Adam Walczak (działacz partyjny)


Adam Walczak, urodzony 11 lutego 1938 roku w Łodzi, był znaczącą postacią na polskiej scenie politycznej oraz w ruchu spółdzielczym. Jego kariera obejmowała m.in. pełnienie funkcji I sekretarza Komitetu Łódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w latach 1989–1990.

Walczak zmarł 21 kwietnia 2011 roku w swoim rodzinnym mieście, pozostawiając po sobie ślad w historii lokalnego ruchu partyjnego oraz spółdzielczego.

Życiorys

Adam Walczak był znaną postacią w polskim życiu politycznym. Urodził się jako syn Józefa i Marianny. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Nauk Społecznych, z siedzibą przy KC PZPR w Warszawie, podjął działalność w strukturach Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Wstąpił do niej w 1958 roku, co oznaczało rozpoczęcie jego kariery politycznej.

W latach 1975-1976 pełnił funkcję I sekretarza Komitetu Dzielnicowego PZPR w Łodzi-Bałuty. Po tym okresie, jego zaangażowanie w sferze partyjnej wzrosło, a on sam stał się przewodniczącym Dzielnicowej Komisji Kontroli Partyjnej oraz delegatem na XXIII łódzką konferencję sprawozdawczo-wyborczą PZPR, która miała miejsce w 1984 roku. W 1975 roku stał się członkiem Komitetu Łódzkiego PZPR, a w 1986 roku objął stanowisko sekretarza i członka egzekutywy tegoż komitetu.

Jego kariera doszła do przysłowiowego szczytu w okresie od 30 sierpnia 1989 do 29 stycznia 1990, kiedy to pełnił funkcję ostatniego I sekretarza Komitetu Łódzkiego PZPR. Poza działalnością polityczną, Adam Walczak był również czołową postacią w środowisku spółdzielczym, gdzie pełnił rolę prezesa Wojewódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Łodzi oraz zyskał tytuł Honorowego Członka Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Bawełna” w Łodzi.

Po zakończeniu swojego życia, 27 kwietnia 2011 roku, został pochowany na Cmentarzu Doły w Łodzi.


Oceń: Adam Walczak (działacz partyjny)

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:7