Aleja Jana Pawła II w Łodzi


Aleja Jana Pawła II jest kluczową arterią komunikacyjną Łodzi, która pełni nie tylko funkcję transportową, ale także ważną rolę w lokalnej infrastrukturze. Jej początek znajduje się przy ul. Pabianickiej, stanowiącej główną wylotówkę z miasta w kierunku południowym, co czyni ją istotnym punktem w sieci drogowej regionu.

Wraz z kontynuacją prowadzi ona do estakady, gdzie łączy się ze al. Mickiewicza, a następnie przechodzi w al. Włókniarzy. Cała aleja jest dwujezdniowa, co podnosi komfort poruszania się po niej, a brak torów tramwajowych ma wpływ na płynność ruchu.

Warto zauważyć, że do czasu oddania do użytku odcinka autostrady A1 o długości 40 kilometrów, który stanowi wschodnią obwodnicę Łodzi, Aleja Jana Pawła II funkcjonowała jako część drogi krajowej nr 1 (E75). Od 1 lipca 2016 roku, aleja została włączona do ciągu drogi krajowej numer 91, co further umocniło jej znaczenie w sieci drogowej.

Historia Aleji Jana Pawła II sięga 2005 roku, kiedy to była częścią większej jednostki – Aleje Włókniarzy. Rada Miejska zdecydowała się na przemianowanie południowego odcinka tej alei, który rozciąga się od al. Bandurskiego przy dworcu Łódź Kaliska do ul. Pabianickiej, na aleję Jana Pawła II. Zmiana ta była wyrazem hołdu dla papieża, który odgrywał ważną rolę w historii Polski.

Przypisy

  1. Uchwała na stronie Urzędu Miasta Łodzi
  2. (mak): Wielki remont alei Jana Pawła II i Włókniarzy. lodz.naszemiasto.pl. [dostęp 12.02.2010 r.]
  3. Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi: Wykaz ulic miasta Łodzi zaliczonych do kategorii dróg krajowych. zdit.uml.lodz.pl. [dostęp 12.02.2010 r.]

Oceń: Aleja Jana Pawła II w Łodzi

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:5