Adam Antoni Lepa, urodzony 17 marca 1939 roku w Łodzi, był nie tylko polskim duchownym rzymskokatolickim, ale również znaczącą postacią w dziedzinie teologii oraz medioznawstwa. Jego wkład w rozwój duchowości i nauki na pewno zasługuje na szczegółowe omówienie. Poza oczywistą rolą duchownego, pełnił również kluczowe funkcje w środowisku akademickim.
W latach 1988–1993 Adam Lepa zajmował stanowisko rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, gdzie jego działalność przyczyniła się do kształcenia kolejnych pokoleń kapłanów. Jego praca pedagogiczna i duszpasterska miała ogromny wpływ na biskupów oraz wiernych w regionie.
W kolejnych latach, od 1988 do 2014, pełnił również funkcję biskupa pomocniczego łódzkiego. Jego aktywność w archidiecezji była znacząca, a w 2014 roku otrzymał tytuł biskupa pomocniczego seniora archidiecezji łódzkiej, co podkreśla jego trwały wpływ na życie Kościoła katolickiego w Polsce.
Adam Lepa zmarł 27 kwietnia 2022 roku w Łodzi, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w duchowej i naukowej wspólnocie oraz w sercach tych, których nauczał i prowadził.
Życiorys
Adam Lepa, urodzony 17 marca 1939 roku w Łodzi, rozpoczął swoją drogę duchową w Niższym Seminarium Duchownym, gdzie kształcił się w latach 1952–1956. W kolejnych latach, od 1956 do 1961, podjął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Po ukończeniu nauki, otrzymał ważne święcenia, w tym: ostiariat, lektorat, egzorcyztat oraz akolitat, które zostały mu udzielone przez biskupa pomocniczego łódzkiego, Jana Fondalińskiego. Święcenia subdiakonatu zainicjował biskup diecezjalny łódzki Michał Klepacz.
W dniu 18 marca 1962 roku, w kościele Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi, Adam Lepa przyjął święcenia na diakona, które udzielił mu biskup pomocniczy, Jan Kulik. Następnie, w latach 1962–1965, studiował katechetykę na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, zdobywając tytuł magistra. W latach 1966–1974 kontynuował edukację, zdobywając doktorat w zakresie pedagogiki w Instytucie Teologii Pastoralnej Wydziału Teologicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jego praca doktorska dotyczyła błędów wychowawczych w kontekście rodziny wielkomiejskiej, opierając się na wypowiedziach młodzieży oraz ich rodziców.
W okresie 1962–1964 pełnił funkcję wikariusza w parafii św. Wojciecha w Dobroniu, a następnie, w latach 1964–1978, był związany z parafią Przemienienia Pańskiego w Łodzi. W późniejszym czasie, od 1978 do 1982 roku, pełnił rolę proboszcza w parafii bł. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi, a następnie do 1988 roku w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi. Jako duszpasterz akademicki pracował w latach 1966–1981, a od 1978 roku pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza akademickiego oraz duszpasterza nauczycieli.
W 1965 roku, Adam Lepa został przewodniczącym Diecezjalnej Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu, a w 1978 pełnił rolę przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Kurii Biskupiej. Był również zaangażowany w radę kapłańską, gdzie zdobył stanowisko sekretarza, oraz w kolegium konsultorów. Przewodniczył Komitetowi Diecezjalnemu II Krajowego Kongresu Eucharystycznego i komitetowi organizacyjnemu etapu podróży apostolskiej papieża Jana Pawła II do Polski w 1987 roku. W uznaniu swoich zasług, w 1986 roku otrzymał tytuł kapelana honorowego Jego Świątobliwości, a w 1987 został kanonikiem gremialnym łódzkiej kapituły katedralnej.
Począwszy od 1975 roku, Lepa rozpoczął prowadzenie wykładów z pedagogiki mass mediów w Łodzi, a w 1978 roku do swojego programu dodał psychologię. W 1988 roku objął stanowisko wykładowcy psychologii w Punkcie Konsultacyjnym Akademii Teologii Katolickiej w Łodzi, następnie w 1994 roku nauczał pedagogiki mass mediów w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W latach 1988–1993 pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi oraz był członkiem kolegium rektorów wyższych uczelni w mieście. Został również założycielem czasopisma „Łódzkie Studia Teologiczne”, gdzie pełnił rolę redaktora naczelnego w latach 1991–1993. Jako autor, Lepa wydał 12 książek oraz wiele publikacji naukowych poświęconych funkcjonowaniu współczesnych mass mediów.
