Teofilów-Wielkopolska


Osiedle Teofilów-Wielkopolska znajduje się w północno-zachodniej części Łodzi. To administracyjne miejsce jest częścią dawnej dzielnicy Bałuty i stanowi dom dla około 47 104 mieszkańców.

Warto zauważyć, że Teofilów-Wielkopolska to obszar dynamicznie rozwijający się, który charakteryzuje się różnorodnością społeczną oraz bogatą historią, mając wiele do zaoferowania zarówno mieszkańcom, jak i turystom.

Położenie i granice

Osiedle Teofilów-Wielkopolska znajduje się w historycznej dzielnicy Bałuty, usytuowanej w północno-zachodniej części Łodzi. Granice tego obszaru są wyznaczone w sposób precyzyjny, co czyni go interesującym punktem na mapie miasta. Południowa linia graniczna biegnie wzdłuż limitów dzielnicy Bałuty, rozciągając się mniej więcej równolegle od ulicy Szczecińskiej aż do linii kolejowej nr 16, która kieruje się na południe w stronę ulicy Drewnowskiej.

Wschodnią granicę Teofilowa stanowi Aleja Włókniarzy, która oddziela to osiedle od innych obszarów. Granicą północną jest ulica Aleksandrowska, natomiast stronę zachodnią wyznacza Szczecińska. Te wszystkie elementy tworzą spójną całość, definiując to osiedle jako integralną część Łodzi.

Charakter osiedla

Osiedle Teofilów-Wielkopolska składa się z kilkunastu części mieszkalnych, w tym obszarów Teofilowa oraz Żabieńca. Część przemysłowa osiedla, znana jako Teofilów Przemysłowy, jest zintegrowana z obszarem Bałuty Zachodnie. Te dwa osiedla oddziela linia kolejowa nr 15, prowadząca z Łodzi Kaliska do Zgierza.

Warto zaznaczyć, że Żabieniec, kiedyś niewielka wieś w gminie Radogoszcz, został włączony do Łodzi podczas niemieckiej okupacji, stając się częścią dzielnicy Radegast. Obecnie, północna część Żabieńca przynależy do Teofilowa Przemysłowego, podczas gdy południowa część jest zdominowana przez dwa bloki mieszkalne: osiedle Wielkopolska, ulokowane w rejonie ulic Woronicza, Wielkopolskiej oraz Turoszowskiej oraz osiedle im. Mikołaja Reja, znajdujące się w okolicach ulicy Żubardzkiej.

Po zachodniej stronie linii kolejowej zlokalizowane jest osiedle Teofilów, które powstało w latach 70. XX wieku na miejscu dawnej wsi Grabieniec. Całość została podzielona na trzy mniejsze części:

  • Teofilów A – osiedle im. Władysława Reymonta, zlokalizowane na wschód od ulicy Traktorowej,
  • Teofilów B – osiedle im. Stefana Żeromskiego, położone na zachód od Traktorowej oraz na wschód od ul. Kaczeńcowej,
  • Teofilów C – osiedle im. Marii Konopnickiej, rozciągające się od ul. Kaczeńcowej do ul. Wici oraz obejmujące osiedle Rogatka i domy szeregowe między ulicami Wici a Szczecińską.

W Teofilowie A i B dominują cztero- oraz jedenastopiętrowe bloki mieszkalne, natomiast na Teofilowie C przeważa zabudowa szeregowa, podobna do tej na Smulsku koło Retkinii.

Handel

Na terenie osiedli Teofilów i Żabieniec funkcjonuje blisko 50 pawilonów handlowych, w tym takie sieci jak Stokrotka, Aldi, Carrefour, Lidl oraz Biedronka. Oprócz tego, mieszkańcy mogą korzystać z rynku przy ulicach Wielkopolskiej i Rydzowej.

Oświata

W obrębie osiedla Teofilów-Wielkopolska znajduje się kilka przedszkoli oraz trzy miejskie żłobki. Warto również zauważyć, że na tym terenie funkcjonuje sześć szkół podstawowych:

  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”,
  • Szkoła Podstawowa nr 48 im. Stanisława Moniuszki,
  • Szkoła Podstawowa nr 71 im. Henryka Sienkiewicza,
  • Szkoła Podstawowa nr 56 im. Bronisława Czecha,
  • Szkoła Podstawowa nr 182 im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”,
  • Szkoła Podstawowa nr 84 im. Generała Józefa Bema.

