Ławeczka Tuwima


Ławeczka Tuwima to niezwykły spiżowy pomnik, który został stworzony przez Wojciecha Gryniewicza i odsłonięty 10 kwietnia 1999 roku. Usytuowany jest przy ulicy Piotrkowskiej, a jego konkretne miejsce to numer 104, tuż przed Pałacem Juliusza Heinzla w Łodzi.

Rzeźba ukazuje Juliana Tuwima w naturalnej wielkości, w pozie, która sugeruje, iż poeta z uwagą słucha rozmówcy siedzącego obok. Co ciekawe, miejsce obok Tuwima jest pustym siedzeniem, co daje odwiedzającym możliwość usadowienia się przy nim i mentalnego wczucia się w rolę jego interlokutora. Istnieje również miejska legenda, która głosi, że pocieranie nosa tej rzeźby przynosi szczęście, co nadaje rzeźbie jeszcze większego charakteru – nos jest bowiem wyraźnie wytarty.

Ławeczka Tuwima jest częścią tzw. Galerii Wielkich Łodzian, grupy brązowych pomników, które od 1999 roku zdobią chodniki kultowej ulicy Piotrkowskiej.

Statuetki

Podczas kadencji Krzysztofa Jagiełły w Łodzi, wyjątkowa miniatura ławeczki była honorowana jako Nagroda Prezydenta Miasta dla osób oraz instytucji, które wyróżniły się swoim wkładem w promocję Łodzi.

Symbol Łodzi

W 2003 roku pomnik zyskał uznanie, zdobywając tytuł w plebiscycie na „Rzeźbę Roku”. To niezwykłe osiągnięcie ukazuje, jak bardzo Ławeczka Tuwima wpisała się w krajobraz kulturalny Łodzi. W następnym roku, autor dzieła, Wojciech Gryniewicz, został wyróżniony przez Polską Organizację Turystyczną w konkursie na „Turystyczną Pamiątkę z Regionu”, co dodatkowo potwierdza wartość artystyczną i historyczną tego symbolu. Nie można również zapomnieć, że w 2009 roku Ławeczka była nominowana w prestiżowym konkursie na „7 cudów Łodzi”, co świadczy o jej popularności i znaczeniu w oczach mieszkańców oraz turystów.

Kontrowersje

W dyskusji na temat rzeźby ławeczki Tuwima, ważnym aspektem są kontrowersje dotyczące autorstwa projektu. Dziennikarze przeprowadzili rozmowy z artystami, którzy jawnie przyznają się do stworzenia tej wyjątkowej pracy.

W szczególności Marcel Szytenchelm oraz Tomasz Sobczak otwarcie mówią o swoim wkładzie w ten projekt, co wzbudza zainteresowanie mediów i publiczności.

Przypisy

  1. Jędrzej Słodkowski: Piotrkowska. Co z pomnikami - zostawić, przenieść czy usunąć?. Gazeta.pl, 22.02.2013 r. [dostęp 07.05.2013 r.]
  2. Tuwim z żywicy. [dostęp 14.01.2012 r.]
  3. Ławeczka nagrodzona. gazeta.pl, 11.02.2005 r. [dostęp 12.03.2009 r.]
  4. Ławeczka Tuwima dla Blue Cafe - Urząd Miasta Łodzi. 30.08.2002 r. [dostęp 10.01.2009 r.]
  5. a b c Ławeczka Juliana Tuwima - Śladami łódzkich Żydów. [dostęp 10.01.2009 r.]
  6. Polska: Najlepsze pamiątki. [dostęp 10.01.2009 r.]

Oceń: Ławeczka Tuwima

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:13