Mieczysław Braun, urodzony 29 maja 1902 roku w Łodzi, a zmarły między 17 grudnia 1941 a 2 lutego 1942 roku w Warszawie, był postacią znaczącą w polskiej literaturze. To polski poeta oraz adwokat żydowskiego pochodzenia, znany z tego, że stał się jednym z przedstawicieli tzw. poezji pracy. Jego twórczość była głęboko związana z tematem życia codziennego oraz problemami społecznymi, co sprawiło, że jego wiersze zyskały uznanie i szacunek.
W życiu osobistym Braun był związany z wieloma znakomitymi postaciami ówczesnej kultury, w tym także z Władysławem Broniewskim, z którym łączyła go przyjaźń i artystyczna symbioza. Ta relacja miała istotny wpływ na jego twórczość, podkreślając wartości, które są fundamentem polskiej literatury i myśli społecznej. Braun pozostaje nie tylko symbolem poezji, ale także przykładem zaangażowanego twórcy, który poprzez swoje utwory starał się wyrażać najważniejsze kwestie epoki, w której żył.
Życiorys
Aleksander Mieczysław Bronsztejn, znany później jako Mieczysław Braun, przyszedł na świat w Łodzi. Pochodził z rodziny, której korzenie sięgają Dubna na Wołyniu, gdzie urodzili się jego rodzice, Izak Bronsztejn i Natalia, z domu Szuman. W swojej literackiej karierze artysta przez większość czasu posługiwał się jedynie imieniem Mieczysław, natomiast nazwisko Bronsztejn modyfikował, przyjmując różne wersje, takie jak Braunstein. W końcu, w listopadzie 1928 roku, przeszedł formalną zmianę nazwiska na Braunsztajn, jednak do momentu tego wydarzenia często korzystał z uproszczonej formy – Braun.
W 1912 roku, mając zaledwie 10 lat, rozpoczął naukę w Szkole Realnej w Łodzi. Jednakże, od trzeciej klasy jego kształcenie miało miejsce w Ośmioklasowym Gimnazjum Męskim Bogumiła Brauna, które była szkołą o polskim języku wykładowym i filologicznym profilu, idealnie wpisującym się w zainteresowania przyszłego poety. To właśnie pobyt w tym gimnazjum oraz wydarzenia I wojny światowej w znacznym stopniu wpłynęły na rozwój jego pasji literackiej, co wkrótce doprowadziło do jego debiutu.
Po zakończeniu wojny, grupa młodych literatów, w tym również Braun, zyskała wsparcie ze strony wybitnych postaci, takich jak Julian Tuwim. W wyniku tej współpracy, w 1919 roku wydano jedyny numer pierwszego łódzkiego czasopisma literackiego „Tańczący Ogień”, którego redaktorem był późniejszy dziennikarz Henryk Stefan Płochocki, a najważniejszymi autorami oraz kierownikami wydania byli: siedemnastoletni Braunstein oraz o dwa lata starszy Aleksander Kraśniański.
W 1920 roku, po ukończeniu ostatniej klasy gimnazjum, Braun wstąpił do Wojska Polskiego, gdzie w lipcu tego samego roku udał się na front pod Warszawą. Jako żołnierz 31 Pułku Strzelców Kaniowskich oraz 2 Pułku Piechoty Brygady Syberyjskiej brał udział w intensywnych walkach pod Radzyminem i innymi miejscowościami. Niestety, 19 sierpnia doznał ciężkiego rannego, jednak jego życie uratował na polu walki gimnazjalny rówieśnik Jerzy Szarski, późniejszy autor literacki, znany jako Zawieyski.
Po zwolnieniu z wojska w październiku 1920 roku, powrócił do szkoły, a w maju 1921 roku zdał maturę. Kontynuował naukę na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu studiów osiedlił się znów w Łodzi, gdzie rozpoczął praktykę adwokacką. W 1926 roku uzyskał tytuł magistra praw, odbył aplikację w Łodzi, a w 1930 roku założył własną kancelarię adwokacką.
Mimo pełnoetatowej pracy w zawodzie, całkowicie poświęcał się twórczości poetyckiej, o czym wiedzieli jedynie jego najbliżsi. Poeta utrzymywał w tajemnicy swoją pasję do literatury, obawiając się, że może zostać niedoceniony lub ośmieszony w swoim zawodowym środowisku. Niewielu było świadomych, że mecenas Aleksander Braunsztajn, jego prawdziwe imię, i poeta Mieczysław Braun, to ta sama osoba.
