Pałac Adolfa Steinerta w Łodzi


W sercu Łodzi znajduje się neorenesansowy pałac, znany jako Adolfa Steinerta, który został wzniesiony w 1896 roku. Jego lokalizacja to ul. Piotrkowska 272, jedna z najbardziej prominentnych ulic w mieście.

Pałac nie tylko zachwyca swoją architekturą, ale również posiada status historycznego obiektu, gdyż został wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Łodzi. To świadectwo jego wartości kulturowej oraz znaczenia dla lokalnej społeczności.

Historia

Obiekt ten pierwotnie pełnił rolę miejsca zamieszkania Adolfa Steinerta oraz jego najbliższych. W okresie przed II wojną światową w parterze budynku mieścił się kantor fabryczny, który służył lokalnej społeczności. Po zakończeniu wojny, w 1945 roku, w jego wnętrzach utworzono mieszkania komunalne, co zmieniło charakter zabytku. W kolejnej dekadzie, lat pięćdziesiątych XX wieku, zorganizowano tam żłobek przyzakładowy, co znacząco wpłynęło na życie mieszkańców. Na przełomie wieku, 1 września 1992 roku, w budynku otworzono miejskie przedszkole nr 207. Warto zaznaczyć, że obiekt przeszedł gruntowny remont w latach 2014–2015, co znacznie poprawiło jego stan techniczny i estetyczny. Według danych z 2021 roku, w budynku nadal funkcjonuje przedszkole miejskie nr 207, kontynuując swoją misję edukacyjną.

Architektura

Projekt pałacu w Łodzi został powierzony Franciszkowi Chełmińskiemu, który zastosował styl neorenesansowy. Budynek dysponuje dwiema kondygnacjami nadziemnymi, okazałym poddaszem oraz piwnicą. Na elewacji znajduje się gzyms wieńczący, wsparty na konsolach, pod którym umieszczono fryz z ornamentami roślinnymi.

Warto zwrócić uwagę na różnorodność kształtów okien, które występują na obu poziomach konstrukcji. Okna drugiej kondygnacji charakteryzują się bogatą dekoracją, w tym podziałem na kostki oraz obramowaniem w formie półkolumn, a także trójkątnymi nadokiennikami. Na parterze elewacja posiada efektowne boniowania, co dodaje budynkowi elegancji.

Brama wjazdowa została zaprojektowana asymetrycznie w stosunku do elewacji, usytuowana po prawej stronie, sięga ona wysokości okien na pierwszym piętrze. Od strony ogrodu wyróżnia się przestronna weranda, która zaprasza do wnętrza budynku.

W obiekcie zachowały się ciekawe elementy wykończenia wnętrza, do których należą nieliczne sztukaterie na sufitach, eleganckie drewniane schody z poręczami oraz dębowe parkiety. Ponadto można znaleźć żaluzje, kominek w części parterowej, rozsuwane drzwi oraz stylową szafę, co świadczy o wysokim standardzie wykończenia.

Przypisy

  1. Gminna Ewidencja Zabytków [online], Urząd Miasta Łodzi [dostęp 24.07.2021 r.]
  2. a b Historia [online], Przedszkole Miejskie nr 207 [dostęp 24.07.2021 r.]
  3. a b Pałac Adolfa Steinerta w Łodzi odzyska dawny blask [online], Dziennik Łódzki, 08.01.2012 r. [dostęp 24.07.2021 r.]

Oceń: Pałac Adolfa Steinerta w Łodzi

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:14