Adolf Steinert


Adolf Konrad Steinert, ur. 26 lutego 1834 w Łodzi, a zmarł 23 listopada 1916 w Charlottenburgu, to postać zasłużona dla historii przemysłowej Łodzi.

Był on nie tylko fabrykantem, ale również odegrał kluczową rolę w rozwoju lokalnego przemysłu tekstylnego.

Życiorys

Adolf Steinert, jako najstarszy syn Carla Gottlieba Steinerta oraz Pauliny Steinert z domu Biller, zyskał solidne podstawy edukacyjne i zawodowe. Jego dalsza edukacja odbyła się w Niemiecko-Rosyjskiej Szkole Realnej w Łodzi, a następnie kontynuował naukę w obszarze włókiennictwa w Wyższej Szkole Technicznej w Chemnitz. Po pomyślnym ukończeniu studiów wrócił do Łodzi, gdzie związał swoje zawodowe życie z rodzinnym przedsiębiorstwem. W związku z tragiczną śmiercią ojca objął zarząd nad fabryką, jednak jej kontrola formalnie pozostawała w rękach matki, jako że nie dokonano podziału majątku. W trakcie swojej kariery, zajmował się rzemieślniczą produkcją nakładczą tkanin bawełnianych, prowadząc działalność w Konstantynowie oraz Zelowie.

W okresie 1869–1980, firma Steinerta skupiała się głównie na przetwórstwie perkalu, korzystając z zasobów zakładów Karola Scheiblera. Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa, szczególnie w latach 80. XIX wieku, umożliwił wprowadzenie na rynek nowych produktów, w tym tkanin flanelowych. Warto zaznaczyć, że w tym czasie jego zakład stał się trzecią co do wielkości drukarnią tkanin bawełnianych w Łodzi, co znacząco wpłynęło na jego pozycję rynkową.

W roku 1886, po przeprowadzeniu podziału spadku, Steinert przejął pełną kontrolę nad fabryką, powołując do zarządu swoich synów – Karola i Ryszarda. Następnie zainwestował w rozbudowę zakładu, budując tkalnię z 100 mechanicznymi krosnami, a także modernizując inne elementy produkcyjnej infrastruktury, w tym kotły i maszyny parowe. Swojemu zakładowi nadał nowoczesny charakter, między innymi dzięki budowie pierwszej w Łodzi fabrycznej elektrowni w 1888 roku. W tym czasie liczba pracowników wynosiła 124, a roczny obrót zakładu osiągał wartość 200 tys. rubli.

Podczas swojego rozwoju, w 1896 roku, Steinert zrealizował ciekawe przedsięwzięcie budowlane, wznosząc neorenesansowy pałac przy ul. Piotrkowskiej 272, zaprojektowany przez znawcę architektury, Franciszka Chełmińskiego. W końcu lat 90. XIX wieku rozszerzył swoje interesy, wznosząc dodatkowe obiekty, w tym drugą drukarnię oraz przędzalnię zdolną do obsługi 5 tys. wrzecion, co świadczyło o rosnącej sile jego przemysłowego imperium, które w 1901 roku rozrastało się do 1600 wrzecion i 242 krosien mechanicznych, zatrudniając równocześnie 1100 pracowników.

26 maja 1903 roku, po latach intensywnych działań, Steinert zdecydował się na wycofanie z aktywnego kierowania przedsiębiorstwem, przekazując je w ręce synów, zachowując jednak pensję wynoszącą 10 tys. rubli. Jego fortuna osiągnęła wartość 1 mln rubli, z majątkiem nieruchomości sięgającym 400 tys. rubli. Po zakończeniu kariery w zarządzie, pozostał aktywnie zaangażowany w działalność honorowego prezesa firmy.

Steinert znalazł swój ostatni spoczynek na starym cmentarzu ewangelickim w Łodzi. W życiu prywatnym był związany z Teresą z domu Lahmert, z którą miał pięciu synów: Karola Bernhardta (1862–1923), męża Marii Steinecker, Ryszarda Karola (ur. 1864), męża Eleonory Müller, Oskara Karola (1869–1895), Roberta (1879–1917) męża Almy Keller oraz Emila Adolfa (ur. 1880), męża Joanny Mentey.

Przypisy

  1. a b c d e Adolf Konrad Steinert [online], ipsb.nina.gov.pl [dostęp 20.05.2021 r.]

Oceń: Adolf Steinert

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:9