Krzysztof Leśniewski


Krzysztof Paweł Leśniewski, urodzony 10 kwietnia 1960 roku w Łodzi, to wybitna postać w polskiej teologii. Jest on specjalistą w dziedzinie teologii ekumenicznej oraz teologii prawosławnej, co czyni go istotnym uczestnikiem dialogu między różnymi tradycjami religijnymi.

W swojej karierze akademickiej zdobył tytuł profesora nauk teologicznych, a jego działalność naukowa koncentruje się na zagadnieniach związanych z ekumenizmem. Obecnie pełni funkcję profesora na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie przekazuje swoją wiedzę oraz doświadczenie kolejnym pokoleniom studentów.

Życiorys

W 1987 roku Krzysztof Leśniewski z sukcesem ukończył studia magisterskie z zakresu teologii na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (KUL). Dwa lata później, w okresie od 1989 do 1991, kontynuował swoją edukację na St. Vladimir’s Orthodox Theological Seminary w Creswood, Nowy Jork, gdzie zdobył tytuł Master of Theology.

W 1995 roku, dzięki rozprawie zatytułowanej „Ekumenizm w czasie według Georges’a Florovsky’ego”, napisanej pod opieką ks. prof. Wacława Hryniewicza, uzyskał stopień doktora nauk teologicznych. Kolejnym ważnym osiągnięciem była obrona pracy habilitacyjnej pt. „Nie potrzebują lekarza zdrowi…”. Hezychastyczna metoda uzdrawiania człowieka w 2007 roku, co umożliwiło mu otrzymanie stopnia doktora habilitowanego nauk teologicznych, specjalizując się w ekumenizmie.

W dniu 9 lipca 2018 roku prezydent Andrzej Duda przyznał mu tytuł profesora nauk teologicznych. W 2019 roku Krzysztof Leśniewski został także członkiem Rady Naukowej czasopisma „Studia i Dokumenty Ekumeniczne”, co dodatkowo podkreśla jego istotny wkład w dziedzinę teologii i ekumenizmu.

Członkostwo w korporacjach naukowych

Krzysztof Leśniewski posiada znaczące doświadczenie w obszarze nauki i badań, co potwierdzają jego członkostwa w szanowanych organizacjach. Jest członkiem współpracownikiem Towarzystwa Naukowego KUL, gdzie angażuje się w różnorodne inicjatywy naukowe i badawcze.

Oprócz tego, jest aktywnym członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Societas Oecumenica, co świadczy o jego zainteresowaniach i wkładzie w międzynarodowy dialog ekumeniczny.

Wybrane publikacje

Wybór publikacji Krzysztofa Leśniewskiego obejmuje szereg znaczących dzieł, które wnikliwie badają różnorodne aspekty duchowe i teologiczne.

  • K. Leśniewski, Ekumenizm w czasie. Prawosławna wizja jedności w ujęciu Georges’a Florovsky’ego, Lublin: Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, 1995, s. 196,
  • K. Leśniewski, „Nie potrzebują lekarza zdrowi…”. Hezychastyczna metoda uzdrawiania człowieka, Lublin: Wydawnictwo KUL, 2006, s. 434,
  • Prawosławie. Światło ze Wschodu, (red. nauk), Lublin: Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, 2009, s. 839,
  • K. Leśniewski, „Kim jest człowiek, że o nim pamiętasz…?” Podstawowe idee współczesnej antropologii prawosławnej, Lublin: Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, 2015, s. 162,
  • Christophe Lesniewski, Clés spirituelles pour une plénitude de vie. Thérapie chrétienne au service de l’homme contemporain, Editions des Béatitudes, 2016, p. 182,
  • K. Leśniewski, „W samym sobie znaleźliśmy wyrok śmierci: aby nie ufać sobie samemu, lecz Bogu”. Metanoiczno-soteriologiczne przesłanie Wielkiego Kanonu św. Andrzeja z Krety, Lublin: Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, 2017, s. 456,
  • Krzysztof Leśniewski, Las enfermedades del espíritu. Diagnóstico y tratamiento en clave cristiana, Ediciones Sigumene, 2017, p. 240.

Przypisy

  1. Studia i Dokumenty Ekumeniczne. chat.edu.pl. [dostęp 02.04.2019 r.]
  2. M.P. z 2018 r. poz. 749.
  3. a b c Biogram naukowy dr. hab. Krzysztofa Leśniewskiego na witrynie KUL [dostęp 22.11.2014 r.]

Oceń: Krzysztof Leśniewski

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:18