W dniu 4 grudnia 1987 roku został prekonizowany na biskupa pomocniczego diecezji łódzkiej, z tytularną stolicą Regiana. Święcenia biskupie przyjął 2 stycznia 1988 roku w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi. Głównym konsekratorem był kardynał Józef Glemp, prymas Polski, a współkonsekratorami byli biskupi łódzcy: Władysław Ziółek, biskup diecezjalny, Józef Rozwadowski, emerytowany biskup diecezjalny, a także Jan Kulik oraz Bohdan Bejze, biskupi pomocniczy. Jako zawołanie biskupie, Adam Lepa wybrał słowa „In caritate et patientia” (W miłości i cierpliwości).
Tuż po nominacji biskupiej, Lepa pozostał w roli przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Kurii Biskupiej, stanowisko to zajmował do 2012 roku z przerwą w latach 1990–1993. Dalsze jego kariery obejmowały bycie członkiem rady kapłańskiej i kolegium konsultorów. W 1995 roku uzyskał tytuł archidiakona łódzkiej kapituły archikatedralnej. 27 maja 2014 roku papież Franciszek zaakceptował jego rezygnację z urzędów biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej.
W strukturach Konferencji Episkopatu Polski, Adam Lepa pełnił w latach 1989–1994 funkcję przewodniczącego Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu, a w latach 2012–2014 zasiadał w Radzie Stałej. Był także przewodniczącym Zespołu Programowego ds. Telewizyjnych Transmisji Mszy Świętej oraz członkiem Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Jego zaangażowanie w mediach rozwinęło się też poprzez rolę wiceprzewodniczącego Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej. Poza tym, w latach 1991–1999 uczestniczył w Komisji Głównej II Polskiego Synodu Plenarnego oraz w Europejskim Komitecie Biskupów ds. Mediów Masowych w latach 1989–1994. Adam Lepa reprezentował polskich biskupów na Synodzie Biskupów dla Europy w 1999 roku.
W 2000 roku brał udział w sakrze biskupa pomocniczego łódzkiego Ireneusza Pękalskiego, jako współkonsekrator.
Adam Lepa zmarł 27 kwietnia 2022 roku w Łodzi. 7 maja 2022 roku został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu św. Wojciecha w Łodzi.
Odznaczenia i wyróżnienia
W 2009 roku Adam Lepa został uhonorowany tytułem honorowego obywatela gminy Dobroń. Jest on także laureatem wielu prestiżowych odznaczeń, które świadczą o jego zaangażowaniu i wkładzie w życie społeczne oraz kulturalne.
Wśród jego osiągnięć znajdują się:
- Medal o Niepodległość Polski i Prawa Człowieka,
- Medal Pro Memoria,
- Medal Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej,
- Medal im. Profesora Janusza Groszkowskiego.
Dodatkowo, Adam Lepa otrzymał szereg nagród, takich jak:
- Nagroda „Sursum Corda”,
- Nagroda im. Jana Pawła II,
- Nagroda im. Juliana Kulentego.
Za swoje dokonania przyznano mu honorowe członkostwo w zakonie bonifratrów, a także w Katolickim Stowarzyszeniu Filmowym i Katolickim Stowarzyszeniu Dziennikarzy.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Jan Niewieczerzał | Zygmunt Hajduk | Tadeusz Sieczka | Stanisława Leszczyńska | Krzysztof Leśniewski | Waldemar Preiss (1908–1973) | Walter Jagucki | Henryk Hawryszczak | Semko Koroza | Julius Dietrich | Aleksander Falzmann | Jerzy Koperek | Alfred Hauptman | Władysław Lewandowicz | Piotr Turek (duchowny) | Michał Koktysz | Tomasz Gałkowski | Waldemar Gutsche | Waldemar Sondka | Szczepan RembowskiOceń: Adam Lepa