Paulina Janczak, urodzona 22 czerwca 1990 roku w Łodzi, to utalentowana polska aktorka zarówno teatralna, jak i musicalowa, a także utalentowana wokalistka. Jej artystyczna droga rozpoczęła się edukacją w wydziale wokalno-aktorskimAkademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, gdzie zdobywała wiedzę i doświadczenie niezbędne do rozwoju kariery.
Nie tylko to, ale przez 11 lat uczęszczała także do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, gdzie specjalizowała się w klasie fletu. Związała się z Teatrem Muzycznym „Roma” w Warszawie w 2007 roku, gdzie miała zaszczyt wcielać się w różne ikoniczne postacie. Jej najważniejsze role to Christine w musicalu „Upiór w Operze” oraz Cosette w „Les Misérables” opartej na powieści Wiktora Hugo.
Paulina Janczak jest także aktywna w współpracy z teatrami w całej Polsce, co świadczy o jej uznaniu w środowisku artystycznym. W 2009 roku, współpracując z Teatrem Muzycznym Roma, zdobyła podwójną Platynową Płytę za album „Upiór w operze”, który w 2015 roku osiągnął status Potrójnej Platyny.
W 2020 roku Janczak została uhonorowana Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepsza Wokalistka Musicalowa, co stanowi kolejny dowód jej talentu i ciężkiej pracy w dziedzinie muzyki i teatru.
Kariera
Paulina Janczak zadebiutowała na scenie w 1999 roku, kiedy to miała zaszczyt występować w chórze dziecięcym Teatru Wielkiego w Łodzi. To wydarzenie zapoczątkowało jej bogatą karierę artystyczną.
Od tego momentu jej kariera nabrała tempa, a w 2008 roku stworzyła niezapomnianą kreację jako Christine Daaé w mundialnie słynnym musicalu „Upiór w operze” Andrew Lloyda Webbera, zrealizowanym w Teatrze Muzycznym „Roma” w Warszawie. Janczak jako najmłodsza na świecie artystka w tej roli (mając jedynie 17 lat), została osobiste wybrana przez samego Webbera. W roku 2009, kompozytor odwiedził teatr, aby na żywo podziwiać jej występ.
W 2010 roku wcieliła się w Cosette w znanym musicalu „Les Misérables” C.M. Schönberga, a także śpiewała w zespole wokalnym w produkcji „Koty” Webbera. Jako część zespołu artystycznego, bierze udział w spektaklu „Ale musicale” realizowanym przez TM „Roma” w reżyserii Sebastiana Gonciarza. Jej talenty nie pozostały niezauważone, co zaowocowało zdobyciem potrójnej platynowej płyty za album z utworami z „Upiora w operze” oraz złotej płyty za „Les Misérables”.
Janczak współpracowała także z Teatrem Muzycznym w Lublinie, gdzie zagrała rolę Christine w musicalu „Phantom” M. Yestona. Poza tym, miała okazję współpracować z Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku, gdzie po raz kolejny mogła zrealizować rolę Christine Daaé w „Upiorze w operze”, pełniąc w niej swoje obowiązki w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego.
Obecnie, wciela się w postać Lary Guichard w musicalu „Doktor Żywago” Lucy Simon, w reżyserii Jakuba Szydłowskiego. Ponadto, artystka jest również związana z Teatrem Rampa w Warszawie, gdzie ma przywilej występować w produkcjach „Jesus Christ Superstar” oraz „Twist and Shout”, w tej drugiej odgrywając rolę Stelli. Wspaniały głos Janczak można usłyszeć również podczas koncertów „MusicaLove”, „Broadway Exclusive”, „Broadway Street – The Show” oraz „The Best of Sir Andrew Lloyd Webber”, które są realizowane pod kierownictwem Jakuba Wociala oraz choreografii Santiago Bello.
W 2018 roku, artystka dołączyła gościnnie do zespołu aktorskiego Teatru Polskiego w Warszawie, biorąc udział w spektaklu „Żołnierz Królowej Madagaskaru” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Janczak wystąpiła także u boku wybitnego artysty Ramina Karimloo podczas koncertu „The Best of Broadway”.
Nie ogranicza się jedynie do teatru i musicalu; stworzyła koncert „SingLadies – czyli kobiecy świat musicalu”, gdzie wraz z Katarzyną Łaską przy akompaniamencie Damiana Pietrasika, wykonują najpiękniejsze damskie utwory musicalowe. Premiera tego wydarzenia miała miejsce w lutym 2015 roku w Teatrze V6.
