Rajmund Ambroziak był wybitnym polskim pianistą, który urodził się 23 stycznia 1932 roku w Łodzi i zmarł w tym samym mieście 20 maja 1996 roku. Jako artysta multitalent, Ambroziak zdobył uznanie jako akompaniator, kameralista oraz dyrygent.
Współpracował z wieloma znakomitymi muzykami, a jego działalność artystyczna obejmowała również kierowanie znaczącymi instytucjami muzycznymi. Był profesorem Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie uczył kolejne pokolenia młodych pianistów.
Ambroziak pełnił także funkcję dyrektora oraz kierownika artystycznego w Teatrze Muzycznym w Łodzi, co miało ogromny wpływ na rozwój lokalnej sceny muzycznej.
Życiorys
Rajmund Ambroziak swoją przygodę z muzyką rozpoczął w czasie II wojny światowej, jako uczeń Antoniego Dobkiewicza. Po zakończeniu konfliktu, kontynuował edukację w Liceum im. Gabriela Narutowicza w Łodzi, gdzie zdobywał wiedzę na temat sztuki muzycznej. W 1951 roku ukończył Państwową Szkołę Muzyczną, ucząc się pod okiem A. Dobkiewicza. Następnie kształcił się w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, najpierw w klasie fortepianu pod przewodnictwem Marii Wiłkomirskiej, a potem w zakresie kameralistyki u Kiejstuta Bacewicza, zdobywając dyplomy w tych dyscyplinach w 1958 roku. W dodatku, w 1962 roku uzyskał dyplom z zakresu śpiewu.
Ambroziak rozpoczął karierę pedagogiczną, ucząc w latach 1953-1955 w Społecznym Ognisku Artystycznym w Łodzi, gdzie dzielił się wiedzą na temat gry na fortepianie oraz akompaniamentu. W późniejszych latach uczył w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia (1959-1961) oraz II stopnia (1957-1980). Od 1955 roku był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, gdzie pełnił również funkcje prodziekana (1972-1981) oraz dziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego. Był także kierownikiem Katedry Wokalistyki oraz Kameralistyki. W uznaniu jego osiągnięć, w 1988 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a pięć lat później tytuł profesora zwyczajnego.
Warto również dodać, że Ambroziak był członkiem Rady Społecznej Wyższych Uczelni Artystycznych przy WRN w Łodzi. Pełnił funkcję dyrektora i kierownika artystycznego Teatru Muzycznego w Łodzi oraz był dyrygentem tej instytucji aż do roku 1990.
Działalność artystyczna
Na początku swojej kariery artystycznej, podczas studiów, Ambroziak występował jako solista. Z czasem jednak rozpoczął także działalność jako kameralista oraz akompaniator. Współpracował z wieloma uznanymi artystami, takimi jak Teresa Żylis-Gara, Delfina Ambroziak oraz Zdzisława Donat. W jego profesjonalnej karierze znalazły się również występy z Teresą Wojtaszek-Kubiak, Zdzisławem Krzywickim, Andrzejem Saciukiem, Kazimierzem Kowalskim, Romualdem Tesarowiczem i innymi. Jego występy miały miejsce nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Austrii, Hiszpanii oraz ZSRR. Ambroziak wziął udział w licznych nagraniach dla Polskiego Radia, współpracując z wieloma wybitnymi śpiewakami.
Jako akompaniator, brał aktywny udział w sukcesach wielu artystów na międzynarodowych konkursach. Wśród jego osiągnięć można wymienić m.in. współpracę z Teresą Żylis-Garą w Monachium w 1960 roku, Zdzisławą Donat i Zdzisławem Krzywickim w Tuluzie w 1967, Heleną Łazarską w s’Hertogenbosch w 1965 roku oraz Stefanią Toczyską w Paryżu w 1972 roku.
Życie prywatne
Rajmund Ambroziak był żonaty z Delfiną Ambroziak, również śpiewaczką operową. Para zakończyła swoje małżeństwo w 1967 roku.
Upamiętnienie
Po odejściu Rajmunda Ambroziaka, Akademia Muzyczna w Łodzi postanowiła uświetnić jego pamięć. Efektem ich działań stała się płyta zatytułowana „Rajmund Ambroziak In Memoriam”, która ma na celu oddanie hołdu jego dorobkowi artystycznemu oraz znaczeniu, jakie miał w świecie muzyki.
Nagrody
Rajmund Ambroziak to postać o wyjątkowym dor dorobku artystycznym, której osiągnięcia zostały docenione na wielu płaszczyznach.
- Nagroda Miasta Łodzi (1983) za działalność artystyczną w dziedzinie upowszechniania kultury muzycznej,
- nagrody I i III stopnia Ministra Kultury i Sztuki.
Odznaczenia
Rajmund Ambroziak otrzymał szereg ważnych odznaczeń, które są świadectwem jego zasług oraz działalności. W jego dorobku można znaleźć:
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Srebrny Krzyż Zasługi,
- Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”.
Przypisy
- Akademia Muzyczna w Łodzi – Rajmund Ambroziak in memoriam [online], Akademia Muzyczna w Łodzi [dostęp 03.11.2022 r.]
- Radość wspólnego istnienia, „Angora”, dziennikteatralny.pl, 24.10.2013 r. [dostęp 03.11.2022 r.]
- Pomnik Łódzkiej Tożsamości [online], Fundacja Ulicy Piotrkowskiej [dostęp 03.11.2022 r.]
- Absolwenci | II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza w Łodzi [online], lo2-lodz.edupage.org [dostęp 03.11.2022 r.]
- Nagrody Miasta Łodzi. Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Łodzi (bip.uml.lodz.pl). [dostęp 25.09.2022 r.]
- a b c d e KatarzynaK. Janczewska-Sołomko KatarzynaK., Leksykon polskich muzyków pedagogów urodzonych po 31 grudnia 1870 roku, Impuls, 2008, OCLC 300008454 [dostęp 03.11.2022 r.] Brak numerów stron w książce
- a b c d StanisławS. Dybowski StanisławS., Słownik pianistów polskich, Selene, 2003, ISBN 978-83-910515-5-9 [dostęp 03.11.2022 r.] Brak numerów stron w książce
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Aliska Lahusen | Miłosz Magin | Damian Kulec | Eleonora Lorentz | Tomasz Wert | Mariusz Kozłowski | Karolina Hałatek | Henryk Leszczyński | Natan Szpigel | Abram Cytryn | Jerzy Hutek | Michał Sikorski (skrzypek) | Jerzy Him | Zygmunt Hyży | Janusz Gauer | Maurice Blond | Zygmunt Nowicki (aktor) | Jan Wojciech Poradowski | Jerzy Bauer | Wojciech GierłowskiOceń: Rajmund Ambroziak