Zbigniew Głuszczak


Zbigniew Andrzej Głuszczak, urodzony 17 lutego 1953 roku w Łodzi, to postać niezwykle interesująca i wszechstronna. Jest uznawany za znaczącą osobowość zarówno w dziedzinie ekonomii, jak i fotografii.

W ciągu swojej kariery zyskał renomę jako ekonomista oraz fotoreporter, a także aktywny uczestnik wydarzeń związanych z ruchem NSZZ „Solidarność”.

Życiorys

Zbigniew Głuszczak jest wybitnym indywidualnością w polskim świecie akademickim i publicznym. Ukończył studia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, co miało miejsce w 1977 roku. W 1990 uzyskał tytuł doktora, co podkreśla jego zaangażowanie w pracę naukową. W okresie 1978–1979 odbył służbę wojskową, co stanowi ważny etap w jego biografii.

Jako pracownik naukowy na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ działa od 1980 roku, angażując się również w działalność społeczną. Jego działania w NSZZ „Solidarność” rozpoczęły się we wrześniu 1980, gdzie miał zaszczyt być członkiem Komitetu Założycielskiego. Jako przewodniczący koła Wydziałowego Komitetu Zakładowego „Solidarności” w okresie od października 1980 do 13 grudnia 1981, odegrał kluczową rolę w organizacji ruchu społecznego, aktywnie kolportując niezależne pismo „Poglądy”.

W latach 1981–1983 pełnił funkcję fotoreportera manifestacji i demonstracji w Łodzi, w tym jednego z najważniejszych momentów w historii – strajku studentów uczelni łódzkich, który miał miejsce w styczniu i lutym 1981 roku. Jako współorganizator oraz członek podziemnej Uczelnianej Komisji Koordynacyjnej „Solidarności” na Uniwersytecie Łódzkim w latach 1981–1989, przyczynił się do organizacji licznych akcji socjalnych.

W tym kontekście, organizował on wypłaty zasiłków oraz zapomóg dla członków „Solidarności” na UŁ, a także dla ich rodzin. W latach 1982–1984 był członkiem zespołu redakcyjnego „Biuletynu Uniwersytetu Łódzkiego”, co świadczy o jego umiejętnościach dziennikarskich i zaangażowaniu w życie uczelni. W okresie 1982–1989 zajmował się kolportażem „Tygodnika Mazowsze”, „Biuletynu Uniwersytetu Łódzkiego” oraz „Prześwitu” na wspomnianym wydziale.

Od 1995 roku jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, co dodatkowo podkreśla jego zainteresowania i aktywność poza sferą akademicką.

Wyróżnienia

Znany ze swojego wkładu w działalność kulturalną i społeczną, Zbigniew Głuszczak otrzymał szereg prestiżowych odznaczeń, które odzwierciedlają jego zaangażowanie oraz osiągnięcia w obszarze fotografii oraz pracy na rzecz lokalnej społeczności.

  • Honorowa Srebrna Odznaka Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego,
  • Honorowa Złota Odznaka Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego,
  • Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” (2001),
  • Medal za Zasługi w Walce o Niepodległość Polski i Prawa Człowieka w okresie od 13 XII 1981 do 4 VI 1989,
  • Złoty Medal za Długoletnią Służbę,
  • „Medal dla zasłużonych dla gminy Szegvár” – Węgry,
  • Krzyż Wolności i Solidarności (2017),
  • Nagroda Miasta Łodzi (2020).

Przypisy

  1. a b c Nagrody Miasta Łodzi [online], bip.uml.lodz.pl [dostęp 28.09.2024 r.] (pol.).
  2. a b c d e f TomaszT. Czarnecki TomaszT., Głuszczak Zbigniew [online], Encyklopedia Solidarności.

Oceń: Zbigniew Głuszczak

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:5