Aleja Adama Mickiewicza w Łodzi


Aleja Adama Mickiewicza w Łodzi jest bez wątpienia jedną z kluczowych arterii komunikacyjnych w tym mieście. Rozpoczyna się ona w pobliżuulicy Piotrkowskiej i prowadzi aż do drogi krajowej nr 91, co czyni ją istotnym punktem na mapie Łodzi.

Trasa ta jest również znana jako łódzka trasa W-Z, co oznacza, że oprócz swojej funkcji, jest także ważnym elementem infrastruktury transportowej miasta. Niezaprzeczalnie jest to jedna z najgłośniejszych ulic w Polsce.

Historia

Historia tej trasy sięga czasów, kiedy nosiła ona nazwę świętej Anny, z przymiotnikiem „świętej”, który dodano, aby zatuszować jej prawdziwą intencję – uczczenie Anny Rosickiej, żony prezydenta Łodzi, Andrzeja Rosickiego. Trasa pierwotnie kończyła się na ulicy Wólczańskiej, a następnie przedłużono ją do Łąkowej.

W 1933 roku zmieniono nazwę na cześć ks. Władysława Bandurskiego, by od 1947 roku nosić imię Adama Mickiewicza. W okresie końca lat 70. XX wieku aleja została znacznie przedłużona, co wiązało się z aneksem północnej części parku im. ks. J. Poniatowskiego, a nowy odcinek zlokalizowano w rejonie Dworca Łódź Kaliska.

Trasa ta krzyżuje się z al. Włókniarzy oraz al. Jana Pawła II, które razem tworzą fragment drogi krajowej nr 91. W grudniu 2011 roku wprowadzono innowację – pierwsze w Polsce liczydło rowerowe, zainstalowane przy ścieżce rowerowej po północnej stronie alei, pomiędzy ul. Piotrkowską a al. Kościuszki.

Przypisy

  1. Decybelami Polska stoi. Gdzie jest najgłośniej? [online] [dostęp 11.09.2020 r.]
  2. (gb): Licznik rowerzystów już działa (wideo). [w:] Portal „Expressu Ilustrowanego”. expressilustrowany.pl > Najważniejsze [on-line]. Polska Press Sp. z o.o., 21.12.2011 r. [dostęp 13.03.2016 r.]
  3. Matylda Witkowska: Licznik rowerzystów stanie w Łodzi. Pierwszy w Polsce. [w:] Portal „Dziennika Łódzkiego”. dzienniklodzki.pl > Wiadomości [on-line]. Polska Press Sp. z o.o., 18.12.2011 r. [dostęp 13.03.2016 r.]

Oceń: Aleja Adama Mickiewicza w Łodzi

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:23