Stella Zylbersztajn-Tzur, urodzona w 1925 roku w Łodzi, to niezwykła postać, której życie związane jest zarówno z dramatycznymi wydarzeniami II wojny światowej, jak i z heroicznymi działaniami na rzecz ratowania innych. Jako żydowska Polka, Stella ocalała z Holocaustu, co stanowi fundament jej późniejszej działalności społecznej.
Jednym z jej najważniejszych osiągnięć jest doprowadzenie do nadania przez Jad Waszem odznaczenia „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” 23 Polakom, którzy ryzykowali swoje życie, aby ocalić Żydów przed zagładą. Ten akt odwagi i samopoświęcenia znajduje się w centrum jej zaangażowania w promowanie pamięci o Holocauście oraz w obronę praw człowieka.
Przed emigrowaniem z Polski oraz przez kilka lat spędzonych w Izraelu, Stella była siostrą zakonną w zakonie karmelitów. W tej roli i w późniejszych latach w Izraelu, pracowała jako pielęgniarka, poświęcając się pomocy innym oraz służbie społecznej. Dziś kontynuuje swoją misję, będąc aktywną działaczką na rzecz społeczności lokalnych i edukacji historycznej.
Życiorys
Stella Zylbersztajn-Tzur urodziła się w Łodzi i spędziła tam swoje młodzieńcze lata. Uczęszczała do renomowanej szkoły żeńskiej, gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej, gdzie przeważały uczennice pochodzenia żydowskiego. Jej ojciec, Szulim, był komunistą, a w 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej, wyjechał do ZSRR. Tam podjął pracę jako aktywista oraz nauczyciel języka niemieckiego.
Przygotowując mieszkanie w ZSRR, planował sprowadzić rodzinę, na co sprzeciwiała się matka Stelli, Haya. W swoich pamiętnikach Stella wielokrotnie podkreślała patriotyzm polski matki, co prowadziło do częstych sporów między rodzicami. Ostatecznie, plany przeprowadzki do ZSRR, musiały zostać zarzucone z powodu inwazji niemieckiej na Polskę oraz zablokowania przez Wehrmacht ruchu kolejowego w kierunku wschodnim.
W grudniu 1939 roku, obserwując narastające represje antysemickie, matka zdecydowała się na wyjazd do ZSRR. Dotarły jednak tylko do Sarnak nad Bugiem, gdzie następnie, w poszukiwaniu schronienia, przeniosły się do Łosic, gdzie przed wojną wujek Stelli był karczmarzem. W wieku zaledwie 15 lat, Stella znalazła się w łosickim getcie.
Udało jej się uciec z getta dokładnie w dniu jego likwidacji, czyli 22 sierpnia 1942 roku. Większość Żydów z tego miejsca, w tym matka Stelli, została zamordowana w Treblince. Wojnę przetrwała dzięki pomocy ponad dwudziestu polskich rodzin z Łosic oraz okolicznych wsi.
Po zakończeniu działań wojennych, Stella przyjęła chrzest, zdała maturę, a w sierpniu 1948 roku wstąpiła do zakonu karmelitanek bosych w Poznaniu, gdzie spędziła 24 lata. Jednak w 1969 roku, pomimo zażyłości ze wspólnotą, zauważając narastające nastroje antysemickie, zdecydowała się opuścić zakon i wyjechać do Izraela, gdzie osiedliła się w Hajfie.
W wyniku porzucenia życia zakonnego, została z niego wykluczona. W nowym miejscu znalazła zatrudnienie jako pielęgniarka w domu opieki społecznej. Po 1989 roku, gdy do Hajfy przybyła liczba emigrantów z Polski, wspierała wielu Polaków w poszukiwaniach pracy, co zostało potwierdzone przez liczne relacje.
Mimo zaawansowanego wieku, Stella Zylbersztajn-Tzur wciąż angażuje się w pomoc osobom uzależnionym, bezdomnym oraz chorym. Jest aktywną członkinią organizacji „Kobiety w czerni”, która łączy kobiety izraelskie i palestyńskie. Nadal pozostaje katoliczką, co regularnie podkreśla podczas licznych spotkań w Polsce.
Zasługi
Dzięki niestrudzonej pracy Stelli Zylbersztajn-Tzur, w 1981 roku przyznano odznaczenie Jad Washem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” dla 23 Polaków, którzy w trudnych czasach II wojny światowej wspierali ją w jej walce o przetrwanie. To wyróżnienie honoruje tych, którzy narażając własne życie, pomagali Żydom, w tym przypadku Stelli.