Odgrywała rolę Ani w musicalu-komedii „Prześliczna wiolonczelistka”, występując w towarzystwie zespołu Skaldowie. W jej dorobku artystycznym znajdują się również role, takie jak Szamanka w „Imibali” oraz Młoda w „Sweet Chic Club” w Teatrze V6 w Łodzi. Tamże uczestniczyła w spektaklu „Imaginarium” podczas Light Move Festival 2015, wykonując operową wokalizę zawieszoną kilkanaście metrów nad ziemią, inspirowaną popisem Divy z filmu „Piąty element” L. Bessona.
Jako wokalistka współpracowała z wieloma prestiżowymi instytucjami, takimi jak Filharmonia Opolska, Filhamonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy oraz Filharmonia Zabrzańska.
Niezwykłe umiejętności Pauliny Janczak można także zauważyć na małym ekranie, w popularnych serialach takich jak „Na dobre i na złe”, „Barwy szczęścia”, „Za marzenia” oraz „Na Wspólnej”.
Teatr
Paulina Janczak to utalentowana artystka, której kariera w świecie teatru musicalowego rozpoczęła się w 2007 roku, kiedy to wystąpiła w musicalu „Koty” na podstawie Old Possum’s Book of Practical Cats T.S. Eliota, zaprezentowanym w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, pod reżyserią Wojciecha Kępczyńskiego.
Rok później, w 2008, wcieliła się w postać Christine Daaé w musicalu „Upiór w operze”, również w Teatrze Muzycznym Roma, gdzie miała szansę po raz kolejny współpracować z reżyserem Kępczyńskim.
W 2010 roku wystąpiła jako Cosette w „Les Misérables”, opartym na powieści Wiktora Hugo. W kolejnym etapie kariery, 2012 roku, zagrała Christine w musicalu „Phantom” Maury Yestona, który odbył się w Teatrze Muzycznym w Lublinie pod reżyserią Daniela Kustosika. Tego samego roku, zagrała także w spektaklu „Sweet Chic Club” w Teatrze V6 w Łodzi.
W 2013 roku Paulina była solistką koncertu „Broadway Street The Show” w Teatrze Rampie w Warszawie, a także zagrała Christine Daaé w projekcie „Upiór w operze”, organizowanym przez Operę i Filharmonię Podlaską pod kierownictwem Wojciecha Kępczyńskiego.
Artystka wystąpiła też w 2014 roku w spektaklu „Prześliczna wiolonczelistka” jako Ania, w CKK Katowice, pod reżyserią Jakuba Wociala i Santiago Bello. W 2016 roku zamieniła się w wyśmienitą rzeczniczkę musicalu „Jesus Christ Superstar”, ponownie w Teatrze Rampie pod reżyserią Jakuba Wociala.
Następnie, w 2017 roku zagrała Larę Guichard w musicalu „Doktor Żywago” w Operze i Filharmonii Podlaskiej pod reżyserią Jakuba Szydłowskiego. W 2018 roku jej talent widać było w rolach Józi w „Żołnierzu Królowej Madagaskaru” w Teatrze Polskim w Warszawie, reżyserowanym przez Krzysztofa Jasińskiego oraz Stelli w musicalu „Twist and Shout”, znów w Teatrze Rampie.
Paulina wzięła również udział w koncercie „THE BEST OF BROADWAY”, w którym wystąpił Ramin Karimloo, w Teatrze Polskim w Warszawie w tym samym roku. W 2020 roku zagrała Łynę w musicalu „Pora Jeziora” wykonywanym w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, pod reżyserią Jerzego Jana Połońskiego.
Ostatnim osiągnięciem w jej karierze była rola Kathy w „Company” w Warszawskiej Operze Kameralnej w 2022 roku, gdzie reżyserem był Michał Znaniecki.
Trasy koncertowe
Paulina Janczak jest artystką, która od wielu lat zachwyca swoją twórczością na scenie musicalowej.
Jej kariera muzyczna obejmuje wiele znaczących wydarzeń, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat.
- W 2013 roku wystąpiła w spektaklu Broadway Street the Show,
- Rok później, w 2014 roku, zadebiutowała w projekcie Bo to się zwykle tak zaczyna, czyli od piosenki do musicalu,
- W 2015 roku miała przyjemność uczestniczyć w koncercie The Best of Sir Andrew Lloyd Webber,
- Jedno z jej kolejnych wystąpień, także z 2015 roku, to SingLadies – kobiecy świat musicalu,
- W 2016 roku zaskoczyła wszystkich w projekcie Broadway Exclusive,
- Ten sam rok to także udział w Ale Musicale!.
Dzięki różnorodnym aktorskim rolom, Paulina zdobyła uznanie wśród publiczności i krytyków.
