Samuel Brot


Samuel (Szmul) Ha-Lewi Brot, który przyszedł na świat 16 lipca 1885 roku w Łodzi, to postać o wielkim znaczeniu w historii żydowskiej w Polsce i na świecie. Zmarł 2 kwietnia 1963 roku w Tel Awiwie, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo religijne i polityczne.

Był on znanym polskim rabinem oraz zaangażowanym działaczem politycznym. Jako przywódca ruchu Mizrachi, kładł duży nacisk na związek judaizmu z osadnictwem w Ziemi Izraela. Jego działalność obejmowała posłowanie w Sejmie I i II kadencji, gdzie reprezentował interesy społeczności żydowskiej.

Samuel Brot pełnił funkcje rabinackie w licznych miejscach, w tym w Brześciu Kujawskim, Lipnie, Tomaszowie Mazowieckim oraz Antwerpii. Po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych był rabinem w Nowym Jorku, a na zakończenie swojej drogi zawodowej osiedlił się w Tel Awiwie. Jego działalność została doceniona, gdyż był również członkiem Rady Naczelnej Rabinatu Izraela, co dodatkowo podkreśla jego wpływ na życie żydowskie.

Życiorys

Samuel Brot przyszedł na świat w Łodzi, w ortodoksyjnej rodzinie, jako Szmul Brot. Był dzieckiem Michała Brota oraz Rywki (Rebeki) z domu Flato. Od najmłodszych lat zdobywał starannie wykształcenie religijne.

W 1904 roku zakończył naukę w seminarium rabinackim mieszczącym się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wkrótce po tym, w 1910 roku, objął funkcję rabina w Brześciu Kujawskim, a dwa lata później przeniósł się do Lipna. Najważniejszym etapem jego kariery było objęcie w 1928 roku stanowiska rabina w Tomaszowie Mazowieckim.

Będąc rabinem, Samuel Brot aktywnie uczestniczył w życiu lokalnej społeczności i pisał artykuły oraz eseje do prasy na różne aktualne tematy. Był również znanym działaczem syjonistycznym, pełniąc rolę wiceprezesa Organizacji Syjonistów Ortodoksów Mizrachi oraz wiceprezesa komitetu wykonawczego Światowej Organizacji Syjonistycznej.

W latach 1922–1930 był posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W 1922 roku uzyskał mandat poselski z listy Bloku Mniejszości Narodowej, a w kolejnej kadencji ponownie reprezentował tę samą listę. W trakcie obydwu kadencji brał udział w pracach sejmowej komisji spraw wojskowych i był członkiem Klubu Żydowskiej Rady Narodowej.

W 1935 roku przeniósł się do Antwerpii, gdzie przyjął rolę rabina. Po wybuchu II wojny światowej, uciekając przez Francję, Hiszpanię i Portugalię, dotarł do Stanów Zjednoczonych i osiedlił się w Nowym Jorku, gdzie również pełnił funkcję rabina. W 1951 roku zdecydował się na przeprowadzkę do Izraela, gdzie mieszkał aż do swojej śmierci.

Jego żoną była Pessa z Zybenbergów, córka Abrama i Itty.

Pełnione funkcje rabinackie

Samuel Brot pełnił w swojej karierze szereg znaczących funkcji rabinackich, które świadczą o jego zaangażowaniu i wpływie na życie społeczności żydowskiej. Działalność rabina rozpoczął w 1910 roku, kiedy to objął stanowisko w Brześciu Kujawskim, gdzie pracował do 1912 roku.

Po krótkim okresie w Brześciu, Brot przeniósł się do Lipna, gdzie sprawował funkcję rabina przez szesnaście lat, od 1912 do 1928 roku. Jego działalność jako duchownego w tym okresie przyczyniła się do umocnienia społeczności żydowskiej w regionie.

W latach 1928-1936 pełnił rolę rabina w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie także zyskał uznanie wśród lokalnych wiernych. W 1935 roku podjął nową rolę w Antwerpii w Belgii, pozostając tam do 1940 roku, co związane było z rosnącym napięciem w Europie.

Po wojnie, między rokiem 1943 a 1951, Samuel Brot osiedlił się w Nowym Jorku, aby wspierać wspólnotę żydowską w Stanach Zjednoczonych. Ostatnie etapy jego kariery były związane z Tel Avivem, gdzie, od 1951 do 1963 roku, był rabinem oraz członkiem Rady Naczelnej Rabinatu Izraela, co podkreśla jego ważną rolę w kształtowaniu życia żydowskiego w nowym państwie.

Przypisy

  1. Krzysztof Tomasz Witczak, Słownik biograficzny Żydów tomaszowskich, Łódź – Tomaszów Mazowiecki 2010 r., s. 70, ISBN 978-83-7525-358-0.
  2. Marek Szukalak Słownik biograficzny Żydów łódzkich i z Łodzią związanych, Seria II tom 3, s. 32, ISBN 978-83-61743-56-9.
  3. Żydowska mozaika polityczna w Polsce 1917-1927. Wybór dokumentów, wybór i opracowanie C. Brzoza, Kraków 2003 r., s. 107.
  4. Biblioteka sejmowa – Parlamentarzyści RP: Samuel Brot. [dostęp 18.06.2012 r.]

Oceń: Samuel Brot

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:9