Jerzy Koperek


Jerzy Koperek był wybitnym duchownym i nauczycielem akademickim, którego życie i dokonania pozostawiły trwały ślad w polskiej nauce i kościele.

Urodził się 12 czerwca 1960 roku w Łodzi, gdzie rozpoczął swoją przygodę z nauką i duchowością. Po wielu latach pracy i poświęcenia, zmarł 23 lipca 2024 roku, zostawiając za sobą bogaty dorobek intelektualny oraz liczne grono uczniów i wiernych.

Był doktor habilitowany oraz profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, gdzie jego prace badawcze i dydaktyczne koncentrowały się na zagadnieniach związanych z rodziną, etyką i duszpasterstwem.

Życiorys

Jerzy Koperek, znany z szerokich zainteresowań akademickich, w trakcie swojej edukacji studiował zarówno filozofię, jak i teologię. Po ukończeniu studiów uzyskał bakalaureat w renomowanym Pontificio Ateneo „Antonianum” znajdującym się w Rzymie. Po tej ważnej chwili w jego życiu, zdecydował się na dalszą specjalizację w Pontificio Istituto di Spiritualità „Teresianum” oraz w Pontificia Università Gregoriana. Jego edukacja, pełna różnorodnych kierunków, nie kończyła się na tym – jest również absolwentem Pontificia Università di San Tommaso „Angelicum”, co znacząco wzbogaciło jego wiedzę i umiejętności. W roku 1986, po wielu latach pracy i nauki, przyjął święcenia kapłańskie.

W 1992 roku jego osiągnięcia zostały potwierdzone obroną pracy doktorskiej, co zaowocowało uzyskaniem tytułu doktora. Następnie, w roku 2008, po dogłębnej analizie swojego dorobku naukowego oraz pracy habilitacyjnej, uzyskał habilitację. Jego kariera akademicka była niezwykle dynamiczna; pracował między innymi w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Informatyki Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, jak również w Katedrze Filozofii Prawa i Etyki na Wydziale Administracji Salezjańskiej Wyższej Szkole Ekonomii i Zarządzania w Łodzi.

Jego wkład w naukę i edukację jest znaczący, a osiągnięcia w Katedrze Teorii Państwa i Polityki Międzynarodowej na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego stanowią mocny filar jego kariery. Nakładem jego pracy jest również objęcie stanowiska profesora nadzwyczajnego w Instytucie Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Publikacje książkowe

Jerzy Koperek jest autorem wielu istotnych publikacji, które koncentrują się na różnych aspektach praw człowieka, etyki oraz relacji między państwem a Kościołem. Jego książki dostarczają cennych informacji oraz analiz dotyczących współczesnych problemów społecznych.

  • 2007: Poszanowanie praw człowieka we współczesnym społeczeństwie demokratycznym,
  • 2008: Wybrane elementy rynku kapitałowego w ujęciu społeczno-etycznym,
  • 2009: Współpraca państwa i Kościoła na rzecz ochrony praw rodziny. Aspekty społeczno-prawne,
  • 2009: La concezione personalistica della coscienza,
  • 2009: Educazione morale come formazione della coscienza,
  • 2021: Rodzina a społeczeństwo w cywilizacji europejskiej. Studium teoretyczno-empiryczne,
  • 2022: La coscienza morale nel personalismo di Karol Wojtyła,
  • 2023: Prawa rodziny w cywilizacji europejskiej.

Przypisy

  1. Redaktor, Zmarł ks. prof. Jerzy Koperek [online], Towarzystwo Naukowe Franciszka Salezego, 10.08.2024 r. [dostęp 11.08.2024 r.]
  2. La concezione personalistica della coscienza [online], Wydawnictwo KUL [dostęp 07.08.2024 r.]
  3. Educazione morale come formazione della coscienza [online], Wydawnictwo KUL [dostęp 07.08.2024 r.]
  4. Rodzina a społeczeństwo w cywilizacji europejskiej. Studium teoretyczno-empiryczne [online], Wydawnictwo KUL [dostęp 07.08.2024 r.]
  5. La Coscienza Morale Nel Personalismo Di Karol Wojtyła [online], Wydawnictwo KUL [dostęp 07.08.2024 r.]
  6. Prawa rodziny w cywilizacji europejskiej [online], Wydawnictwo KUL [dostęp 07.08.2024 r.]
  7. Dr hab. Jerzy Koperek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska [dostęp 13.09.2019 r.]
  8. Ks. dr hab. Jerzy Koperek, prof. KUL. www.kul.pl. [dostęp 13.09.2019 r.]

Oceń: Jerzy Koperek

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:8