W gronie pierwszych, którzy otrzymali to zaszczytne miano w 1981 roku, znaleźli się:
- Aniela Kalicka,
- Wacław Radzikowski,
- Irena Romaniouk,
- Ezechiel Romaniuk,
- Halina Ługowska,
- Zygmunt Ługowski,
- Józefa Zdanowska,
- Andrzej Zdanowscy,
- Stanisław Zdanowski,
- Rozalia Wielogórska,
- Franciszek Wielgórski,
- Józefa Ułasiuik,
- Jan Ułasiuk,
- Janina Mróz,
- Stanisław Mróz,
- Władysława Piotrowska,
- Helena Kaźmierczak-Gruszka,
- Lucyna Piechowicz,
- Marian Piechowicz,
- Józefa Radzikowska,
- Józef Zbuccy,
- Anna Radzikowska.
W 1994 roku kolejna osoba została uhonorowana tym tytułem – Wacława Jezierska, której działania również przyczyniły się do ocalenia życia innych w tragicznych czasach wojny.
Upamiętnienie
W 2015 roku zrealizowano biograficzny film pod reżyserią Macieja Pawlickiego, noszący tytuł „Stella”. Z kolei w marcu 2016 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbył się uroczysty pokaz tej produkcji, w którym wzięła udział główna bohaterka oraz Prezydent RP, Andrzej Duda.
Film „Stella” został wyróżniony nagrodą im. Janusza Krupskiego podczas VII Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni, który odbył się w 2015 roku.
Autobiografia
W 1994 roku, za pośrednictwem wydawnictwa „Oficyna Bibliofilów”, opublikowano wspomnienia Stelli Zylbersztajn-Tzur. Książka nosi tytuł „A gdyby to było Wasze dziecko? …: wspomnienia antysemitki w getcie, komunistki w klasztorze i uniwersalistki wśród Ludu Wybranego, Umiłowanego”.
Przypisy
- „Stella” wśród laureatów Nagrody im. Janusza Krupskiego na Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni, Narodowe Centrum Kultury [dostęp 23.05.2017 r.]
- A gdyby to było Wasze dziecko? ...: wspomnienia antysemitki w getcie, komunistki w klasztorze i uniwersalistki wśród Ludu Wybranego, Umiłowanego, Bialska Biblioteka Cyforowa [dostęp 23.05.2017 r.]
- „CZUJĘ SIĘ POLKĄ” – NIEZWYKŁA HISTORIA STELLI ZYLBERSZTAJN-TZUR, TVP, [dostęp 22.05.2017 r.]
- Stella Silberstein, born in Łódź in 1925, about herself and her family, Sztetl.org.pl, [dostęp 22.05.2017 r.]
- Stella w Łosicach, Łosice.info [dostęp 22.05.2017 r.]
- Stella – znaczy gwiazda, Gosc.pl [dostęp 22.05.2017 r.]
- „Żeby czynić dobro, nie trzeba wiele”. Stella Zylbersztajn, kobieta niezwykła, Wirtualna Polska [dostęp 22.05.2017 r.]
- Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim, Prezydent.pl [dostęp 22.05.2017 r.]
- Oto jak Żydówka znalazła Boga i stała się katoliczką, Fronda.pl [dostęp 22.05.2017 r.]
- Polscy sprawiedliwi, Sprawiedliwi.org.pl [dostęp 22.05.2017 r.]
- „Stella”. Specjalny pokaz w Pałacu Prezydenckim filmu o Polakach ratujących Żydówkę, Dziennik.pl [dostęp 22.05.2017 r.]
- Prezydent do Stelli Zylbersztajn-Tzur: dziękuję za świadectwo dobra, TVP Info [dostęp 22.05.2017 r.]
- Poznajcie bliżej Stellę, Tygodnik Siedliecki [dostęp 22.05.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Leonard Świderski | Andrzeja Górska | Benno Adolf Kraeter | Symcha Keller | Fidelis Chojnacki | Rafał Marcin Leszczyński | Szczepan Rembowski | Waldemar Sondka | Waldemar Gutsche | Tomasz Gałkowski | Jerzy Nosowski | Stanisław Szmidt | Karol Herman Stępień | Andrzej Siciński (duchowny) | Samuel Brot | Konrad Krajewski | Piotr Zwoliński | Kazimierz Bem | Stanisław Simon | Julius DietrichOceń: Stella Zylbersztajn-Tzur