Pałac Juliusza Heinzla w Łodzi


W sercu Łodzi, na ulicy Piotrkowskiej, w pobliżu różnych historycznych atrakcji, znajduje się niezwykły pałac Juliusza Heinzla. Ten dostojny budynek nie tylko przyciąga uwagę swoim wyjątkowym wyglądem, ale także jest świadkiem bogatej historii miasta.

Pałac, usytuowany pod adresem ulica Piotrkowska 104, stanowi istotny element architektonicznego krajobrazu Łodzi i przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Historia

Pierwsza siedziba Juliusza Heinzla zlokalizowana była w imponującym pałacu, który stanął przy ulicy Piotrkowskiej 104. Budowa tego obiektu została ukończona w 1882 roku. Projekt architektoniczny, za który odpowiedzialny był Hilary Majewski, przyciągał uwagę swoją eklektyczną formą, łączącą elementy renesansu berlińskiego. Warto zaznaczyć, że budowniczym pałacu był Otto Gehlig, przyszły zięć Juliusza Heinzla. Pałac zlokalizowany był w pobliżu fabryki wyrobów wełnianych, w linii regulacyjnej ulicy, co podkreślało jego strategiczne położenie.

Budowla charakteryzowała się trójkondygnacyjnym korpusem, który wzbogacały niższe skrzydła boczne oraz dwa pawilony z wieżami, oddzielonymi od głównej konstrukcji dekoracyjną kratą. W miarę upływu lat, pałac przeszedł szereg modyfikacji, zwłaszcza dotyczyły one skrzydeł bocznych. Z zewnątrz imponujące zdobienia przyciągały wzrok, w tym symetrycznie rozmieszczone wykusze z elegancką balustradą.

Fasada frontowa była ozdobiona fryzem z płycinami w formie kartuszy, których symbole odnosiły się do przemysłu i handlu, ukazując zatem ważne aspekty działalności gospodarczej właściciela. Na samym szczycie budowli umieszczona była rzeźbiarska kompozycja figuralna, przedstawiająca alegorie Wolności, Przemysłu i Handlu, datowana na rok 1880, co czyni ją typowym elementem dekoracyjnym dla rezydencji łódzkich fabrykantów.

Współczesność

W latach 50. XX wieku pałac przeszedł gruntowną adaptację i stał się częścią kompleksu fabrycznego, gdzie zlokalizowano biura oraz Salę Posiedzeń Miejskiej Rady Narodowej. Znakomita większość oficyn, które niegdyś mieściły tkalnię, została zrównana, a ich fasady ujednolicono, pozbawiając je praktycznie wszelkich zdobień. Po stronie zachodniej kompleksu znajduje się pl. Komuny Paryskiej, w otoczeniu którego utworzono przestronny parking.

Za przebudowę odpowiedzialny był Ignacy (Izaak) Gutman, a dziś w gmachu mieści się Urząd Wojewódzki oraz Urząd Miasta Łodzi. Ciekawym wydarzeniem, które ma miejsce w tym miejscu, jest hejnał Łodzi, który odgrywany jest codziennie z balkonu pałacu o godzinie dwunastej.

W 1999 roku przed pałacem odsłonięto pomnik Ławeczka Tuwima, który stworzył Wojciech Gryniewicz. Pałac Juliusza Heinzla został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/41, co miało miejsce 20 stycznia 1971 roku.


Oceń: Pałac Juliusza Heinzla w Łodzi

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:12