Pałac Roberta Biedermanna w Łodzi


Pałac Roberta Biedermanna to wyjątkowy obiekt architektoniczny, który znajduje się przy ulicy J. Kilińskiego 2 w Łodzi. Jest on usytuowany w bliskim sąsiedztwie skrzyżowania z ulicą Północną, co sprawia, że jest łatwo dostępny dla mieszkańców oraz turystów.

Pałac ten, ze względu na swoje wyjątkowe walory architektoniczne, został wpisany do rejestru zabytków. Otrzymał numer A/96 z dnia 20 stycznia 1971 roku, co podkreśla jego znaczenie w kontekście historycznym i kulturowym Łodzi.

Historia

Pałac został zbudowany dlaRoberta Biedermanna w okresie lat 1878–1879, a jego projekt prawdopodobnie stworzył architekt Hilary Majewski. Na parterze znajdowały się biura, w których pracowali zatrudnieni w pobliskiej fabryce Biedermanna, natomiast na wyższych kondygnacjach mieściły się mieszkania samego przedsiębiorcy oraz jego rodziny.

Po zakończeniu II wojny światowej, zarówno pałac, jak i fabryka, zostały upaństwowione i przejęte przez Zakłady Przemysłu Bawełnianego nr 8 im. Szymona Harnama. W późniejszym okresie, w 1997 roku, nastąpiła modernizacja i remont budynku oraz przyległej fabryki, który zrealizowała Grupa Atlas przy współpracy z projektantem Andrzejem Walczakiem.

Obecnie pałac pełni funkcję głównej siedziby firmy; w jego wnętrzach znajdują się biura zarządu przedsiębiorstwa, a w dawnej fabryce urządzono laboratorium badawczo-rozwojowe.

Architektura

Pałac Roberta Biedermanna w Łodzi charakteryzuje się interesującą architekturą, która zasługuje na szczegółowe omówienie. Budowla ma formę prostokąta, a od strony podwórza wyróżnia się wydłużoną oficyną. W początkowych latach swojego istnienia był to obiekt parterowy z użytkowym poddaszem.

Na początku XX wieku budynek zyskał dodatkową kondygnację, która płynnie nawiązywała do dotychczasowego stylu. Warto zaznaczyć, że w kontekście Łodzi, ten pałac jest jedynym znanym przykładem architektury powiązanej z estetyką quattrocento, a także stanowi reprezentację stylu neorenesansowego.

Po procesie upaństwowienia majątek uległ znacznym zmianom, co sprawiło, że pałac stracił wiele ze swojego pierwotnego charakteru. Niestety, zniszczony został również wystrój wnętrz, a pomieszczenia przeszły istotną przebudowę. Na szczęście, w latach 90. XX wieku podjęto działania mające na celu częściowe przywrócenie stanu sprzed zniszczeń, co pozwala na lepsze docenienie tego architektonicznego skarbu.

Przypisy

  1. Monik@, baedeker łódzki: BIEDERMANNOWIE - HISTORIA RODZINY i...fabryki [online], baedeker łódzki, 04.11.2014 r. [dostęp 26.06.2021 r.]
  2. Gminna Ewidencja Zabytków [online], Urząd Miasta Łodzi [dostęp 26.06.2021 r.]
  3. AdamA. Grzeszak, Czterech, którzy założyli firmę Atlas [online], www.polityka.pl, 2007 [dostęp 30.12.2021 r.]
  4. SJ, Andrzej Walczak - Fotografia - Galeria Senatorska, [w:] Artinfo.pl [online], 2006 r.
  5. AleksandraA. Hac, JoannaJ. Podolska, ŁÓDZKIE FABRYKI BIEDERMANNÓW. ZACZYNALI OD FARBIARNI NAD ŁÓDKĄ, „Gazeta Wyborcza”, 11.07.2008 r.
  6. JoannaJ. Podolska, Spacerownik łódzki, Warszawa: Agora, 2008, ISBN 978-83-7552-204-4, OCLC 233498478 [dostęp 26.06.2021 r.]

Oceń: Pałac Roberta Biedermanna w Łodzi

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:8