Sławomir Ćwiek


Sławomir Ćwiek to wybitny przedstawiciel sztuki polskiej, urodzony 10 grudnia 1954 roku w Łodzi. Jest uznawanym artystą ekspresjonistą, którego twórczość obejmuje grafikę, malarstwo oraz rysunek. Jego prace charakteryzują się głębokim wyrazem emocji oraz unikalnym stylem, który zyskał uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Sławomir Ćwiek jest również profesorem zwyczajnym Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi artystami. Działalność na tej uczelni to nie tylko nauczanie, lecz także wpływanie na rozwój polskiej sztuki poprzez swoje innowacyjne podejście.

W latach 80. XX wieku, Sławomir Ćwiek był zaangażowany w działalność opozycji antykomunistycznej, co pokazuje jego głębokie zainteresowanie sytuacją polityczną w Polsce i dążenie do wolności artystycznej oraz społecznej.

Życiorys

W 1973 roku Sławomir Ćwiek zakończył edukację w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Łodzi. Następnie w latach 1974–1980 podjął studia na Wydziale Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom uzyskał w Katedrze Grafiki Warsztatowej, gdzie uczył się w Pracowni Technik Litograficznych prowadzonej przez profesora Jerzego Grabowskiego oraz w Pracowni Malarstwa pod opieką profesora Stanisława Fijałkowskiego w 1980 roku.

Od 1992 roku jest pracownikiem dydaktycznym swojego macierzystego uniwersytetu, który obecnie nosi nazwę Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. W 2012 roku objął stanowisko kierownika Katedry Grafiki Artystycznej, a w latach 2019-2020 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Grafiki Artystycznej. Od 2008 roku prowadzi Pracownię Technik Łączonych, którą założył.

W okresie od 2002 do 2011 roku był wykładowcą w Fili Akademii Świętokrzyskiej w Piotrkowie Trybunalskim, obecnie znanej jako Filia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W 2017 roku otrzymał tytuł profesora sztuk pięknych.

W swojej pracy artystycznej Sławomir Ćwiek szczególnie wyróżnia się techniką serigrafii. Jego dzieła były prezentowane na ponad 160 wystawach, z czego 50 miało miejsce za granicą. Warto także zaznaczyć, że jest członkiem Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. W 2022 roku uhonorowano go srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Działalność opozycyjna

Od 1981 roku, Sławomir Ćwiek był aktywnym uczestnikiem ruchu opozycyjnego, w szczególności w ramach Sekcji Artystów Plastyków NSZZ „Solidarność” Ziemi Łódzkiej. Jego zaangażowanie w walkę o wolność i sprawiedliwość społeczną zaowocowało licznymi demonstracjami oraz akcjami podziemnymi. W dniu 13 grudnia 1981 roku, brał udział w manifestacji przed siedzibą Zarządu Regionalnego „Solidarności”, co było jednym z wielu dowodów jego determinacji.

W styczniu i lutym 1982 roku, był przedmiotem przesłuchań oraz rewizji, co niestety stało się powszechną praktyką w tamtym okresie. Pomimo zastosowanych represji, kontynuował swoją działalność, prowadząc podziemną drukarnię, która stała się ważnym miejscem dla wydawania literatury opozycyjnej. W tej drukarni publikowane były różne pisma, w tym „Solidarność Walcząca” oraz „Nasz Głos”, a także liczne książki oraz ulotki, stanowiące istotny element ruchu oporu przeciwko reżimowi.

Warto również wspomnieć o projekcie „Nawa św. Krzysztofa”, który był współtworzony przez Ćwieka przy parafii oo. jezuitów w Łodzi. Działania te były częścią szerokiego ruchu artystycznego i społecznego, który integrował plastyczne środowisko Łodzi i promował antykomunistyczne poglądy. Ćwiek był również współorganizatorem niezależnych wystaw, które miały na celu prezentację twórczości artystów o takich samych przekonaniach.

Za swoje zasługi w działalności opozycyjnej, w 2016 roku został odznaczony przez Andrzeja Dudę, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Krzyżem Wolności i Solidarności. Dwa lata później, w 2018 roku, otrzymał odznakę honorową „Działacza opozycji antykomunistycznej lub represjonowanej z powodów politycznych” przyznaną przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jest to potwierdzenie jego niezłomnej postawy oraz zaangażowania w walkę o wolność w Polsce.

Przypisy

  1. SławomirS. Ćwiek SławomirS. i inni, Katedra Grafiki Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi 1971-2019, Łódź: Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, 2020, ISBN 978-83-66037-31-1, OCLC 1242416306 [dostęp 11.05.2022 r.]
  2. Instytut PamięcieI.P. Narodowej, Ćwiek Sławomir [online], Encyklopedia Solidarności [dostęp 11.05.2022 r.]
  3. Odznaczeni KWiS [online], odznaczeni-kwis.ipn.gov.pl [dostęp 10.05.2022 r.]

Oceń: Sławomir Ćwiek

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:25