Oskar Seipold


Oskar Seipold, znany również pod różnymi pseudonimami, takimi jak „O.S.”, „Schwartz”, „Sepold”, „W.” oraz „Weiss”, jest postacią o znaczącej roli w historii politycznej Niemiec. Urodził się 28 listopada 1889 roku w Łodzi, a swoje życie zakończył 29 grudnia 1966 roku w miejscowości Haan.

Był niemieckim politykiem związanym z ideologią komunistyczną, a jego działalność polityczna obejmowała m.in. członkostwo w pruskim landtagu w latach 1930–1933. Ta rola podkreśla jego wpływ na rozwój i kształtowanie polityki w ówczesnej Polsce i Niemczech. Seipold wpisuje się w ważny kontekst historyczny, ukazując ewolucję idei politycznych w okresie międzywojennym.

Życiorys

Oskar Seipold przyszedł na świat w Łodzi, w rodzinie o niemieckich korzeniach. Jego ojciec był robotnikiem, a matka pochodziła z Turyngii. Po ukończeniu nauki zawodu garncarza, Seipold wyjechał do Niemiec, gdzie zmienił swój zawód na tkacza. W 1909 roku dołączył do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, co oznaczało początek jego zaangażowania politycznego.

W 1911 roku Seipold powrócił do Rosji, a w 1914 roku został powołany do armii carskiej z powodu wybuchu I wojny światowej. W trakcie działań wojennych dostał się do niewoli niemieckiej. Po zakończeniu wojny i uwolnieniu, postanowił pozostać w Niemczech, gdzie znalazł zatrudnienie jako garncarz. W 1919 roku uzyskał niemieckie obywatelstwo i wstąpił do Niezależnej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, a następnie w 1920 również do Komunistycznej Partii Niemiec (KPD).

Jego działalność w partii obejmowała również zaangażowanie w walkę klasową oraz różnorodne działania zbrojne. W tym czasie wielokrotnie tracił zatrudnienie, co zmusiło go do ucieczki na Litwę w obawie przed prześladowaniami. W 1923 roku powrócił do Niemiec, gdzie objął stanowisko redaktora w regionalnej gazecie KPD w Prusach Wschodnich. Ponadto, zaangażował się w przygotowania do Niemieckiego Października, planowanej rewolucji komunistycznej.

Po niepowodzeniu rewolucji został aresztowany w 1924 roku i skazany na pięć lat więzienia. W wyniku amnestii odzyskał wolność w 1927 roku, po czym kontynuował działalność polityczną, kierując sekcją Roter Frontkämpferbund w latach 1927–1929.

W 1928 roku Seipold wziął udział w wyborach do sejmu pruskiego z ramienia KPD, jednak nie zdobył mandatu. W 1930 roku wszedł do sejmu, zastępując zmarłego Ernsta Meyera. Jako zwolennik lewego skrzydła partii wdał się w konflikt z jej kierownictwem. W tym samym roku przystąpił do trockistowskiej Zjednoczonej Lewicowej Opozycji, która później przekształciła się w Lewicową Opozycję KPD. Seipold został wydalony z KPD w lutym 1930 roku, a do końca kadencji pełnił rolę przedstawiciela niemieckich trockistów i członka kierownictwa.

Jego wystąpienia w sejmie często obejmowały cytaty z pism Lwa Trockiego, a Seipold ostrzegał przed zagrożeniem ze strony NSDAP. Prowadził także działalność publicystyczną, podróżując po Niemczech.

Po przejęciu władzy przez nazistów w 1933 roku Seipold został aresztowany w Insterburgu. Mimo braku formalnych zarzutów, przebywał w więzieniu do 1934 roku. Po opuszczeniu zakładu karnego osiedlił się w Królewcu, a następnie przeniósł się do Pragi, wykorzystując pseudonim Weiss. Tam stał się celem donosu jednego z członków KDP, z którymi wciąż pozostawał w konflikcie. W 1935 roku uciekł do Łodzi, gdzie przybrał pseudonim Sepold.

Podczas II wojny światowej Seipold przetrwał w Łodzi, a w październiku 1945 roku opuścił miasto, decydując się na życie w Saksonii. W 1949 roku osiedlił się w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie zmarł 29 grudnia 1966 roku w Haan.

Przypisy

  1. a b c d e HermannH. Weber, Deutsche Kommunisten. Biographisches Handbuch 1918 bis 1945, wyd. 2., überarb. und stark erw. Aufl, Berlin: K. Dietz, 2008 r., ISBN 978-3-320-02130-6, OCLC 269406597 [dostęp 16.03.2022 r.].

Oceń: Oskar Seipold

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:9