Karolew to osiedle mieszkaniowe, położone w zachodniej części Łodzi. Zajmuje obszar, który niegdyś należał do dzielnicy Polesie, co czyni to miejsce interesującym z perspektywy historycznej.
Warto zauważyć, że osiedle to rozwija się dynamicznie i wciąż przyciąga nowych mieszkańców, co jest odzwierciedleniem jego atrakcyjności.
Charakter osiedla
Karolew to osiedle, które składa się z wielu cztero- oraz dziesięciopiętrowych bloków, zbudowanych głównie w latach 60. XX wieku, jak i na początku lat 70. Podobnie jak inne obiekty w tej okolicy, na jego terenie znajdują się również kamienice oraz kilkanaście domów jednorodzinnych, które pochodzą z okresu przedwojennego.
W obszarze ograniczonym ulicami: Wileńską, Bandurskiego oraz Wróblewskiego znajdziemy osiedle z domkami dwurodzinnymi. Powstały one w drugiej połowie lat 20. XX wieku. Łącznie usytuowane wzdłuż ulic Chodkiewicza i Wyspiańskiego, te 98 domków nazywane jest „osiedlem biskupim”, co jest hołdem dla inicjatora ich budowy – biskupa Wincentego Tymienieckiego.
Warto również zauważyć, że na terenie osiedla znajdują się małe obszary ogrodów działkowych, które stanowią doskonałą przestrzeń relaksu dla mieszkańców.
W przeszłości przez tę osadę płynęła rzeka Karolewka, która niestety podczas budowy osiedla została zabudowana. W obecnym czasie cały jej bieg znajduje się pod ziemią, co jest tragicznie znane w historii tego miejsca.
Historia
Karolew stanowił niegdyś osadę, która została włączona do Łodzi. Wschodni fragment obecnego osiedla, znany jako osada Karolew, przyłączono do miasta w 1906 roku. Natomiast pozostałe obszary, które sąsiadowały z wsią Retkinia, włączono w 1946 roku.
W latach 60. i 70. ubiegłego wieku na terenie osiedla wzniesiono w technologii wielkopłytowej kilkadziesiąt bloków mieszkalnych, które do dziś stanowią jego charakterystyczny element.
W czasach PRL-u, północna część Karolewa nosiła nazwę Osiedle im. Małgorzaty Fornalskiej, co miało związek z jedną z głównych ulic tego miejsca – ulicą M. Fornalskiej. Po dokonaniu zmian ustrojowych w latach 1989/1990, ulicy Fornalskiej przywrócono jej przedwojenną nazwę, która brzmi ulica Wileńska. Decyzję tę potwierdziła uchwała V/54/90 Rady Miejskiej w Łodzi. Jednocześnie zniesiono nazwę Osiedle im. M. Fornalskiej, co zostało zapisane w uchwale V/55/90 Rady Miejskiej w Łodzi.
Infrastruktura
Transport publiczny
Karolew stanowi dobrze skomunikowane miejsce w Łodzi, z pięcioma liniami tramwajowymi (nr 10A, 10B, 12, 14 i 18) oraz dziesięcioma autobusowymi (nr: 65B, 76, 80A/80B/80C, 86, 99 oraz nocnymi N2, N7A/N7B). Na tym terenie istnieje także bezpośrednie połączenie ze Zgierzem linią nr 6 „zgierskiego MUK”, oraz z Konstantynowem Łódzkim, Lutomierskiem i Szydłowem, gdzie funkcjonuje linia nr 509 łódzkiego PKS.
Na osiedlu zlokalizowana jest także krańcówka tramwajowa MPK. Do początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku była to pętla docelowa dla linii nr 12, a wcześniej również dla linii: 8, 20 i 24. Mieszkańcy Karolewa oraz Retkini wciąż używają terminu „krańcówka dwunastki”. Obecnie pętla ta wykorzystywana jest w dni robocze przez linię 14, a także w sytuacjach awaryjnych dla linii „retkińskich” 10A, 10B, 12, 18, w przypadku zakłóceń ruchu na al. Wyszyńskiego. Również w sytuacjach kryzysowych obsługuje linię 8 (gdy występują problemy na al. Włókniarzy) oraz dla linii 15 i 17 (gdy występują zakłócenia na ul. Gdańskiej lub al. Politechniki).
