Konrad Krajewski


Konrad Krajewski, urodzony 25 listopada 1963 roku w Łodzi, to ważna postać w Kościele rzymskokatolickim. Jako polski duchowny, posiada tytuł doktora nauk teologicznych w specjalności liturgika, co świadczy o jego głębokiej wiedzy i zaangażowaniu w życie duchowe oraz liturgiczne wspólnoty religijnej.

W swojej karierze pełnił szereg istotnych ról, w tym funkcję ceremoniarza papieskiego w latach 1999–2013. Jego odpowiedzialność w tym zakresie obejmowała organizację oraz nadzorowanie ceremonii liturgicznych, co wymagało wysokiego poziomu umiejętności i skrupulatności.

Od 2013 roku, Konrad Krajewski został mianowany jałmużnikiem papieskim, co podkreśla jego zaangażowanie w pomoc potrzebującym oraz działalność charytatywną Kościoła. W 2018 roku otrzymał tytuł kardynała diakona, a od 2022 roku pełni funkcję prefekta Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia, odpowiadając tym samym za wsparcie i koordynację działań charytatywnych w obrębie Kościoła.

Życiorys

Młodość i prezbiterat

Konrad Krajewski przyszedł na świat 25 listopada 1963 roku w Łodzi. Po zakończeniu nauki, ukończył XXVIII Liceum Ogólnokształcące w swoim rodzinnym mieście. Następne lata spędził na nauce w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, gdzie studiował w okresie od 1982 do 1988 roku. 11 czerwca 1988 roku, z rąk biskupa diecezjalnego łódzkiego Władysława Ziółka, otrzymał święcenia prezbiteratu.

Rok później, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zdobył tytuł magistra teologii. W kolejnych latach, od 1990 do 1993, studiował liturgikę w Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie, gdzie uzyskał licencjat. W 1995 roku, na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu, obronił doktorat z teologii, koncentrując się na liturgice, a jego dysertacja dotyczyła Święceń biskupich w reformie Soboru Watykańskiego II.

W okresie od 1988 do 1990 roku pracował jako wikariusz w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ruścu, a później w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łodzi. Po zakończeniu studiów i powrocie do diecezji, w 1995 roku, objął funkcję ceremoniarza arcybiskupa Władysława Ziółka. Pracował również jako wykładowca liturgiki oraz dyrektor biblioteki w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, a w 1997 roku został prefektem tegoż seminarium. W tym samym roku pełnił także rolę ceremoniarza podczas wizyty apostolskiej Jana Pawła II w Polsce.

Na początku października 1998 roku dołączył do Urzędu Papieskich Celebracji Liturgicznych. 12 maja 1999 roku został mianowany papieskim ceremoniarzem. W 1999 roku został wyróżniony godnością prałata honorowego Jego Świątobliwości, a w 2002 roku kapelana Jego Świątobliwości. W roku 2008 osiągnął status kanonika honorowego Kapituły Archikatedralnej Łódzkiej.

Biskup

Na początku sierpnia 2013 roku, papież Franciszek powołał go na arcybiskupa tytularnego Beneventum oraz jałmużnika papieskiego. Święcenia biskupie przyjął 17 września 2013 roku w bazylice św. Piotra w Watykanie, z rąk kardynała Giuseppe Bertello, prezydenta Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, któremu towarzyszyli arcybiskup Piero Marini, były mistrz ceremonii liturgicznych, oraz Władysław Ziółek, arcybiskup senior archidiecezji łódzkiej. W ceremonii tej uczestniczył również papież Franciszek. Jako dewizę biskupią przyjął słowo „Misericordia” (Miłosierdzie). 19 października 2013 roku odprawił swoją biskupią mszę prymicyjną w archikatedrze łódzkiej.

20 maja 2018 roku papież Franciszek ogłosił, że mianował Krajewskiego kardynałem. 28 czerwca 2018 roku, podczas konsystorza w bazylice św. Piotra, kreował go kardynałem diakonem, a jego kościołem tytularnym została świątynia Matki Bożej Niepokalanej na Eskwilinie. 22 września 2018 roku sprawował kardynalską mszę prymicyjną w archikatedrze łódzkiej, a 21 października w rodzinnej parafii Opatrzności Bożej w Łodzi. Z kolei 24 października 2018 roku uroczyście objął swój kościół tytularny w Rzymie.

W dniu 6 października 2018 roku, papież Franciszek mianował Krajewskiego członkiem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. 10 października 2020 roku, otrzymał nominację na legata papieskiego do celebrowania stulecia diecezji łódzkiej, z zaplanowaną uroczystością na 12 grudnia 2020 roku w Łodzi. W marcu 2022 roku, w trakcie wojny na Ukrainie, Krajewski został wysłany przez papieża do tego kraju oraz na granicę polsko-ukraińską w związku z sytuacją kryzysową. 25 marca 2022 roku, w imieniu papieża, dokonał aktu zawierzenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, a 1 czerwca 2022 roku został członkiem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Z dniem 5 czerwca 2022 roku, w obliczu reformy Kurii Rzymskiej, został prefektem nowo powstałej Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia.

11 maja 2019 roku podjął się niecodziennego działania, zerwał plomby zabezpieczające liczniki prądu w kamienicy w Rzymie, zajmowanej nielegalnie przez około 450 osób, w tym 100 dzieci, deklarując chęć opłacania rachunków tego budynku, obciążonego długami w wysokości 300 tysięcy euro. Zachowanie to zostało skomentowane przez włoską gazetę „la Repubblica”, która określiła go Robin Hoodem papieża. Właśnie takie działania przyciągnęły uwagę światowych mediów, gdy w kwietniu 2020 roku, w trakcie pandemii COVID-19, odwiedził transpłciowe pracownice seksualne w Torvaianice, które zmagały się z brakiem środków do życia. Krajewski określił swoje postępowanie jako normalną pracę Kościoła, przypominając, że wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi.

W obliczu wojny na Ukrainie, w 2022 roku, Krajewski koncelebrował wielkoczwartkową mszę w kościele św. Mikołaja w Kijowie, a w Wielki Piątek odprawił drogę krzyżową nad zbiorową mogiłą ofiar z rąk rosyjskich w Borodziance. Ponadto udał się także do Bułgarii, aby oddać hołd ofiarom masakr w Buczy.

W 2023 roku był współkonsekratorem podczas sakry mistrza papieskich ceremonii liturgicznych, Diego Ravellego.

Życie prywatne

Rodzina Konrada Krajewskiego doświadczyła ogromnej tragedii, ponieważ jego rodzice odeszli, gdy był w Rzymie. Dodatkowo, jego brat zginął w tragicznym wypadku na morzu, co niewątpliwie wpłynęło na jego życie osobiste oraz emocjonalne.

W grudniu 2020 roku, Krajewski doświadczył poważnych problemów zdrowotnych. Został hospitalizowany w Poliklinice Gemelli z powodu objawów zapalenia płuc, które były wynikiem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Po 11 dniach pobytu w szpitalu, miał szczęście wyjść z niego, co mogło być dla niego dużym ulgiem po trudnym okresie.

Odznaczenia

W dorobku Konrada Krajewskiego znajdują się liczne prestiżowe nagrody i odznaczenia, które świadczą o jego wyjątkowej działalności.

  • Komandor Orderu Chrystusa – Portugalia, 2010,
  • Krzyż Wielki Orderu Wiernej Służby – Rumunia, 2020.

Oceń: Konrad Krajewski

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:12