Jadwiga Szymczak


Jadwiga Jolanta Szymczak, znana z nazwiska panieńskiego Kozak, przyszedł na świat 13 maja 1929 roku w Łodzi, a odeszła 22 lipca 2010 roku w Warszawie.

Była to wybitna polska ekonomistka, która zdobyła uznanie jako specjalistka w dziedzinie towaroznawstwa oraz badania rynku.

Życiorys

Jadwiga Szymczak, po uzyskaniu wykształcenia w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Łodzi, zdobyła stopień magistra w 1954 roku, obroniwszy pracę magisterską pod opieką prof. Józefa Iwińskiego. Po ślubie z Mieczysławem Szymczakiem, przeniosła się do Warszawy, gdzie rozpoczęła karierę zawodową jako asystentka w Szkole Głównej Służby Zagranicznej. Następnie, kontynuowała pracę w Szkole Głównej Planowania i Statystyki.

W 1962 roku zdobyła stopień doktora nauk ekonomicznych. Jej rozprawa, przygotowana pod kierunkiem prof. Leonarda Liteski, dotyczyła wpływu wybranych antyoksydantów na trwałość produktów tłuszczowych, a była prezentowana na krakowskiej Akademii Ekonomicznej. Krótko po tym, została adiunktem w Instytucie Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, gdzie kierowała Zakładem Gospodarki Materiałowej.

Wzbogacając swoje osiągnięcia, w 1971 roku, Szymczak uzyskała tytuł doktora habilitowanego. To wyróżnienie było rezultatem kolokwium oraz przedstawienia monografii „Gospodarka opakowaniami – czynniki towaroznawcze i ekonomiczne”, opublikowanej przez Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne. W tym okresie, równocześnie z pracą naukową, objęła stanowisko docenta w Instytucie Handlu Wewnętrznego, a także kierowała badaniami w Zakładzie Badań Kształtowania Rynku.

W 1978 roku Rada Państwa doceniła jej pełen dorobek naukowy, nadając Jadwidze Szymczak tytuł profesora nadzwyczajnego. W wyniku tego, objęła stanowisko zastępcy dyrektora Instytutu Handlu Wewnętrznego, które sprawowała aż do momentu wprowadzenia stanu wojennego. Wówczas, jako były członek NSZZ „Solidarność”, została zdymisjonowana.

Po tym wydarzeniu, zrezygnowała z pracy w Instytucie i związała swoje losy z Uniwersytetem Łódzkim. Już rok później, objęła kierownictwo Katedry Towaroznawstwa i Technologii, pełniąc tę funkcję przez następne 19 lat, do 1997 roku. Oprócz tego, zajmowała również posadę dyrektora Instytutu Ekonomiki Produkcji na Wydziale Socjologiczno-Ekonomicznym.

W 1990 roku otrzymała tytuł profesora zwyczajnego i zapoczątkowała rozwój Katedry Zarządzania Jakością na nowo utworzonym Wydziale Zarządzania. Pełniła kierownicze stanowisko w tej katedrze aż do swojego przejścia na emeryturę w 1999 roku. W 1992 roku jednocześnie rozpoczęła pracę w poznańskiej Akademii Ekonomicznej, gdzie także uzyskała tytuł profesora zwyczajnego, a przez pięć lat kierowała Katedrą Ekonomii Stosowanej.

Po zakończeniu kariery zawodowej, pozostała aktywna jako pracownik naukowy w Katedrze Marketingu Produktu na Wydziale Towaroznawstwa w poznańskiej uczelni. Dodatkowo, aktywnie uczestniczyła w życiu akademickim Uniwersytetu Łódzkiego oraz warszawskiej filii Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania.

W 2004 roku, za swoje osiągnięcia naukowe, została uhonorowana Polską Nagrodą Jakości w kategorii Nauka. Swoje życie zakończyła, spoczywając na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, w kwaterze C39-5-9.

Dorobek naukowy

Prof. Jadwiga Szymczak ma imponujący dorobek naukowy, który obejmuje ponad 250 publikacji. Jej wkład w rozwój nauki jest nieoceniony, a jej prace miały znaczący wpływ na różne dziedziny ekonomii.

Liczne recenzje monografii oraz prac habilitacyjnych i doktorskich w pełni świadczą o jej zaangażowaniu w kształtowanie młodych naukowców. W ciągu swojej kariery wypromowała dziewięciu doktorów nauk ekonomicznych, wśród których wyróżniają się takie postacie jak prof. dr hab. Maciej Urbaniak, obecny kierownik Katedry Logistyki na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, a także dr hab. Magdalena Ankiel, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Publikacje

Jadwiga Szymczak, wybitna specjalistka w dziedzinie materiałoznawstwa oraz marketingu, jest autorką wielu znaczących publikacji, które mają duży wpływ na rozwój tych dziedzin. Oto niektóre z jej pracy:

  • Podstawy materiałoznawstwa i kontroli jakości /1967/,
  • Zasady organizacji gospodarki materiałowej w przedsiębiorstwach przemysłu drobnego /1968/ (współautor Rajmund Góral),
  • Gospodarka opakowaniami: czynniki towaroznawcze i ekonomiczne /1970/,
  • Formy promocji sprzedaży /1974/,
  • Marketing w działalności gospodarczej przedsiębiorstw /1976/,
  • Metody i środki oddziaływania na rynek dóbr konsumpcyjnych /1977/,
  • Działalność promocyjna jednostek gospodarczych w Polsce /1978/ (współautor Mirosław Brzostowski),
  • Zasady tworzenia nazewnictwa wybranych wyrobów rynkowych /1979/ (współautor Mirosław Brzostowski),
  • Metody testowania opinii konsumentów o produktach /1984/ (praca zbiorowa),
  • Opakowanie jednostkowe w działaniach marketingowych przedsiębiorstw /2007/.

Członkostwo

Jadwiga Szymczak pełni także szereg zaszczytnych funkcji w radach naukowych oraz komisjach, w tym:

  • Rada Naukowa Wzornictwa Przemysłowego – przewodnicząca,
  • Rada Naukowa Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań – przewodnicząca,
  • Rada Naukowa Centralnego Ośrodka Naukowego Przemysłu Gastronomicznego – przewodnicząca,
  • Komisja Techniczna ds. Certyfikacji Opakowań Niebezpiecznych przy Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Opakowań – przewodnicząca.

Odznaczenia

Wyróżnienia, które zdobyła Jadwiga Szymczak, są świadectwem jej znakomitych osiągnięć oraz zaangażowania w dziedzinie nauki i edukacji.

  • złoty krzyż zasługi, (po 1990),
  • polska nagroda jakości im. prof. Edwarda Kindlarskiego, w kategorii nauka,
  • nagrody państwowe i rektorów uczelni.

Przypisy

  1. Historia WSE w Łodzi, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego. [dostęp 01.08.2015 r.]
  2. nekrolog, Gazeta Wyborcza, 26.07.2010 r.
  3. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze

Oceń: Jadwiga Szymczak

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:16