Handel i usługi
W obrębie osiedla można znaleźć wiele różnych punktów handlowych i usługowych. Przy alei ks. bpa W. Bandurskiego, która oddziela Karolew od retkińskiego podosiedla Piaski, znajduje się supermarket Carrefour (dawniej Champion). Na terenie Karolewa mamy również dostęp do mniejszych i większych sklepów, w tym do specjalistycznych punktów jak Dom Handlowy „Gosia” oraz hala targowa „Karolinka”. Oprócz tego funkcjonują lokale gastronomiczne, takie jak puby i pizzerie, a także poczta, wiele banków oraz bankomatów.
Na osiedlu mieści się również hotel „Axel”, który posiada jedną gwiazdkę, a wcześniej służył jako hotel dla załóg konduktorskich PKP. Niestety, do niedawna działało także kino Polesie, które już nie funkcjonuje.
Ochrona zdrowia
Jeśli chodzi o ochronę zdrowia, na terenie osiedla znajdują się placówki medyczne, w tym przychodnia lekarska oraz apteki. Kluczowym miejscem jest także szpital im. Madurowicza, położony przy ul. Wileńskiej.
Oświata
W Karolewie działa wiele placówek edukacyjnych, w tym żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe. Na poziomie żłobków dostępne są:
- Żłobek nr 10 (Karolewska 70/76),
- Żłobek nr 20 (Wioślarska 27).
W zakresie przedszkoli istnieje:
- Przedszkole Miejskie nr 112 (Wileńska 20a),
- Przedszkole Miejskie nr 133 (Krzemieniecka 22b),
- Przedszkole Miejskie nr 151 (Narciarska 20/22).
W Karolewie znajdują się również szkoły podstawowe, takie jak:
- Szkoła Podstawowa Nr 164 im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (Wróblewskiego 65),
- Szkoła Podstawowa Nr 192 im. Heleny Radlińskiej (Krzemieniecka 24a).
Z kolei dla uczniów szkół średnich dostępne jest XXVI Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Łodzi, które znajduje się na ul. Wileńskiej 22a.
Kultura
W dziedzinie kultury Karolew oferuje mieszkańcom Ośrodek Kultury „Karolew” oraz Poleski Ośrodek Sztuki (POS). Warto podkreślić, że w początkach 2015 roku uruchomiono internetowe „Wirtualne Muzeum Karolewa”, prowadzone przez Poleski Ośrodek Sztuki, co pozwala na promowanie lokalnej kultury w nowoczesnej formie.
Urzędy administracyjne
Na terenie Karolewa znajduje się kilka instytucji administracji samorządowej, takich jak:
- Urząd Miasta Łodzi – Delegatura Łódź-Polesie (Krzemieniecka 2a),
- Urząd Miasta Łodzi – Wydział Urbanistyki i Architektury (Wileńska 53/55),
- Urząd Miasta Łodzi – Straż Miejska – Oddział Łódź-Polesie (Krzemieniecka 2a),
- Urząd Miasta Łodzi – Straż Miejska – Posterunek „Botanik” (Retkińska – wejście do Ogrodu Botanicznego).
Parafia
Pod względem religijnym Karolew podlega dwóm parafiom:
- parafii pw. Chrystusa Króla, która jest częścią dekanatu Łódź-Retkinia-Ruda,
- parafii pw. Matki Boskiej Zwycięskiej, wchodzącej w skład dekanatu Łódź-Śródmieście.
