Widzew Wschód jest jednym z najnowszych osiedli w Łodzi, a jego położenie w wschodniej części miasta sprawia, że to miejsce staje się coraz bardziej popularne wśród mieszkańców. Już teraz można zauważyć, że obszar ten zyskuje na atrakcyjności dzięki rozwijającej się infrastrukturze oraz bliskości do różnych punktów usługowych.
Warto zauważyć, że chociaż istnieje formalne osiedle Widzew Wschód, to określenie to odnosi się do kilku osiedli, które rozciągają się od kolei obwodowej aż do ulicy Augustów. Granice te oddzielają osiedla od dawnych tras kolejowych, a szczególnym punktem w tym obszarze jest dawna Droga Żelazna Fabryczno-Łódzka, znana również jako linia kolejowa nr 17 prowadząca do Koluszek i Warszawy.
Jednym z kluczowych szlaków komunikacyjnych, które docierają do Widzewa Wschodu, jest ulica Stanisława Przybyszewskiego, która stanowi ważny element układu drogowego w tym rejonie. Jej rozwój oraz nowe inwestycje mają na celu zwiększenie dostępności i komfortu mieszkańców.
Historia
Osiedle Widzew Wschód ma swoją historię, która sięga końca lat 70. i początku lat 80. XX wieku. W skład tego rozwijającego się regionu wchodzą różne osiedla, w tym:
- os. im. Stefana Batorego,
- os. im. Bolesława Chrobrego,
- os. im. Mieszka I,
- os. Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej (znane jako „Białe”),
- os. „Górka Widzewska” przy ul. Koplowicza.
Osiedla nazwane imieniem Stefana Batorego, Bolesława Chrobrego oraz Mieszka I zostały zrealizowane w latach 1974-1981 przez RSM Bawełna, która administrowała nimi do 1991 roku. Wszystkie te kompleksy nazywano wspólnie „Osiedle Widzew-Wschód”. W wyniku reorganizacji w 1991 r. powstały niezależne spółdzielnie: SM im. Bolesława Chrobrego, SM im. Stefana Batorego oraz SM im. Mieszka I, które przejęły zarządzanie nad odpowiednimi osiedlami.
W latach 1984–1991 powstało kolejne osiedle, które zbudowano na obszarze pomiędzy ulicami Lodową, Przybyszewskiego oraz Milionową, a jego budowę zlecono Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej ZSMP. Obszar ten był dalej rozwijany do 2006 r., kiedy oddano do użytku ostatni budynek.
Podczas budowy osiedla Widzew-Wschód, w okolicy między ul. Milionową a Aleją Przyjaźni (wcześniej znaną jako Aleją Przyjaźni Polsko-Radzieckiej) usypano sztuczne wzgórza, formując je z ziemi oraz gruzu pozyskanego z prac budowlanych. Planowano tutaj również budowę nowego stadionu dla klubu sportowego Widzew Łódź, ale ostatecznie zrezygnowano z tych zamiarów w latach 80. XX wieku. Część przeznaczonych dla klubu terenów wykorzystano na stworzenie osiedla MSM, a pozostałą część zamieniono na park „Widzewska Górka”, który otwarto dla lokalnych mieszkańców w 2001 roku.
W latach 2001–2005, w sąsiedztwie parku „Górka Widzewska”, wzdłuż ulicy Koplowicza, zrealizowano niewielkie ogrodzone osiedle o podwyższonym standardzie. Jego budowa została zlecona przez inwestora SM „Górna” Zakładowi Ogólnobudowlanemu kierowanemu przez inż. L. Suchora, który osiągnął sukces w tej inwestycji. SM „Górna” obecnie sprawuje nadzór nad tym osiedlem.
Obiekty użyteczności publicznej
Na terenie Widzewa-Wschodu, obok pięknego parku „Widzewska Górka”, znajduje się wiele obiektów użyteczności publicznej, które znacząco wpływają na jakość życia mieszkańców. Wśród nich można wymienić:
- 7 przedszkoli oraz 7 żłobków, co zapewnia opiekę i edukację najmłodszym,
- 4 przychodnie lekarskie, gdzie mieszkańcy mogą uzyskać pomoc medyczną,
- 4 szkoły podstawowe, 3 gimnazja (w tym jedno z krytym basenem) oraz 2 licea ogólnokształcące: XXXII LO im. Haliny Poświatowskiej oraz XLVII LO, które oferują wszechstronne kształcenie młodzieży,
- dworzec kolejowy Łódź Widzew, będący najstarszym zachowanym obiektem na osiedlu, wybudowanym w 1903 roku, który przeszedł gruntowną modernizację w latach 2010-2011, by pełnić rolę głównej stacji Łodzi w czasie przebudowy dworca Łódź Fabryczna (w latach 2011-2014),
- 2 parafie rzymskokatolickie: św. Alberta Chmielowskiego oraz Matki Bożej Jasnogórskiej, które stanowią duchowe wsparcie dla lokalnej społeczności,
- targowisko miejskie, będące miejscem codziennych zakupów dla mieszkańców,
- Klub osiedlowy „Alternatywa”, promujący integrację społeczną,
- Dom Kultury „502”, należący do sieci Widzewskich Domów Kultury, gdzie prowadzi się różnorodne działania kulturalne, takie jak Widzewska Galeria Ekslibrisu oraz Studio Teatralne „Słup”.
Przypisy
- Widzewska Galeria Ekslibrisu. [dostęp 09.05.2010 r.]
- Mirosław Zbigniew Wojalski. Widzewska Galeria Ekslibrisu. [dostęp 09.05.2010 r.]
- Dom Kultury „502". Widzewskie Domy Kultury. [dostęp 09.09.2009 r.]
- Oficjalna Strona Klubu „Alternatywa”. SM im. Stefana Batorego. [dostęp 09.09.2009 r.]
- XX Dekanat Łódź Widzew. Archidiecezja Łódzka. [dostęp 09.09.2009 r.]
- Nasz budynki. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Górna”. [dostęp 05.09.2009 r.]
- Realizacje. Zakład Ogólnobudowlany inż. L. Suchora. [dostęp 05.09.2009 r.]
- Historia Osiedla MSM. Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa. [dostęp 05.09.2009 r.]
- Informacje o nas. Z pierwszych kart historii. RSM Bawełna. [dostęp 05.09.2009 r.]
- Parki i Ogrody Województwa łódzkiego: Górka Widzewska w Łodzi. Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”. [dostęp 05.09.2009 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Osiedle Wzniesień Łódzkich | Poręby (Łódź) | Balonowa | Feliksin (Łódź) | Osiedle Nr 33 | Jagodnica-Złotno | Marianów (Łódź) | Złotno (Łódź) | Marysin (Łódź-Górna) | Żabieniec (Łódź) | Teofilów-Wielkopolska | Smulsko (Łódź) | Rokicie (Łódź) | Sąsieczno (Łódź) | Różki (Łódź) | Piskowiec | Osiedle Towarzystwa Spółdzielczego „Lokator” w Łodzi | Pabianka (Łódź) | Nery | Koziny (Łódź)Oceń: Widzew Wschód