Waldemar Presia to postać, która na stałe wpisała się w krajobraz polskiego teatru lalkowego. Urodził się 2 października 1959 roku w Łodzi, gdzie również zakończył swoje życie 27 grudnia 2016 roku. Przez całe swoje zawodowe istnienie, był silnie związany z Teatrem Lalek Arlekin, co pozwoliło mu na rozwijanie swojej pasji oraz artystycznych umiejętności.
Presia był aktorem-lalkarzem, co oznacza, że nie tylko występował przed publicznością, ale także miał doskonałe wyczucie w pracy z lalkami, co czyniło jego występy wyjątkowymi i niezapomnianymi.
Życiorys
Waldemar Presia zainaugurował swoją karierę aktorską w 1979 roku, występując w teatrze lalek „Fraszka” z siedzibą w Warszawie. Jego podróż artystyczna nabrała tempa w 1983 roku, kiedy to zadebiutował w Teatrze Lalek „Arlekin” w Łodzi, biorąc udział w spektaklu „Lodowiska”, którego reżyserem był Wojciech Wieczorkiewicz. W trakcie swojej kariery zagrał w wielu znakomitych przedstawieniach, takich jak: „Krawiec Niteczka”, „Nowe szaty króla”, „Trzej muszkieterowie”, „Królewna Śnieżka”, „Tymoteusz wśród ptaków”, „Tajemnica Wesołego Miasteczka”, „Mała Syrenka”, „Czerwony Kapturek”, a także w „Piotruś Pan”, odgrywając postać Kapitana Haka i w „Mistrz i Małgorzata”, gdzie wcielił się w rolę Azazela. W sumie zagrał w przeszło 180 rolach, w tym w ponad 100 premierowych spektaklach.
W latach 1992–2010, artysta prowadził niezależny teatr „Antrakt”, który założył razem z koleżanką. Teatr ten skupił się na przedstawieniach edukacyjnych skierowanych do dzieci, w tym do dzieci z domów dziecka i przedszkoli. Jego spektakl „Bajki ciotki Chichotki” zdobył prestiżową nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Walizka w Łomży w 1992 roku. Waldemar był również pomysłodawcą oraz współorganizatorem Festiwalu Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla, który odbywał się corocznie w Bałuckim Ośrodku Kultury w Łodzi.
W 2004 roku, Presia objął stanowisko redaktora kwartalnika „Mały Miłośnik Teatru”, który był publikacją skierowaną do nauczycieli przedszkoli oraz szkół podstawowych, a także bibliotekarzy pracujących z dziećmi. W następnym roku, jego pasja do sztuki kulminowała w założeniu teatru „Autograf”, w którym oprócz regularnych przedstawień, organizował warsztaty dla nauczycieli. Jego oddanie dla literatury dziecięcej sprawiło, że był regularnym uczestnikiem akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W trakcie swojej kariery współpracował z wieloma wybitnymi artystami, w tym z Massimo Schusterem, Albrechtem Roserem, Davidem Syrotiakiem, Wojciechem Wieczorkiewiczem, Anną Proszkowską oraz Stanisławem Ochmańskim.
Waldemar Presia odszedł z tego świata 9 stycznia 2017 roku, a jego miejsce wiecznego spoczynku znajduje się na cmentarzu komunalnym przy ul. Szczecińskiej w Łodzi. W 2018 roku, w hołdzie jego dokonaniom, nazwaną skwer jego imieniem, który znajduje się u zbiegu ul. Gdańskiej oraz ul. Andrzeja Struga w Łodzi.
Wybrane role
Waldemar Presia ma na swoim koncie wiele znakomitych ról, które zapisały się w pamięci widzów. Oto niektóre z nich:
- „Lodowiska”,
- „Krawiec Niteczka”,
- „Nowe szaty króla” (w rolach Herolda I i Ministra II),
- „Trzej muszkieterowie”,
- „Królewna Śnieżka” (jako Łowczy oraz Krasnoludek),
- „Tymoteusz wśród ptaków” (jako Lis),
- „Tajemnica Wesołego Miasteczka” (w roli Profesora Burasi),
- „Mała Syrenka” (zagrał Króla Fryderyka),
- „Czerwony Kapturek” (jako Gajowy),
- „Piotruś Pan” (w roli Kapitana Haka),
- „Mistrz i Małgorzata” (gdzie zagrał Azazello, Michała Aleksandrowicza Berlioza, a także pielęgniarza z kliniki psychiatrycznej oraz Arkadiusza Apołłonowicza Siemplejarowa),
- „Opera za trzy grosze” (w rolach Dziwki Vixen oraz Gangstera Roberta),
- „Przygody Misia Rymcimci” (jako Lis).
Nagrody i odznaczenia
Waldemar Presia to postać, która zdobyła liczne uznania i wyróżnienia w swoim dorobku artystycznym oraz społecznym. W trakcie swojej kariery otrzymał szereg nagród, które potwierdzają jego wkład w rozwój kultury oraz sztuki w Łodzi i nie tylko.
- Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi (1998),
- odznaka „Za zasługi dla miasta Łodzi” (1999),
- Medal „Serce Dziecku” (2001; 2010),
- Medal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „W dowód uznania” (2002),
- Nagroda w konkursie „Bliżej teatru” (2000; 2002),
- Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” (2004),
- Łódzki Filantrop Roku (2005),
- Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2007),
- Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008),
- Medal 100-lecia Towarzystwa Kultury Teatralnej za zasługi dla teatrów Łodzi (2008),
- Nagroda „Człowiek Anioł” przyznawana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego (2010),
- Srebrny Medal za Długoletnią Służbę (2010),
- Medal Komisji Edukacji Narodowej (2013),
- Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2014).
Wszystkie te odznaczenia pokazują jego zaangażowanie i pasję, przyczyniając się do znaczących osiągnięć w działalności na rzecz kultury oraz edukacji.
Przypisy
- DariuszD. Pawłowski, Skwer Waldemara Presi, czyli człowieka z sercem na dłoni [online], Dziennik Łódzki, 19.06.2019 r. [dostęp 21.03.2022 r.]
- DariuszD. Pawłowski, Pogrzeb Waldemara Presi w Łodzi. Aktor spoczął na cmentarzu przy ul. Szczecińskiej [ZDJĘCIA] [online], Dziennik Łódzki, 09.01.2017 r. [dostęp 21.03.2022 r.] (pol.).
- p, Pogrzeb Waldemara Presi [online], Dziennik Łódzki, 04.01.2017 r. [dostęp 21.03.2022 r.] (pol.).
- Nie żyje Waldemar Presia... – Informacje dotyczące pogrzebu – Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi [online], teatrarlekin.pl [dostęp 21.03.2022 r.]
- Waldemar Presia, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 21.03.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Marek Błaszczyk | Edward Ałaszewski | Jerzy Kamas | Michał Szewczyk (aktor) | Tomasz Konieczny | Michał Murowaniecki | Samuel Hirszenberg | Maks Haneman | Piotr Stachlewski | Roman Ryterband | Mirosław Kuźniak | Zbigniew Karpowicz | Marek Krzysztof Lasecki | Wolf Wiener | Józef Skonieczny | Krystyna Wiśniewska | Tomasz Edelman | Włodzimierz Saar | Piotr Połać | Alicja BoratynOceń: Waldemar Presia