Stanisław Budkiewicz, urodzony 13 kwietnia 1887 roku w Łodzi, był postacią ważną w historii Polski, szczególnie na tle ruchów socjalistycznych i komunistycznych. Jego życie zakończyło się tragicznie 21 września 1937 roku w Moskwie, gdzie zginął jako ofiara represji stalinowskich, znanych jako "wielka czystka".
Budkiewicz pełnił istotne funkcje w Armii Czerwonej, gdzie zajmował stanowisko komisarza administracyjnego oraz był oficerem wywiadu w Razwiedupr, osiągając stopień komisarza brygady (brigkom). Jego działalność w tym zakresie odzwierciedlała zaangażowanie w ideologie komunistyczne oraz walkę o polityczną transformację w regionie.
Życiorys
Urodził się w rodzinie z tradycjami urzędniczymi, a jego przodkowie posiadali szlacheckie korzenie. W 1905 roku zakończył edukację w ośmioklasowym gimnazjum. W wyniku wydarzeń rewolucji 1905 roku, został na krótko aresztowany przez carskie władze, a po zwolnieniu postanowił emigrować do Belgii. Tam, w latach 1907-1910, podjął studia z zakresu ekonomii na Wolnym Uniwersytecie Brukselskim. Po powrocie do Imperium Rosyjskiego, zdobył doświadczenie zawodowe jako korepetytor, a także pracował jako referent w kasie zapomogowo-pożyczkowej oraz jako przedstawiciel Domu Handlowego „G. Meier” w Charkowie. Równocześnie, angażował się w działalność nielegalnej Polskiej Partii Socjalistycznej – Lewicy.
W trakcie I wojny światowej, w 1916 roku, został zmobilizowany do armii rosyjskiej i pełnił służbę jako szeregowiec w zapasowej kompanii samochodowej w Piotrogrodzie. Po obaleniu caratu podczas rewolucji lutowej, zajął się agitacją rewolucyjną wśród żołnierzy. Od kwietnia 1917 roku pełnił rolę delegata Piotrogrodzkiej Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich.
Po rewolucji październikowej, od grudnia 1917 roku, był sekretarzem Komisariatu do Spraw Polskich w Piotrogrodzie. Wkrótce potem objął stanowisko kierownika delegatury Komisariatu Ludowego Handlu RFSRR w tym samym mieście. Od października 1918 roku, pracował jako zastępca komisarza ludowego finansów Litewsko-Białoruskiej Republiki Rad, a także przewodniczył oddziałowi kancelarii Mińskiego Gubernialnego Komitetu Rewolucyjnego. Dodatkowo, prowadził wykłady na kursach dla partyjnych instruktorów i czerwonych dowódców w Mińsku.
Od listopada 1919 roku, ochotniczo wstąpił do Armii Czerwonej, gdzie pełnił funkcję komisarza Zarządu Administracyjnego sztabu 16 Armii. Od marca 1920 roku, był komisarzem Zarządu Administracyjnego sztabu Frontu Zachodniego, biorąc udział w wojnie bolszewicko-polskiej. Z dniem 11 stycznia 1921 objął stanowisko kierownika sektora w biurze prasy III Oddziału Zarządu Wywiadu Armii Czerwonej (Razwiedupr). W marcu 1922 roku stał się szefem Zarządu Wywiadu sztabu Frontu Zachodniego, a 21 marca 1923 roku został oddelegowany do pracy za granicą.
W lipcu 1923 roku, objął stanowisko szefa III Oddziału Zarządu Wywiadu RKKA, a 1 listopada 1924 roku był drugim zastępcą szefa tego zarządu. 16 kwietnia 1925 roku został mianowany attaché w ambasadzie ZSRR w Paryżu. Po powrocie do ZSRR, od 1 września 1926 roku, sprawował funkcję szefa IV Oddziału IV Zarządu (wywiad) Sztabu Armii Czerwonej, doskonaląc swoje umiejętności i kariery w strukturach wojskowych.
Od 1 lipca 1928 roku, był w dyspozycji komisarza ludowego spraw wojskowych i morskich. W sierpniu tego samego roku rozpoczął naukę w Kursach Doskonalenia Wyższego Korpusu Oficerskiego RKKA, które ukończył w 1930 roku. W latach 1930-1933 pełnił rolę sekretarza komisarza ludowego spraw wojskowych i morskich, Klimenta Woroszyłowa. Przeniesiony do dyspozycji komisarza ludowego, w 1933 roku był świadkiem zawirowań politycznych.
W latach 1928-1937 był sekretarzem naukowym redakcji Sowieckiej Encyklopedii Wojskowej. W trakcie „wielkiej czystki”, 9 czerwca 1937 roku, został aresztowany przez NKWD i skazany na śmierć przez Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego ZSRR z powodu rzekomego zaangażowania w antysowiecką organizację terrorystyczną. Tego samego dnia został stracony, a jego prochy pochowano anonimowo w krematorium na Cmentarzu Dońskim, w go zespole z obecnym Mogiłą Zbiorową nr 1 na Nowym Cmentarzu Dońskim.
W 1956 roku, Kolegium Wojskowe SN ZSRR podjęło decyzję o rehabilitacji Stanisława Budkiewicza, przywracając jego dobre imię.
Rodzina
W 1913 roku Stanisław Budkiewicz zawrzał związek małżeński w Petersburgu z Barbarą, która zmarła w 1937 roku. Przed ślubem nosiła nazwisko Czechowska.
Para doczekała się dwojga potomków: córki Marii oraz synka Andrzeja.
Bibliografia, linki
W kontekście biografii Stanisława Budkiewicza można wyróżnić kilka istotnych publikacji, które odzwierciedlają jego życie oraz działalność.
- Budkiewicz Stanisław w: Jakub Wojtkowiak, Polacy i Litwini, oficerowie Armii Czerwonej w latach 1922–1941. Słownik biograficzny, Warszawa 2015, Wyd. Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, ISBN 978-83-64486-30-2, s. 127-129.
- Будкевич Станислав Ричардович
- Черушев Н.С., Черушев Ю.Н. Расстрелянная элита РККА. Комбриги и им равные. 1937-1941, М., 2014, s. 290-291.
- Будкевич Станислав Ричардович
Przypisy
- Księga Polaków uczestników Rewolucji Październikowej 1917–1920 (pod redakcją Aleksandra Kochańskiego), Warszawa 1967 r., s. 119.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Bogdan Łukasiewicz | Zdzisław Barczewski | Franciszek Pudlarz | Wincenty Krawczyk | Jacek Lipiński | Roman Pasikowski | Jadwiga Nowakowska (posłanka) | Jacek Kluczkowski | Tekla Borowiak | Sylwester Pawłowski | Radosław Domagalski-Łabędzki | Józef Pluta | Artur Szewczyk | Aleksander Litwin | Tadeusz Materka | Jerzy Orłowski (ur. 1938) | Romana Granas | Oskar Seipold | Zdzisław Szambelan | Elżbieta Królikowska-KińskaOceń: Stanisław Budkiewicz