Julianów-Marysin-Rogi to osiedle administracyjne, które znajduje się w północnej części Łodzi. Jest ono częścią historycznej dzielnicy Bałuty, która ma bogatą historię i kulturę.
W tym malowniczym osiedlu zamieszkuje około 11 660 osób, co sprawia, że jest to miejsce dynamiczne i pełne życia.
Położenie i granice
Osiedle znajduje się na obszarze historycznej dzielnicy Bałuty, umiejscowionej w północnej części Łodzi. Granice tego osiedla określają różne ulice, które pełnią ważne funkcje komunikacyjne. Od południa ogranicza je ulica Julianowska oraz Inflancka, natomiast od wschodu przebiega ulica Strykowska, a od zachodu znajduje się ulica Zgierska.
Granica północna osiedla przechodzi wzdłuż ulicy Józefa Bema, a następnie obejmuje mały odcinek ulic Sikorskiego i Łagiewnicką. Idąc dalej, granicą są tory kolejowe, które łączą Łódź Widzew z Zgierzem. Ta granica rozciąga się aż do miejsca, gdzie krzyżuje się z ulicą Kasztelańską, którą można podążać aż do ulicy Wycieczkowej.
Na tym odcinku granica skręca ku północy i kontynuuje aż do ulicy Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Na wysokości tej ulicy, granica znów zmienia kierunek, zwracając się na wschód oraz wzdłuż krawędzi lasu biegnie aż do ulicy Strykowskiej.
Charakter osiedla
Osiedle Julianów-Marysin-Rogi ma charakter fragmentaryczny i nie jest spójną jednostką urbanistyczną, lecz zostało wyodrębnione z powodów administracyjnych. W skład tego osiedla administracyjnego wchodzą trzy istotne części: Julianów, Marysin oraz Rogi. Cechą charakterystyczną dla tych trzech dzielnic jest dominująca zabudowa w postaci domów jednorodzinnych, co nadaje im podmiejski klimat, mimo że na północ od Julianowa znajdują się bloki osiedla Radogoszcz.
Handel
W obrębie osiedla brakuje większych ośrodków handlowych, takich jak centra handlowe czy hipermarkety. Można natomiast znaleźć mniejsze sklepy osiedlowe, które służą mieszkańcom w codziennych zakupach.
Ochrona zdrowia
Na terenie osiedla znajduje się oddział Miejskiego Centrum Medycznego im. dr. Karola Jonschera w Łodzi, dawniej znany jako Szpital im. dr Henryka Jordana, gdzie mieszkańcy mogą korzystać z różnych usług medycznych.
Oświata
W osiedlu Julianów-Marysin-Rogi działa kilka przedszkoli oraz żłobków, a także pięć szkół podstawowych, w tym:
- Szkoła Podstawowa nr 39 dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych,
- Szkoła Podstawowa nr 120 im. Konstytucji 3 Maja,
- Szkoła Podstawowa nr 142 im. Zawiszy Czarnego,
- Szkoła Podstawowa nr 172 im. Stefana Banacha,
- Szkoła Podstawowa Specjalna nr 201.
Na osiedlu są również dwie szkoły średnie:
- XXX Liceum Ogólnokształcące im. ks. bp. Ignacego Krasickiego,
- LVI Liceum Ogólnokształcące Specjalne dla Młodzieży Niewidomej, Słabo Widzącej i z Chorobami Przewlekłymi,
- Technikum Specjalne nr 23 dla Młodzieży Niewidomej, Słabo Widzącej i z Chorobami Przewlekłymi,
- Zespół Szkół Geodezyjno-Technicznych.
Dodatkowo, na terenie osiedla znajduje się centrum konferencyjne Uniwersytetu Łódzkiego, co czyni go ważnym punktem edukacyjnym.
Parki
W granicach osiedla Julianów-Marysin-Rogi odkryjemy urokliwy Park im. Adama Mickiewicza, popularnie zwany Parkiem Julianowskim, położony nad rzeką Sokołówką. Park został stworzony na zlecenie fabrykanta Juliusza Heinzla, od którego nazwisko przyjął swoją nazwę. Znajdują się tam dwa stawy, a na wschód od Parku Julianowskiego ulokowany jest staw Wasiaka, otoczony skwerem.
