Janina Doroszewska to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiej pedagogiki. Urodziła się 7 kwietnia 1900 roku w Łodzi i zmarła 22 września 1979 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie cenny dorobek naukowy oraz pedagogiczny.
Była doktorem filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, co świadczy o jej dużych osiągnięciach akademickich. Janina Doroszewska specjalizowała się w pedagogice terapeutycznej, a także w kształceniu nauczycieli do pracy w szkołach specjalnych, co było niezwykle istotne w jej czasach.
W uznaniu jej dorobku, została profesorem Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej oraz Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie mogła dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z kolejnymi pokoleniami nauczycieli.
Życiorys
Janina Doroszewska przyszła na świat 7 kwietnia 1900 roku w Łodzi, w rodzinie Katarzyny i Bronisława Rogowskich, którzy byli znanymi działaczami społeczno-oświatowymi. Po ukończeniu szkoły średniej, w 1918 roku, zdała maturę. Jej działalność społeczna rozpoczęła się podczas Bitwy Warszawskiej, gdzie pełniła rolę pielęgniarki, niosąc pomoc potrzebującym.
W 1928 roku uzyskała doktorat z filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie przez dwa lata doskonaliła swoje umiejętności we Francji, a następnie spędziła rok w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do Polski, Janina Doroszewska rozpoczęła pracę w specjalistycznych zakładach oraz w Instytucie Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Jej zainteresowania nie ominęły także Stanów Zjednoczonych; w 1937 roku odwiedziła nowojorski instytut dla niewidomych.
W czasie II wojny światowej pełniła funkcję dyrektorki przedszkola dla dzieci niewidomych w Laskach, co podkreśla jej oddanie i zaangażowanie w pomoc najmłodszym. Po wojnie, w 1947 roku, uzyskała tytuł profesora, a rok później zaczęła pracować w stołecznym szpitalu dziecięcym. W 1949 roku dołączyła do składów Instytutu Pedagogiki Specjalnej jako zastępczyni dyrektora. Współpracowała także z Marią Grzegorzewską w Katedrze Pedagogiki Specjalnej na Uniwersytecie Warszawskim.
W 1959 roku awansowała na stanowisko docenta na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1967–1970 piastowała urząd profesora, wykładając pedagogikę specjalną na Wydziale Psychologii i Pedagogiki. W czasie swojej kariery, do 1975 roku, była także redaktorką naczelną czasopisma „Szkoła Specjalna”. Zmarła 22 września 1979 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera R-6-6/7).
Janina Doroszewska była również żoną Witolda Doroszewskiego, co podkreśla jej znaczenie nie tylko w dziedzinie pedagogiki, ale także w życiu osobistym.
Zainteresowania naukowe
Badania naukowe Janiny Doroszewskiej skupiały się przede wszystkim na ważnych aspektach pedagogiki leczniczej, a także na profilaktyce oraz terapii dziecięcej. W obszarze jej zainteresowań znajdowały się również kwestie związane z kształceniem nauczycieli, którzy pragną realizować swoją karierę w szkołach specjalnych.
W swojej pracy koncentrowała się na opieki wychowawczej nad dziećmi, zarówno chorymi, jak i niepełnosprawnymi. Dodatkowo, badała zagadnienia dotyczące ich terapii, obejmujących aspekty medyczne, psychologiczne oraz pedagogiczne.
Główne prace
Janina Doroszewska jest autorką wielu istotnych prac w dziedzinie pedagogiki. W jej twórczości znajdują się kluczowe publikacje, które znacząco wpłynęły na rozwój tej dziedziny. Oto niektóre z nich:
- terapia wychowawcza (Zakład im. Ossolińskich, 1957),
- Stefania Sempołowska. Wspomnienia (Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, 1959),
- nauczyciel-wychowawca w zakładzie leczniczym (Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, 1963),
- Maria Grzegorzewska. Materiały z sesji naukowej – 7.XI.1969 r. (1972),
- o regeneracji (1972),
- pedagogika specjalna (1989).
Odznaczenia
Janina Doroszewska otrzymała wiele prestiżowych odznaczeń, które świadczą o jej znaczącym wkładzie w rozwój Polski oraz edukacji. Wśród nich znajdują się:
- krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- medal Komisji Edukacji Narodowej.
Przypisy
- Cmentarz Stare Powązki: LUDWIKA MACIEJOWSKA, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 02.11.2019 r.]
- Janina Doroszewska. lubimyczytac.pl. [dostęp 16.08.2013 r.]
- Doroszewska Janina. sejm.gov.pl, 27.10.2006 r. [dostęp 16.08.2013 r.]
- Akademia Pedagogiki Specjalnej – Uczelnia. aps.edu.pl. [dostęp 16.08.2013 r.]
- Doroszewska Janina, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 16.08.2013 r.]
- Wincenty Okoń: Nowy słownik pedagogiczny. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie "Żak", 2001 r., s. 78. ISBN 83-88149-41-5.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Nora Krusze | Jadwiga Szymczak | Tadeusz Mencel (historyk) | Katarzyna Chałasińska-Macukow | Zbigniew Głuszczak | Rafał Szrajber | Marek Matejun | Andrzej Łuczak | Jadwiga Najdowa | Zbigniew Banaszak | Jerzy Axer | Mieczysław Milbrandt | Irena Koberdowa | Ryszard Kluszczyński | Irena Wasiak | Władysława Keniżanka–Olbromska | Halina Mordarska | Zbigniew Anusik | Jerzy Konorski | Stanisław HarasOceń: Janina Doroszewska