Aleksander Falzmann


Aleksander Falzmann to postać wyróżniająca się w historii polskiego Kościoła luterańskiego. Urodził się 24 sierpnia 1887 roku w Łodzi, a swoje życie zakończył tragicznie 4 maja 1942 roku w KL Dachau.

Był nie tylko duchownym, ale także aktywnym działaczem społecznym. Jego korzenie sięgały niemieckiego pochodzenia, co często wpływało na jego działalność w zróżnicowanej społecznie Polsce. W okresie II Rzeczypospolitej pełnił funkcję radcy Konsystorza oraz był członkiem Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Życiorys

Urodziny Aleksandra Falzmanna miały miejsce w Łodzi, w rodzinie pochodzącej z niemieckich kręgów przemysłowych. Jego ojcem był Alojzy Falzmann, a matką Emilia Groehne. Wychowywał się w dużej rodzinie, mając pięcioro przyrodniego rodzeństwa ze strony ojca z pierwszego małżeństwa oraz czworo złotych z drugiego. Pomimo niemieckiego pochodzenia, w jego domu rodzinnym dominował język polski, co wpłynęło na jego wychowanie w duchu polskości.

Aleksander rozpoczął edukację w łódzkim gimnazjum o profilu humanistycznym, lecz okoliczności historyczne, takie jak wydarzenia łódzkie w 1905 roku, zmusiły go do wyjazdu do Kijowa, gdzie finalnie ukończył szkołę i zdał maturę. W latach 1908-1912 kształcił się na kierunku teologii ewangelickiej w Dorpacie, gdzie uzyskał ordynację na duchownego 8 grudnia 1912 roku z rąk Juliusza Bursche. Po ordynacji podjął pracę jako wikariusz w łódzkiej parafii ewangelicko-augsburskiej. W tym czasie zawarł małżeństwo z Łucją Seiler, z którą miał syna Karola Aleksandra, urodzonego 30 listopada 1913 roku.

W 1914 roku Aleksander został mianowany proboszczem-administratorem w parafiach Pułtusk i Mława. Z chwilą wybuchu I wojny światowej, na skutek decyzji władz rosyjskich dotyczących wysiedlenia ewangelików, ks. Falzmann wyszedł naprzeciw potrzebom przesiedleńców, towarzysząc im do Charkowa, gdzie angażował się w duszpasterstwo. Po wojnie wrócił do Pułtuska, gdzie podjął próbę odzyskania stanowiska proboszcza, której towarzyszył konflikt z niemieckim Konsystorzem, który uzurpował sobie jego parafię. W 1919 roku w Pułtusku przyszedł na świat jego pierwszy córka, Irena.

Sukcesem było dla niego wybranie w 1920 roku, pomimo oporu części niemieckich parafian, na nowego proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Zgierzu. Pracował tam aż do wybuchu II wojny światowej, w miejsce ks. Karola Seriniego. W Zgierzu urodziła się także jego druga córka, Ina. W swoim działaniu ks. Falzmann był zauważany jako zwolennik bpa Juliusza Bursche, prowadząc działalność społeczną, m.in. zakładając domy dla starców oraz sierot.

Pełnił również funkcję jednego z czterech sekretarzy Synodu Konstytucyjnego Kościoła w latach 1922-1923 oraz kierował Szkołą Ewangelistów w Zgierzu w latach 1925-1930. W 1937 roku został delegatem duchowieństwa w Synodzie Kościoła, a w 1938 roku także radcą Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Mimo rozważania objęcia parafii w Mikołowie, ostatecznie nie opuścił zgierskiej parafii.

Po wybuchu II wojny światowej oraz zniszczeniu zgierskiego kościoła, Aleksander Falzmann starał się zabezpieczyć ocalałe mienie kościelne. Wkrótce po rozpoczęciu okupacji niemieckiej, on, wraz z innymi zakładnikami, został aresztowany i osadzony w kościele św. Katarzyny, a następnie brutalnie ścigany do 28 września 1939 roku. Z biegiem czasu trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau, a później w Sachsenhausen, wracając w grudniu 1940 do Dachau.

W obozie zetknął się z nieludzkim traktowaniem, cierpiąc wiele razy z rąk oprawców oraz poddawany eksperymentom medycznym. W obozowej rzeczywistości zmagał się z ekstremalnym wyczerpaniem, co ostatecznie doprowadziło do tragicznych wydarzeń 4 maja 1942 roku, kiedy to został włączony do transportu do komory gazowej. Jego zgon nastąpił w wyniku zawału serca jeszcze w drodze. Prochy księdza Falzmanna nigdy nie zostały wydane rodzinie. Dla upamiętnienia jego osoby, na zgierskim cmentarzu ewangelickim znajduje się symboliczny grób, odsłonięty po wojnie przez bpa Karola Kotulę, a także tablica pamiątkowa w ewangelickim kościele w Zgierzu.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j Ksiądz Aleksander Falzmann „Protestancki męczennik – patriota polski”. estok.org.pl. [dostęp 27.04.2019 r.]
  2. a b c d e f Wspomnienie ks. A. Falzmanna. old.luteranie.pl. [dostęp 27.04.2019 r.]
  3. a b c d e f Milena Przybysz – Ks. Aleksander Falzmann (1887–1942) Bohaterski pastor. uml.lodz.pl. [dostęp 27.04.2019 r.]
  4. a b c d e f g h Ks. Aleksander Falzmann. Wspomnienie w sześćdziesiątą rocznicę śmierci. zgierz-luteranie.pl. [dostęp 27.04.2019 r.]
  5. M.P. z 1932 r. nr 259, poz. 297 „za zasługi na polu pracy społecznej” - jako Aleksander Karol Falcman.

Oceń: Aleksander Falzmann

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:10