł 03.07.1933 r. w wieku 81 lat, należał do grona obywateli m. Łodzi, pochowany został na nowym cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej, str. L, kw. D, nr grobu 58)

Oceń: Julian Ajzner

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:7