Jerzy Krzywicki


Jerzy Leon Krzywicki, znany także pod pseudonimem Jerzy Rawicz, był niezwykle wpływową postacią w polskiej filozofii i historii. Urodził się 12 czerwca 1917 roku w Łodzi, a jego życie zakończyło się 3 października 2005 roku w New Canaan w Connecticut w Stanach Zjednoczonych.

W trakcie swojej kariery akademickiej pełnił funkcję profesora oraz był cenionym tłumaczem, a także kierował Polską Sekcją Radia Wolna Europa. Jego wkład w rozwój myśli filozoficznej oraz zaangażowanie w działalność medialną miały znaczący wpływ na kulturę i społeczeństwo polskie okresu powojennego.

Życiorys

Jerzy Krzywicki przyszedł na świat w Łodzi, w rodzinie Leona i Janiny z Weintaubów. W 1938 roku, w korpusie oficerów łączności, uzyskał stopień podporucznika rezerwy, z datą starszeństwa od 1 stycznia tego samego roku.

Aktualna sytuacja geopolityczna zmusiła go do mobilizacji do pułku radiotelegraficznego, gdzie brał udział w dramatycznych wydarzeniach kampanii wrześniowej. Niestety, 18 września 1939 roku w Puszczy Kampinoskiej wpadł w ręce niemieckich żołnierzy, zostając wziętym do niewoli. Trafił do Oflagu II A Prenzlau, gdzie spędził czas jako jeńca wojennego.

Po zakończeniu działań wojennych, Krzywicki zdecydował się na emigrację do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął nowe życie. W latach 1951-1958 pracował dla Polskiej Sekcji Radia Wolna Europa w Nowym Jorku, a w latach 1955-1956 pełnił funkcję jej dyrektora.

Będąc profesor filozofii, uczył na prestiżowych uczelniach, takich jak University of North Carolina, Boston University oraz City University of New York (Queens College). Jego działalność akademicka oraz wkład w życie społeczno-kulturalne zaowocowały licznymi odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Przypisy

  1. a b c d Program „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką”. Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie”. [dostęp 18.09.2024 r.]
  2. Rybka i Stepan 2021, s. 324.

Oceń: Jerzy Krzywicki

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:6