Pałac Jakuba Hertza


Pałac Jakuba Hertza to niezwykły obiekt usytuowany przy al. Tadeusza Kościuszki 4 w Łodzi. Jest to nie tylko przykład wspaniałej architektury, ale również ważny element historii tego miasta.

Budowla została wzniesiona przez Izraela Poznańskiego, jednego z najbardziej znaczących przemysłowców epoki, z myślą o jego córce Annie oraz jej mężu – Jakubie Hertzu. Pałac przy ulicy Spacerowej, gdzie się znajduje, odzwierciedla bogactwo i kulturę Łodzi z tamtego okresu, przyciągając uwagę nie tylko mieszkańców, ale także turystów.

Historia

Według informacji zawartych w ówczesnej prasie, pałac Jakuba Hertza został zaprojektowany przez Juliusza Junga, który blisko współpracował z Izraelem Poznańskim. Zachowana wersja projektu została podpisana przez Hilarego Majewskiego. Czasami autorstwo tego projektu przypisuje się także Adolfowi Zeligsonowi.

Rezydencja ta powstała na działce sąsiadującej z Wielką Synagogą, do której budowy również przyczynili się Izrael Poznański. Warto zauważyć, że na tej samej działce, jednak od strony ulicy Piotrkowskiej, Izrael Poznański zrealizował budowę kamienicy.

Po zakończeniu II wojny światowej, pałac został przekazany łódzkiej Akademii Medycznej, stając się siedzibą rektoratu Uniwersytetu Medycznego.

Architektura

Rezydencja Jakuba Hertza została stworzona w stylu neorenesansowym, co nadaje jej wyjątkowy charakter architektoniczny. Całość konstrukcji wyróżnia się odważnymi elementami, takimi jak dwa boczne ryzality, które nadają budynkowi głębokości. W centralnej części pierwszego piętra znajduje się urokliwa spacerowa loggia, która stanowi idealne miejsce do relaksu i podziwiania otaczającego krajobrazu.

Pałac przykryty jest wysokim, mansardowym dachem, co nadaje mu niepowtarzalny wygląd oraz wpływa na jego elegancję. W południowym ryzalicie umieszczono bramę, która prowadzi bezpośrednio na dziedziniec, a wnętrza pałacu zachwycają bogactwem zdobień. Na szczególną uwagę zasługują polichromie autorstwa Antoniego Adama Piotrowskiego, które zdobią ściany i dają wrażenie majestatu.

W okresie międzywojennym pałac przeszedł gruntowną przebudowę, przystosowując się do wymagań nowego użytkownika – Izby Przemysłowo–Handlowej. W wyniku tej modernizacji zrealizowano zmiany, które znacznie przekształciły elewację frontową w nowoczesnym stylu, wprowadzając inspiracje klasycyzmu. Projektantem tej przebudowy był Marian Lalewicz, którego wizja uwzględniała zarówno estetykę, jak i funkcjonalność.

Wnętrze również doczekało się istotnych przekształceń. Przebudowa uwzględniała kształtowanie nowych pomieszczeń oraz klatki schodowej, której głównym materiałem był brunatny marmur, nadający elegancji i prestiżu całemu obiektowi.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. KrzysztofK. Stefański, Lata 1928/1929-1933. Triumf modernizmu, [w:] KrzysztofK. Stefański, BłażejB. Ciarkowski, Modernizm w architekturze Łodzi XX wieku, Łódź: Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2018 r.
  3. Joanna Olenderek: Łódzki modernizm i inne nurty przedwojennego budownictwa, Tom 1, Obiekty użyteczności publicznej. Łódź: Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2011 r.
  4. Dariusz Kędzierski: Ulice Łodzi. Łódź: Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2009 r.
  5. Krzysztof Stefański: Ludzie którzy zbudowali Łódź Leksykon architektów i budowniczych miasta (do 1939 roku). Łódź: Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2009 r.
  6. Pałac Jakuba Hertza. Portal Turystyczno–Krajoznawczy Województwa Łódzkiego. [dostęp 20.11.2011 r.]
  7. Pałac Jakuba Hertza i Anny Poznańskiej. Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi. [dostęp 20.11.2011 r.]
  8. Leszek Skrzydło: Rody fabrykanckie. Łódź: Oficyna Bibliofilów, 1999 r.

Oceń: Pałac Jakuba Hertza

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:17