Dodatkowo w tej okolicy działają różne placówki edukacyjne, w tym Akademia Techników Medycznych, Zespół Szkół Specjalnych nr 5 oraz Zespół Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki.

Parki

Osiedle Teofilów zostało zaprojektowane zgodnie z utopijną ideą miasta linearnego, co w efekcie zaowocowało licznymi terenami zielonymi, zwłaszcza parkami i skwerami. Wśród nich znajdują się:

  • Park im. gen. Władysława Andersa,
  • Park Kielecki,
  • Park im. Stefana Żeromskiego,
  • Park Piastowski,
  • Skwer Olszynki Grochowskiej.

W Żabieńcu również zlokalizowany jest park przy ul. Żubardzkiej.

Kultura, sport i rekreacja

Na obszarze Teofilów-Wielkopolska mieszkańcy mają możliwość korzystania z różnorodnych obiektów kulturalnych oraz sportowych. W tej dzielnicy mieszczą się ośrodki sportowo-rekreacyjne, w tym popularny kompleks wodno-wypoczynkowy „Wodny Raj”. Dodatkowo, działa tu Klub Sportowy „Elta” Łódź, a także dwa domy kultury, gdzie organizowane są różne wydarzenia dla społeczności lokalnej. Osiedle jest także miejscem, w którym można znaleźć wiele kompleksów rodzinnych ogródków działkowych.

Religia

Teofilów-Wielkopolska to także przestrzeń bogata w wartość duchową, tu znajdują się cztery parafie:

Komunikacja

Osiedle to charakteryzuje się dobrą komunikacją, głównie dzięki usytuowaniu przy drodze krajowej nr 72, znanej jako ulica Aleksandrowska, która stanowi kluczowy szlak wyjazdowy w kierunku Aleksandrowa Łódzkiego. Żabieniec z kolei, jest usytuowany pomiędzy ulicami Aleksandrowską i Włókniarzy, oraz w pobliżu linii kolejowej nr 15. Główne arterie na tym osiedlu to ulice Wielkopolska, Woronicza oraz Żubardzka.

Teofilów jest zorganizowany w kwartale ulic Szczecińskiej, Aleksandrowskiej i Rojnej, a także jest przecięty przez kilka dróg w orientacji północ-południe, które obejmują: Wici, Rydzowa, Kaczeńcowa oraz Traktorowa. Aktualnie istnieje jedynie jedno połączenie drogowe między osiedlami za pośrednictwem wiaduktu na ulicy Aleksandrowskiej, co skłoniło do postulatów dotyczących podziału osiedla na Teofilów i Żabieniec.

Na terenie osiedla znajduje się również stacja kolejowa Łódź Żabieniec, na której zatrzymują się pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Obsługuje ona linię nr 15, znajdując się pomiędzy stacją Łódź Kaliska a przystankiem Łódź Radogoszcz Zachód.

W obrębie osiedla funkcjonują także pętle tramwajowe: Dworzec Łódź Żabieniec oraz Teofilów (wcześniej znana jako Szczecińska), obsługujące tramwaje linii 2, 5, 8, 13 i 16. W przeszłości kursował tu tramwaj do Aleksandrowa (linia podmiejska nr 44), lecz obecnie trasa kończy się na pętli w Kochanówce, w rejonie ulicy Chochoła. Prócz tramwajów przez Teofilów kursują również liczne linie autobusowe MPK: 76, 78, 83, 84 (warianty A i B), 96 oraz nocne N1 (warianty A i B) i N3 (warianty A i B).

Przypisy

  1. a b c d Historia Spółdzielni Mieszkaniowej Teofilów [online], www.smteofilow.com.pl [dostęp 23.12.2020 r.]
  2. Łódzkie tramwaje i autobusy - linia tramwajowa 44 [online], mkmlodz.webd.pl [dostęp 23.12.2020 r.]
  3. Rozkłady jazdy - MPK-Łódź Spółka z o.o. [online], www.mpk.lodz.pl [dostęp 23.12.2020 r.]
  4. Bojanowski Tadeusz, Łódź pod okupacją niemiecką w latach II wojny światowej, 1939-1945, Łódź 1992, s. 59.
  5. Tabela nr 13 do Uchwały budżetowej Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 16.01.2014 r.

Oceń: Teofilów-Wielkopolska

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:15