Jan Karbowiak


Jan Karbowiak to postać znana w polskiej historii, urodzony 27 stycznia 1903 roku w Łodzi, miał znaczący wpływ na życie polityczne w Polsce okresu powojennego.

Zmarł 1 sierpnia 1984 roku, pozostawiając po sobie ślad jako działacz socjalistyczny oraz poseł na Sejm Ustawodawczy w latach 1947-1952.

Życiorys

Jan Karbowiak ukończył gimnazjum w Łodzi w 1923 roku. Następnie podjął studia na wydziale ekonomii Uniwersytetu Poznańskiego, które jednak porzucił po dwóch latach nauki. W tym samym czasie pracował jako urzędnik, a także ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim. Wkrótce potem zatrudnił się w Zarządzie Miejskim w Łodzi, gdzie kontynuował swoją karierę zawodową.

W 1925 roku Jan stał się członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej, a oprócz działalności politycznej angażował się w kwestie oświatowe oraz promował sport robotniczy. W czasie II wojny światowej, po kapitulacji Warszawy, został wzięty do niewoli, gdzie przebywał aż do 1945 roku. Jego powrót do Polski miał miejsce w sierpniu 1945 roku, kiedy to objął stanowisko III sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PPS w Łodzi, a także został członkiem prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi.

W latach 1947–1952 Jan Karbowiak był posłem na Sejm Ustawodawczy reprezentującym okręg nr 10 Łódź-powiat z ramienia PPS. W ramach swojej działalności politycznej zasiadał w Komisji Obrony Narodowej oraz w Komisji Wojskowej. Dodatkowo był członkiem Związku Parlamentarnego Polskich Socjalistów, co podkreślało jego zaangażowanie w życie publiczne.

Po zakończeniu swojego życia, Jan Karbowiak znalazł wieczne miejsce spoczynku na cmentarzu komunalnym Doły w Łodzi, w kwaterze XXX, w rzędzie 30, przy grobie 19.

Przypisy

  1. a b Cmentarz – strona główna [online], cmentarzekomunalne.lodz.systkom.pl [dostęp 10.08.2024 r.]
  2. a b c d Karbowiak Jan, [w:] Biblioteka Sejmowa [online].

Oceń: Jan Karbowiak

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:14