Pałac braci Karola i Emila Steinertów w Łodzi


Pałac braci Karola i Emila Steinertów stanowi cenny zabytek architektury, który warto poznać. Znajduje się on w Łodzi, przy ulicy Piotrkowskiej, pod numerami 272, a oraz b. To miejsce łączy w sobie bogatą historię oraz unikalny styl, który przyciąga wielu miłośników sztuki i historii.

Obiekt ten, z uwagi na swoją architektoniczną wartość, jest przykładem wpływów stylu eklektycznego, a jego wnętrza kryją wiele interesujących detali. Warto odwiedzić to miejsce, aby poczuć klimat Łodzi sprzed ponad wieku, a także dostrzec, jak dawne czasy przenikają się z nowoczesnością.

Historia i architektura

Pałac braci Steinertów, synów Adolfa, został wzniesiony w 1909 roku według projektu berlińskiego architekta Alfreda Balckego. Jego forma architektoniczna nawiązuje do stylu pseudobarokowego, charakterystycznego dla południowych Niemiec. Wybór tego stylu miał za zadanie podkreślić i uświetnić pochodzenie rodziny Steinertów.

Obiekt składa się z dwóch niezależnych budynków, z myślą o dwóch rodzinach. Powoduje to, że ich fasada jest jednolita, a przy wjazdach znajdują się dwie bramy. Podział oraz przynależność do dwóch rodzin podkreśla również mur, który dzieli ogród na dwie odrębne części. Nad wjazdami można zauważyć symbole branży włókienniczej, do której należeli właściciele – figurkę prządki otoczoną industrialnym motywem zębatego koła.

Fasada budynków charakteryzuje się zachwianą symetrią, zaś układ okien oraz wykuszy jest nieregularny. W skrzydłach umieszczono dwa wykusze o dwóch kondygnacjach, a bramy zostały zamknięte w formie półkolistej. Nad nimi umieszczono okna trójdzielne i dekoracyjny kartusz z sentencją salus intrandibus („zdrowie wchodzącemu”) oraz z datą budowy. Struktura budynku to dwupiętrowa konstrukcja z mansardą, przykryta łamanym dachem z obramowanymi wolutami szczytami. Elewacja budynku jest bogato zdobiona różnorodnymi ornamentami, w tym kartuszami, głowami amorów, rozetami, figurami lwów, maszkaronami i festonami z akantowymi liśćmi.

Wnętrza pałacu niegdyś były urządzone niezwykle luksusowo. Mieściły m.in. witraże, arrasy, boazerie oraz piękne majolikowe kominki. Obok pałacu wznosi się dawny domek Steinertów, datowany na 1833 rok, który był miejscem, gdzie rozpoczęła się kariera przemysłowa rodziny. Jego skromny wygląd kontrastuje w sposób wyrazisty z sąsiadującym pałacem.

Dodatkowo, w głębi posesji można znaleźć budynki pofabryczne, które służyły do produkcji tkanin bawełnianych. W latach 2017–2019 pałac przeszedł gruntowną renowację, co przywróciło mu dawny blask.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r., s. 44 [dostęp 29.08.2011 r.]
  2. Z ruiny w perełkę. Pałac Steinertów wrócił do czasów świetności. Urząd Miasta Łodzi, 12.12.2019 r. [dostęp 23.04.2020 r.]
  3. a b c Sławomir Krajewski, Jacek Kusiński: Spacer drugi. Ulica Piotrkowska. Łódź: Wydawnictwo Jacek Kusiński, 2008. ISBN 978-83-927666-8-1.
  4. a b c d e f Anna A. Rynkowska, Ulica Piotrkowska, wyd. I, Łódź: Wydawnictwo Łódzkie, 1970, s. 211–212, ISBN 978-83-939822-4-0.

Oceń: Pałac braci Karola i Emila Steinertów w Łodzi

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:21