W 1919 roku jego wiersze zaczęły ukazywać się w „Głosie Polskim”, a później można je było znaleźć w takich czasopismach literackich jak: „Skamander”, „Wiadomości Literackie”, „Nowa Sztuka”, „Zwrotnica”, „Almanach Nowej Sztuki” oraz lokalnych gazetach jak „Republika” i „Express Ilustrowany”. Jego prace były także publikowane w „Naszym Przeglądzie” w 1927 roku, a w latach 1935-1939 w „Naszej Opinii” oraz w „Sterze” w latach 1937-1938. Współpracował z „Nową Kulturą” oraz pełnił rolę współpracownika w „Kulturze Robotniczej”, organie Komunistycznej Partii Robotniczej Polski.
Po wybuchu II wojny światowej, wraz z żoną Jadwigą, przeniósł się do Lwowa, nie decydując się na opuszczenie kraju, wierząc, że Niemcy przybyli na te tereny z zachodniej kultury nie naruszą praw człowieka. W styczniu 1940 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie szybko trafił do getta warszawskiego. Tam znajdował zatrudnienie na poczcie, zajmując się sortowaniem korespondencji. Niestety, zmarł na tyfus plamisty, a jego grób znajduje się na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie (kwatera 69, rząd 10). W dniu 8 lutego 1942 roku w getcie miało miejsce uroczyste spotkanie upamiętniające poetę, na które przybyło kilkaset osób.
Wybrana twórczość
Oto wybrane dzieła Mieczysława Brauna, które stanowią nieodłączny element jego literackiego dorobku.
- 1979: Wybór poezji,
- 1938: Poezja pracy: wiersze wybrane,
- 1937: Sonety,
- 1936: Żywe stronice,
- 1930: Rzemiosław: poezje,
- 1930: Sygnał z Marsa,
- 1929: Liść dębowy,
- 1928: Przemysły,
- 1926: Rzemiosła.
Przypisy
- MieczysławM. Braun MieczysławM., Poezja pracy : wiersze wybrane [online], Zbiór zawiera wiersze wybrane z tomów "Rzemiosła" i "Przemysły", polona.pl [dostęp 12.02.2020 r.]
- MieczysławM. Braun MieczysławM., Sonety [online], polona.pl [dostęp 12.02.2020 r.]
- MieczysławM. Braun MieczysławM., Żywe stronice [online], polona.pl [dostęp 12.02.2020 r.]
- MieczysławM. Braun MieczysławM., Sygnał z Marsa [online], polona.pl [dostęp 12.02.2020 r.]
- MieczysławM. Braun MieczysławM., Liść dębowy [online], polona.pl [dostęp 12.02.2020 r.]
- MieczysławM. Braun MieczysławM., Przemysły : poezje [online], polona.pl [dostęp 12.02.2020 r.]
- MieczysławM. Braun MieczysławM., Rzemiosła : poezje [online], polona.pl [dostęp 12.02.2020 r.]
- Marci Shore: Kawior i popiół. Świat Książki, Warszawa 2012, s. 18.
- Adam Czerniaków: Adama Czerniakowa dziennik getta warszawskiego 6 IX 1939 - 23 VII 1942. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983.
- Marian Stępień, Nowa Kultura, w: Literatura polska, przewodnik encyklopedyczny, t. II, Warszawa 1985, s. 42.
- Andrzej Z. Makowiecki, Kultura Robotnicza, w: Literatura polska, przewodnik encyklopedyczny, t. I, Warszawa 1984, s. 538.
- Data na nagrobku
- Grób Mieczysława Brauna w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Maria Probosz | Agnieszka Sitek | Barbara Rosiak | Elżbieta Cichla-Czarniawska | Jarosław Dziedzic | Dorota Kędzierzawska | Jakub Wandachowicz | Marceli Sprusiak | Lena Wilczyńska | Grażyna Staniszewska (aktorka) | Marek Wronko | Henryk Barczyński | Maciej Wilewski | Michał Ślaski | Lech Brański | Jerzy Neugebauer | Esther Eisen | Jadwiga Andrzejewska | Włodzisław Sier | Arkadiusz BielawskiOceń: Mieczysław Braun