Janusz Zasłonka


Janusz Romuald Zasłonka to postać zasługująca na uwagę w polskiej medycynie, znana jako wybitny kardiochirurg. Urodził się 23 stycznia 1936 roku w Łodzi i przez całe życie wnosił znaczący wkład w rozwój nauki oraz praktyki medycznej w swoim kraju.

Był nie tylko praktykiem, ale również profesorem doktor habilitowanym nauk medycznych, co czyniło go autorytetem w swojej dziedzinie. Jego pasja do nauczania i dzielenia się wiedzą przyczyniła się do wychowania wielu pokoleń lekarzy i specjalistów w zakresie kardiochirurgii.

Janusz Zasłonka zmarł 29 stycznia 2016 roku, pozostawiając po sobie nie tylko wybitne osiągnięcia zawodowe, ale również pamięć o swoim zaangażowaniu w rozwój polskiej medycyny.

Życie i działalność

Janusz Zasłonka, wybitny chirurg i specjalista w dziedzinie kardiochirurgii, swoją drogę zawodową rozpoczął w 1958 roku, gdy ukończył studia medyczne na Akademii Medycznej w Łodzi. Po zakończeniu edukacji, pracował na oddziale Chirurgii Ogólnej Szpitala Miejskiego w Wieluniu w latach 1958-1961. W 1961 roku uzyskał pierwszą specjalizację z chirurgii ogólnej, a w tym samym roku rozpoczął pracę na Oddziale Chirurgii Urazowej Szpitala Pogotowia Ratunkowego w Łodzi.

Następnie związał się z Szpitalem Klinicznym nr 3 im. dr. Seweryna Sterlinga w Łodzi, gdzie kontynuował swoją karierę naukową i medyczną. W 1967 roku obronił pracę doktorską zatytułowaną „Mediastinoskopia i jej znaczenie diagnostyczne”. Rok później, w 1968, uzyskał drugą specjalizację z chirurgii klatki piersiowej.

Janusz Zasłonka był asystentem oraz bliskim współpracownikiem profesora Jana Molla, z którym współpracował przy przełomowych zabiegach, takich jak pierwszy w kraju przeszczep serca w 1969 roku oraz operacja by-passów w krążeniu pozaustrojowym w 1970 roku. W 1981 roku obronił rozprawę habilitacyjną, poświęconą allogenicznym przeszczepom tchawicy w rekonstrukcji dróg oddechowych.

W 1983 roku objął rolę kierownika Kliniki Kardiochirurgii, w miejscu ustępującego prof. Molla. Dodatkowo, od 1990 roku pełnił także funkcję dyrektora Instytutu Kardiologii Akademii Medycznej w Łodzi, a w 1992 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.

Janusz Zasłonka zmarł 2 lutego 2016 roku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na Cmentarzu Starym przy ul. Ogrodowej w Łodzi, gdzie pożegnano go z należnymi honorami. Jego wkład w medycynę oraz dokonania w dziedzinie kardiochirurgii będą pamiętane przez wiele pokoleń.

Życie prywatne

Janusz Zasłonka był mężem prof. Alicji Iwaszkiewicz-Zasłonka, która pełniła rolę anestezjologa. Urodziła się w 1936 roku i zmarła w 2012 roku. Ich związek zaowocował dwojgiem dzieci.

Para doczekała się córki, Joanny Narbutt, oraz syna Andrzeja Zasłonkę.

Wybrane publikacje

Janusz Zasłonka, jako uznany ekspert w dziedzinie medycyny, przyczynił się do wielu znaczących publikacji, które mają istotne znaczenie dla praktyki klinicznej oraz nauki. Poniżej przedstawiamy kilka z jego wybranych prac:

  • Polska skala ryzyka operacyjnego leczenia choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego, praca zbiorowa pod red. Janusza Zasłonki, Warszawa: Wydawnictwo Medycyna Plus, 2006, ISBN 83-923874-2-2,
  • Wybrane zagadnienia z chirurgii serca, naczyń i klatki piersiowej, praca zbiorowa, Janusz Zasłonka, Ryszard Jaszewski, Stefan Janicki, Łódź, 1996,
  • współautor znaczących opracowań książkowych, m.in.: „Chirurgia kliniczna”, „Chirurgia naczyń wieńcowych”, „Tętniaki aorty brzusznej”.

Przypisy

  1. a b LidiaL. Becela LidiaL., Kto jest kim w polskiej medycynie : informator biograficzny, wyd. 1, Warszawa: Interpress, 1987. [dostęp 10.02.2022 r.]
  2. Zmarł prof. dr n. med. Janusz Zasłonka. umed.pl. [dostęp 01.02.2016 r.]
  3. Zmarł prof. Janusz Zasłonka, wybitny kardiochirurg. lodz.wyborcza.pl. [dostęp 01.02.2016 r.]
  4. Prof. Janusz Romuald Zasłonka, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 01.02.2016 r.]
  5. Zasłonka, Janusz (1936-2016). Wirtualny Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 01.02.2016 r.]
  6. Prof. dr hab. Janusz Zasłonka. wyborcza.pl. [dostęp 01.02.2016 r.]

Oceń: Janusz Zasłonka

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:19