TV oraz dubbing
Paulina Janczak ma za sobą znakomitą karierę w telewizji oraz dubbingu, która przejawia się w licznych występach i projektach. W 2008 roku wzięła udział w ważnym wydarzeniu, jakim był Jubileuszowy Koncert ZAiKS-u, transmitowany przez TVP Polonia oraz TVP1, gdzie wykonała piosenkę „Małe mieszkanko na Mariensztacie” w duecie z Marcinem Mrozińskim.
W kolejnych latach kontynuowała swoją pracę w dubbingu, biorąc udział w różnych produkcjach. W 2012 roku wystąpiła jako Bumblebee w bajce „Liga Młodych”, a także w popularnym serialu animowanym „Violetta” oraz w odcinku 157 „Spongebob’a”. Rok 2013 przyniósł jej dodatkowe role w „Meridzie Walecznej” oraz „Jej Wysokości Zosi”.
W 2014 roku Paulina zrealizowała słuchowisko „Czy będzie pan mnie kochał” w roli Małego, co podkreśliło jej wszechstronność. Dwa lata później, w 2016 roku, była częścią chóru w filmie „Gdzie jest Dori”, wykonując utwór „Gdzieś tam jest dom”.
Rok 2017 był dla niej bardzo intensywny – brała udział w filmie „Coco” jako śpiewaczka operowa w utworze „Pamiętaj mnie” (wersja konkursowa), a także w „Krainie Lodu. przygoda Olafa”, gdzie wystąpiła w chórze w zwiastunie utworu „Gdy jesteśmy razem”. Oprócz tego, miała okazję śpiewać w „Pięknej i Bestii”, gdzie należy do chóru w utworach „Gościem bądź” oraz „Piękna i Bestia” (repryza).
W 2018 roku Paulina Janczak dołączyła do chóru w filmie „Mary Poppins powraca”, wykonując utwory „Okładka łatwo cię może zwieść” oraz „Do nieba bram”. Jej wszechstronność i talent sprawiają, że jest cenioną postacią w branży filmowej oraz muzycznej.
Filmografia
Paulina Janczak to utalentowana artystka, która z powodzeniem odnajduje się w świecie filmu i telewizji. Jej filmografia obejmuje różnorodne role, które świadczą o jej wszechstronności jako aktorki.
- 2012: Dziewczyna w filmie „Cięcie” produkcji NADAL Creative Art Group,
- od 2013: Pielęgniarka w serialu „Na dobre i na złe”,
- 2017: Wiola w serialu „M jak miłość” (odc. 1328),
- 2017–2018: Kama, była żona Wilka w „Barwy szczęścia”,
- 2018: Kostiumografka w filmie „Za marzenia”,
- 2018: Aktorka w serialu „Na Wspólnej”.
Jej różnorodne osiągnięcia w przemyśle filmowym i telewizyjnym ukazują nie tylko umiejętności aktorskie, ale również kreatywność w obszarze kostiumografii.
Nagrody
Oto zestawienie ważnych osiągnięć Pauliny Janczak, które podkreślają jej talent oraz uznanie w świecie muzyki.
- 2008: Stypendystka Polskiego Stowarzyszenia Estradowego POLEST i ZASP,
- 2009: Podwójna Platynowa Płyta za album z muzyką z „Upiora w Operze”,
- 2011: Złota Płyta za album z muzyką z „Les Miserables”,
- 2015: Potrójna Platynowa Płyta za album z muzyką z „Upiora w Operze”,
- 2020: Najlepsza Wokalistka Musicalowa – XIV Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury.
Dyskografia
Dyskografia Pauliny Janczak obejmuje kilka znaczących projektów muzycznych, które pokazują jej wszechstronność i talent artystyczny.
- w 2008 roku ukazała się płyta z muzyką do musicalu Upiór w operze,
- 2010 to rok wydania płyty z muzyką do musicalu Les Misérables, inspirowanej powieścią Wiktora Hugo Nędznicy,
- w 2020 roku wzięła udział w projekcie „Dream of Broadway” Jakuba Wociala jako artystka gościnna,
- w 2022 roku zadebiutowała albumem „The Phantom of the Opera – Global Edition”, który jest dostępny w serwisach streamingowych.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Dominik Muśko | Wiesław Nowicki | Ewa Żukowska | Waldemar Rode | Jacek Dworakowski | Felicja Pacanowska | Erazm Ciołek (fotograf) | Stanisław Lenartowicz (animator) | Magdalena Scholl | Małgorzata Łupina | Jacek Chmielnik | Irena Weissowa | Andrzej Kwietniewski | Andrzej Iwiński (aktor) | Kazimierz Kowalski (śpiewak) | Agnieszka Sudomir | Zbigniew Dominiak | Aleksandra Ska | Igor Pogorzelski | Pinchas GoldharOceń: Paulina Janczak