Cmentarze
Na północ od Parku Julianowskiego, przy ulicy Zgierskiej, znajduje się cmentarz św. Rocha, który jest jedną z ważniejszych łódzkich nekropolii, pełniącą istotną rolę w historii regionu.
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Na terenie osiedla Julianów-Marysin-Rogi znajdują się dwa oddziały Muzeum Tradycji Niepodległościowych. W pobliżu cmentarza św. Rocha, przy placu Pamięci Narodowej, usytuowano budynek dawnego więzienia na Radogoszczu, w którym obecnie mieści się Mauzoleum i muzeum na Radogoszczu w Łodzi. W ostatnich dniach okupacji obiekt został podpalony przez Niemców, co doprowadziło do tragedii, w której zginęło około 1500 mężczyzn, którzy przebywali tam jako więźniowie.
Na osiedlu Marysin, na północ od stacji kolejowej Łódź-Marysin, znajduje się niemiecka stacja Radegast, z której wywożono Żydów z łódzkiego getta do obozów koncentracyjnych, głównie w Chełmnie nad Nerem – Kulmhof. Dziś stoi tam pomnik pamięci oraz oddział muzeum poświęcony tym wydarzeniom.
Religia
Osiedle obsługiwane jest przez trzy parafialne kościoły katolickie:
- Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego i Świętej Marii Małgorzaty Alacoque,
- Sanktuarium Świętości Życia przy Parafii pw. św. Wincentego Pallottiego w Łodzi,
- Kościół pw. Świętego Judy Tadeusza Apostoła.
Komunikacja
Osiedle Julianów-Marysin-Rogi pełni ważną rolę w systemie komunikacyjnym regionu, z kluczowym węzłem drogowym na krajowej drodze nr 72 – rondzie Powstańców 1863 r. W tym miejscu krzyżują się istotne ulice: Inflancka, Julianowska, Łagiewnicka oraz Warszawska, która jest główną trasą do Marysina i Rogów.
Na granicy Marysina i Rogów biegnie linia kolejowa nr 16 (Łódź Widzew – Zgierz), a w obrębie osiedla znajdują się przystanki takie jak Łódź Marysin oraz Łódź Warszawska, gdzie zatrzymują się pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz niektóre pociągi InterCity.
Przez osiedle kursują także linie autobusowe MPK, takie jak: 51 (warianty A i B), 65 (warianty A i B), 60 (wariant D), 61, 66, 70, 81, 85 oraz linia nocna N2. Na terenie osiedla istnieje również pętla tramwajowa Warszawska (dawniej Wycieczkowa), do której kiedyś kursowały tramwaje linii 3; obecnie kursy tramwajowe kończą bieg na początku ulicy Warszawskiej.
Przypisy
- Kolej na 3 nowe przystanki i lepszą komunikację w Łodzi [online], rynek-kolejowy.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
- Oddział Martyrologii Radogoszcz – Muzeum Tradycji Niepodległościowych [online] [dostęp 22.12.2020 r.]
- Zielona Łódź - Park Im. Adama Mickiewicza (park Julianowski) [online], zielonalodz.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
- Osiedle Julianów-Marysin-Rogi [online], BIP ŁÓDŹ [dostęp 22.12.2020 r.]
- Tabela nr 13 do Uchwały budżetowej Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 16.01.2014 r.
- Wyborcza.pl [online], lodz.wyborcza.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Karolew (Łódź) | Kochanówka (Łódź) | Komorniki (Łódź) | Nowe Rokicie | Kowalszczyzna (Łódź) | Mikołajew (Łódź) | Koziny (Łódź) | Nery | Pabianka (Łódź) | Osiedle Towarzystwa Spółdzielczego „Lokator” w Łodzi | Julianów (Łódź-Bałuty) | Huta Aniołów | Dąbrowa (Łódź) | Chachuły | Bronisin | Bałuty-Doły | Kurak (Łódź) | Stoki-Sikawa-Podgórze | Podgórze (Łódź) | Zagrodniki (Łódź)Oceń: Julianów-Marysin-Rogi