Kościół parafialny pw. Chrystusa Króla zlokalizowany jest na pograniczu Karolewa i Retkini, przy al. Bandurskiego. Z kolei kościół parafialny Matki Boskiej Zwycięskiej mieści się w centralnej części Łodzi, przy ul. Łąkowej.
Na osiedlu można również znaleźć zbór Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan „Soli Deo Gloria” w Łodzi, który usytuowany jest na ulicy Celnej 8.
Przynależność administracyjna
W ramach podziału administracyjnego miasta Łódź, Karolew, w połączeniu z wschodnią częścią sąsiedniej Retkini, tworzy osiedle administracyjne Karolew-Retkinia Wschód. Jest to ważny zespół osiedlowy, który pełni istotną rolę w strukturze lokalnej.
Z drugiej strony, łódzki System Informacji Miejskiej, który został zaprojektowany głównie w celu oznaczania ulic w mieście, traktuje Karolew jako odrębne osiedle. To twierdzenie podkreśla samodzielność tej części Łodzi w kontekście administracyjnym.
Okolica
Okolica osiedla Karolew ma do zaoferowania wiele atrakcji oraz możliwości spędzenia wolnego czasu. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się jeden z największych parków w Łodzi, czyli Park im. marsz. J. Piłsudskiego (tzw. Park na Zdrowiu). Jest to miejsce, które sprzyja zarówno aktywności fizycznej, jak i relaksowi na świeżym powietrzu. W ramach tego parku znajduje się również Ogród Botaniczny im. Jakuba Mowszowicza, który zachwyca bogactwem roślinności oraz różnorodnością gatunków.
Dodatkowo warto wspomnieć o pobliskim rezerwacie przyrody Polesie Konstantynowskie, który stanowi doskonałe miejsce dla miłośników natury oraz aktywnego wypoczynku.
W okolicy znajduje się także wiele obiektów sportowych. Do najbardziej prominentnych z nich należą hale, takie jak Atlas Arena oraz Łódź Sport Arena im. Józefa Żylińskiego. Na uwagę zasługuje również Stadion Miejski, na którym odbywają się mecze Łódzkiego Klubu Sportowego (ŁKS), a który przyciąga wielu kibiców.
Ciekawym elementem infrastruktury transportowej w pobliżu osiedla jest Łódź Kaliska, jeden z dwóch największych dworców kolejowych w tym mieście. Dodatkowo, przez okolice Karolewa przebiega trasa drogi krajowej nr 91, znana wcześniej jako nr 1. To istotna arteria komunikacyjna, której odcinki to al. Włókniarzy oraz al. Jana Pawła II.
Przypisy
- Zbory KECh w Polsce – Kościół Ewangelicznych Chrześcijan w RP [online] [dostęp 21.05.2023 r.] (pol.).
- „Kocham Łódź” (dod. do „Polska. Dziennik Łódzki”), 06.02.2015 r., nr 320, s. 5.
- Ośrodek Kultury Karolew. [dostęp 29.07.2011 r.]
- Osiedle Biskupie na Karolewie. [dostęp 29.07.2011 r.]
- XXVI Liceum Ogólnokształcące.
- Szkoła Podstawowa Nr 192 im. Heleny Radlińskiej.
- Szkoła Podstawowa Nr 164 im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
- Żłobek nr 10.
- Zmiana granic Łodzi w 1946 r.
- Przyłączenie osady Karolew do Łodzi – 1906 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Kochanówka (Łódź) | Komorniki (Łódź) | Nowe Rokicie | Kowalszczyzna (Łódź) | Mikołajew (Łódź) | Koziny (Łódź) | Nery | Pabianka (Łódź) | Osiedle Towarzystwa Spółdzielczego „Lokator” w Łodzi | Piskowiec | Julianów-Marysin-Rogi | Julianów (Łódź-Bałuty) | Huta Aniołów | Dąbrowa (Łódź) | Chachuły | Bronisin | Bałuty-Doły | Kurak (Łódź) | Stoki-Sikawa-Podgórze | Podgórze (Łódź)Oceń: Karolew (Łódź)