Maciej Roman Pawlicki, urodzony 7 stycznia 1959 roku w Łodzi, to figura znana w polskim świecie mediów i kultury. Jako producent telewizyjny oraz filmowy, ma na swoim koncie wiele znaczących projektów, które przyczyniły się do rozwoju polskiej sztuki wizualnej.
Oprócz działalności producenckiej, Pawlicki sprawdza się również w roli reżysera i scenarzysty, co uświadamia jego wszechstronność jako artysty. Warto dodać, że jest także publicystą oraz aktywnym uczestnikiem życia politycznego w Polsce, co czyni go osobą o obszernym dorobku w wielu dziedzinach.
Życiorys
Maciej Pawlicki jest postacią o wyjątkowym dorobku artystycznym oraz znaczącym wkładzie w polską kulturę. Ukończył XXXIII Liceum Ogólnokształcące w Warszawie, a potem kształcił się na Wydziale Wiedzy o TeatrzePaństwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, a jego edukacja obejmowała także studium scenariuszowe na PWSFiviT w Łodzi.
W swojej karierze pełnił wiele znaczących ról, w tym był redaktorem naczelnym miesięcznika „Film”. W czasach kiedy Wiesław Walendziak kierował Telewizją Polską, Pawlicki pracował jako dyrektor TVP1, zdobywając uznanie w środowisku. Następnie zajmował stanowisko dyrektora programowego RTL 7 i wiceprezesa zarządu Telewizji Familijnej, której program emitowano pod nazwą TV Puls.
Oprócz tego, pełnił funkcję dyrektora programowego podczas uczestnictwa Polski w światowych wystawach EXPO w latach 2000 w Hanowerze oraz 2005 w Aichi. Był także komisarzem polskiego udziału w EXPO 2008 w Saragossie. Jego doświadczenie obejmuje również stanowisko wiceprezesa Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych.
Maciej Pawlicki jest inicjatorem projektu „Życie za życie”, realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury, upamiętniającego Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Jako współautor programów takich jak „Polacy”, „Warto rozmawiać” oraz „Studio Polska”, znacząco wpłynął na polski krajobraz medialny.
Właściciel przedsiębiorstwa Picaresque, produkującego programy telewizyjne dla Telewizji Polskiej i TV Puls, jest również wydawcą znanych serii, w tym Trylogii Szalbierskiej autorstwa Tomasza Łysiaka. Jako publicysta, współpracuje z czasopismem „W Sieci” od 2012 roku oraz z portalem wPolityce.pl.
W 2015 roku, podczas wyborów parlamentarnych, wystartował z ostatniej pozycji listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w okręgu podwarszawskim, angażując się aktywnie w ruch „frankowiczów”.
W 2000 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi, co podkreśla jego osiągnięcia i zasługi dla kraju.
Warto dodać, że Maciej Pawlicki jest synem znanej aktorki Barbary Rachwalskiej, stryjem aktora Antoniego Pawlickiego oraz mężem Magdaleny Pawlickiej. Jego córka, Monika Pawlicka, również podąża artystyczną ścieżką, co czyni całą rodzinę częścią polskiego życia teatralnego i filmowego.
Wybrana filmografia
Maciej Pawlicki to znany producent i reżyser, którego dorobek filmowy jest imponujący. W ciągu swojej kariery stworzył wiele wartościowych filmów dokumentalnych oraz fabularnych, które zdobyły uznanie wśród widzów.
- 2007: Życie za życie (film dokumentalny) – producent,
- 2009: Historia Kowalskich (film dokumentalny) – producent, scenariusz, reżyseria,
- 2011: Śluby rycerskie, czyli epilog Grunwaldu (film dokumentalny, fabularyzowany) – producent, scenariusz, reżyseria,
- 2013: Dybowski 1863 (film fabularny, krótkometrażowy) – producent, reżyseria,
- 2015: Smoleńsk – producent, scenariusz,
- 2015: Stella (film dokumentalny fabularyzowany, biografia Stelli Zylbersztajn-Tzur) – producent, scenariusz, reżyseria,
- 2016: Mesco Dux Baptizatur (film dokumentalny, fabularyzowany) – producent, reżyseria,
- 2019: Legiony – producent, scenariusz, rola fryzjera.
Każdy z wymienionych filmów przyczyniał się do kształtowania współczesnej polskiej kinematografii oraz do ukazania ważnych aspektów historii i kultury narodowej.
Przypisy
- Znani absolwenci. kopernik.edu.pl. [dostęp 18.11.2023 r.]
- Maciej Pawlicki. wyborcza.pl, 19.11.2003 r. [dostęp 10.11.2024 r.]
- a b c d e Maciej Pawlicki w bazie filmpolski.pl. [dostęp 11.12.2020 r.]
- „W Sieci” – odważny tygodnik młodej Polski zwiększa nakład do 250 tysięcy egzemplarzy. wpolityce.pl, 13.12.2012 r. [dostęp 13.12.2012 r.]
- Maciej Pawlicki: Jestem ofiarą pułapki „na franka”. Jednym z milionów. polskatimes.pl, 08.05.2016 r. [dostęp 14.03.2017 r.]
- Nowy projekt ustawy frankowej. Frankowicze wystrychnięci na dudka. newsweek.pl, 02.08.2016 r. [dostęp 14.03.2017 r.]
- Marcin Dominik Zdort, Pampersi – czas przeszły dokonany, „Rzeczpospolita” z 14.05.2002 r.
- Serwis PKW – Wybory 2015. [dostęp 25.09.2015 r.]
- a b c d Maciej Pawlicki. wybierzpis.org.pl. [dostęp 15.10.2015 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Witold Kopeć | Agnieszka Wawrzkiewicz-Kowalska | Barbara Sass | Dariusz Wiktorowicz | Benon Liberski | Andrzej Żarnecki | Katarzyna Pawlak | Jacek Różański (artysta) | Alina Świdowska | Wojciech Marczewski | Andrzej Danowski | Jakub Markiel | Mira Michałowska | Dominika Barabas | Zdzisław Lubelski | Julian Tuwim | Ewa Polińska-Mackiewicz | Barbara Sobolczyk | Marta Kronig | Zbigniew StolarekOceń: Maciej Pawlicki