Pałac Oskara Kona


Pałac Oskara Kona to elegancka willa zlokalizowana w Łodzi, wzniesiona w 1903 roku z myślą o przedsiębiorcy budowlanym Janie Stecku. Budowla została zaprojektowana przez Franciszka Chełmińskiego, który w swoim dziele nawiązał do stylu renesansowego. Jednak po pewnym czasie, nowy właściciel, znany jako Oskar Kon, będący ówczesnym właścicielem Widzewskiej Manufaktury, zdecydował się na dokonanie istotnych zmian w architekturze pałacu.

Po przekształceniach, budynek przyjął klasycystyczną formę, wyróżniając się zredukowanymi dekoracjami na fasadzie. Warto zwrócić uwagę na portyk z efektownymi schodami, znajdujący się nad głównym wejściem. Niestety, z pierwotnego wystroju wnętrz niewiele pozostało, co czyni wnętrza dość surowymi. Cały teren pałacu otoczony jest wysokim parkanem, a tuż obok bramy znajduje się stróżówka, co dodaje charakterystycznego klimatu tej historycznej budowli.

Warto podkreślić, że budynek zdobył szczególną sławę dzięki nowym przeznaczeniom, których doczekał się na przestrzeni lat. W 1948 roku pałac stał się siedzibą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, a w 1958 roku, po połączeniu z Państwową Wyższą Szkołą Aktorską, stał się domem dla Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, znanej wśród mieszkańców Łodzi jako Filmówka. Dzięki temu, budynek ten zyskał nie tylko na znaczeniu, ale również przyciągnął wielu pasjonatów sztuki filmowej i teatru.

Przypisy

  1. Ryszard Bonisławski, Joanna Podolska: Spacerownik (bezpłatny dodatek do „Gazety Wyborczej”). T. 2: Stary Widzew. Łódź: Agora, 24.05.2007 r., s. 4.

Oceń: Pałac Oskara Kona

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:13