Jakub Wandachowicz


Kuba „qbx” Wandachowicz, urodzony 27 listopada 1975 roku w Łodzi, jest polskim basistą, autorem tekstów piosenek oraz kompozytorem. Jako członek popularnych zespołów, takich jak Cool Kids of Death, Tryp, NOT oraz duetu SRAM, wspólnie z Marcinem Prytem, zdobył uznanie w branży muzycznej. Poza działalnością muzyczną, jest również współwłaścicielem klubu „Dom” w Łodzi oraz był właścicielem klubu „Konkret” w latach 2019–2022.

W swojej karierze artystycznej występował w takich grupach jak Borderland oraz Protoplazma, a obecnie występuje solowo oraz w zespołach NOT, Tryp i SRAM. Wandachowicz jest także uznawany za utalentowanego autora tekstów, pisząc dla artystów takich jak Tomek Makowiecki oraz Justyna Steczkowska. Jego twórczość obejmuje również współpracę z Dorotą Masłowską nad albumem "Społeczeństwo jest niemiłe".

W latach 2012–2016 prowadził autorską audycję muzyczną "Puszcza Piosenki" na antenie Radia Łódź, będącą częścią cyklu "Łódzka Scena Muzyczna". Jego osiągnięcia edukacyjne obejmują uzyskanie tytułu magistra z filozofii na Uniwersytecie Łódzkim.

Wandachowicz jest także znanym felietonistą i eseistą, piszącym dla takich publikacji jak „Czas Kultury”, „Purpose” oraz „Muza”. W 2002 roku opublikował tekst zatytułowany "Generacja Nic" w „Gazecie Wyborczej”, który wywołał znaczną dyskusję na temat pokolenia dwudziestolatków. W przeszłości pełnił funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Pulp”, gdzie miał wpływ na rozwój lokalnej kultury i sceny muzycznej.

Filmografia

Jakub Wandachowicz jest znany ze swojej różnorodnej filmografii, która zawiera liczne produkcje dokumentalne oraz dramatyczne. Oto niektóre z jego najważniejszych dzieł:

  • Generacja C.K.O.D. (2004, film dokumentalny, reżyseria: Piotr Szczepański),
  • Aleja gówniarzy (2007, dramat, reżyseria: Piotr Szczepański),
  • Historia polskiego rocka (2008, film dokumentalny, reżyseria: Leszek Gnoiński, Wojciech Słota),
  • Koniec świata (2015, film dokumentalny, reżyseria: Monika Pawluczuk),
  • DOM/Łódź (2016, film dokumentalny, reżyseria: Piotr Szczepański).

Każdy z tych filmów przyczynia się do zrozumienia i analizy współczesnej kultury oraz historii w Polsce.


Oceń: Jakub Wandachowicz

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:21