Pabianka (Łódź)


Pabianka to historyczne osiedle, które znajduje się w zachodniej części Łodzi. Dawniej była to mała miejscowość, jednak od 1946 roku przekształciła się w osiedle w ramach miejskiej struktury Łodzi.

Osiedle Pabianka usytuowane jest na terenie dzielnicy Bałuty, co sprawia, że jest częścią jednego z najbardziej znanych obszarów w Łodzi.

W bezpośrednim sąsiedztwie Pabianki przepływa rzeka Sokołówka, a sama miejscowość rozciąga się w rejonie ulic Pabianka, Żeńców, Samopomocy oraz Słomianej. To właśnie te ulice nadają jej unikalny charakter i atmosferę.

Historia

Pabianka to historyczna osada młynarska, która w roku 1867 znalazła się w gminie Radogoszcz, mieszczącej się w powiecie łódzkim. W końcu XIX wieku społeczność Pabianki składała się zaledwie z 13 mieszkańców. W czasach międzywojennych osada przynależała do powiatu łódzkiego w obrębie województwa łódzkiego, a w 1921 roku liczba jej mieszkańców wzrosła do 48.

Z dniem 1 września 1933 roku, Pabianka stała się częścią nowo utworzonej gromady (sołectwa) Pabjanka, wchodzącej w skład gminy Radogoszcz. Gromada ta obejmowała zarówno wieś Pabianka, jak i Marianów. Niestety, podczas II wojny światowej osada została włączona do III Rzeszy, co przyniosło jej mieszkańcom szereg trudnych doświadczeń.

Po zakończeniu wojny, Pabianka na krótko powróciła do powiatu łódzkiego w ramach województwa łódzkiego. Jednak już 13 lutego 1946 roku, w wyniku administracyjnych zmian, obszar Pabianki oraz cała gmina Radogoszcz zostały włączone do Łodzi, co zakończyło pewien rozdział w historii tej urokliwej osady.

Przypisy

  1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20.12.1945 r. o zmianie granic miasta Łodzi (Dz.U. z 1946 r. nr 4, poz. 35).
  2. Pabianka, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. VII: Netrebka – Perepiat, Warszawa 1886 r., s. 805.
  3. Łódzki Dziennik Wojewódzki, 1933 r., nr 18, poz. 229.
  4. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej.
  5. Dz.U. z 1946 r. nr 4, poz. 35.

Oceń: Pabianka (Łódź)

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:6