Henryk Barciński, który przyszedł na świat 14 kwietnia 1876 roku w Łodzi, był znakomitym reprezentantem polskiego biznesu oraz społeczności lokalnej.
Znany jako przemysłowiec, odegrał istotną rolę w lokalnym rozwoju gospodarczym, a także angażował się w inicjatywy społeczne oraz oświatowe.
Jego życie zakończyło się tragicznie 17 stycznia 1940 roku w Łodzi, jednak jego wkład w rozwój miasta oraz społeczności pozostaje niezatarte.
Życiorys
Henryk Barciński był synem Salomona i Róży (Ruchli) Birnbaum, a także bratem Marcelego oraz Stefana. Po ukończeniu szkoły średniej w rodzinnym mieście Łodzi, podjął studia z zakresu ekonomii politycznej na uniwersytecie w Heidelbergu.
W 1898 roku rozpoczął pracę w dziale handlowym rodzinnej firmy „Przemysł Wełniany S. Barciński i S-ka”, gdzie po śmierci ojca w 1902 roku został współudziałowcem. Był aktywnym członkiem zarządów różnych łódzkich firm włókienniczych, w tym „Jakub Hirszberg i Wilczyński”, Towarzystwa Akcyjnego Przemysłowego Markus Kohn oraz łódzkiego oddziału warszawskiej Fabryki Kleju i Kazeiny „Strem”. Henryk posiadał dyplom kupca I gildii.
W latach 1907–1914 zasiadał w Komitecie Pożyczkowym dla kredytów handlowo-przemysłowych przy Oddziale Łódzkim Banku Państwa, był także członkiem Komitetu Giełdowego oraz przewodniczącym Komisji Wełnianej Przemysłu Włókienniczego. Działał jako radca Sekcji Przemysłowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Łodzi.
W obliczu I wojny światowej, po jej wybuchu przystąpił do Rady Czternastu 1 sierpnia 1914 r., która szybko przekształciła się w Główny Komitet Obywatelski m. Łodzi (1914–1915). Celem tego komitetu była pomoc w zapewnieniu mieszkańcom Łodzi dostępu do żywności, opału, leków oraz innych niezbędnych dóbr w trudnym czasie wojny. Henryk Barciński był częścią łódzkiego oddziału Komisji Szacunkowej Głównej Wydziału Rejestracji Strat Wojennych, która została powołana do życia w 1916 roku. Ponadto, pełnił funkcję członka Zarządu Rady Windykacji Strat Wojennych Tymczasowej Rady Stanu.
W 1919 roku pełnił rolę zastępcy członka Komitetu Reprezentantów Zgromadzenia Kupców m. Łodzi. Henryk był również członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Techników w Łodzi, a jego działalność obejmowała członkostwo w zarządzie Łódzkiego Towarzystwa Szerzenia Wiedzy Handlowej, które znajdowało się przy ul. Długiej 45. Działał w Towarzystwie „Uczelnia” oraz w Polskim Towarzystwie Teatralnym, współpracując blisko z Antonim Urbanowskim, innym znanym łódzkim przedsiębiorcą.
Niestety, po wybuchu II wojny światowej i zajęciu Łodzi przez Niemców 8 września 1939 roku, Henryk Barciński został aresztowany 8 listopada 1939 roku przez policję niemiecką na oskarżenie o przynależność do polskiej inteligencji. Został osadzony w obozie na Radogoszczu. Prawdopodobnie 17 stycznia 1940 roku został skazany na karę śmierci, a jego egzekucja miała miejsce niezwłocznie po tej decyzji.
W życiu osobistym Henryk był żonaty z Reginą Przeworską, z którą miał syna Marka Kazimierza, inżyniera, oraz córkę Teofilę Janinę.
Ordery i odznaczenia
Henryk Barciński był uhonorowany licznymi odznaczeniami, które podkreślają jego wkład w życie społeczne i publiczne. Wśród nich znalazł się Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a także Złoty Krzyż Zasługi, przyznany mu 9 listopada 1931 roku.
Przypisy
- Włodzimierz Suleja, Tymczasowa Rada Stanu, Warszawa 1998 r., s. 223.
- Julian J. Baranowski, Łódzkie getto 1940–1944. Vademecum, Łódź: Archiwum Państwowe, 1999 r., s. 15.
- Eksterminacja inteligencji Łodzi i okręgu łódzkiego 1939–1940, Pod redakcją Antoniego Galińskiego i Marka Budziarka, Łódź, 1992 r.
- Informator m. Łodzi z kalendarzem na rok 1920, opracowany przez Wydział Statystyczny Magistratu m. Łodzi, Łódź, 1920 r., s. 414.
- Informator m. Łodzi z kalendarzem na rok 1920, opracowany przez Wydział Statystyczny Magistratu m. Łodzi, Łódź, 1920 r., s. 413.
- Informator m. Łodzi z kalendarzem na rok 1919, wydany nakładem Magistratu m. Łodzi, Łódź, 1919 r., s. 183.
- Informator m. Łodzi z kalendarzem na rok 1919, wydany nakładem Magistratu m. Łodzi, Łódź, 1919 r., s. 182.
- Informator m. Łodzi z kalendarzem na rok 1919, wydany nakładem Magistratu m. Łodzi, Łódź, 1919 r., s. 174.
- Księga adresowa miasta Łodzi i Województwa Łódzkiego (…). Rocznik 1937–1939, Zarząd Miejski w Łodzi, Łódź 1937 r., strona 57.
- M.P. z 1931 r. nr 260, poz. 346 „za zasługi przy organizacji Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu”.
Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":
Robert Geyer | Adolf Steinert | Josef Buchmann | Adolf Speidel | Leopold Kindermann | Robert Schätke | Karol Bennich | Józef Sachs | Mieczysław Silberstein | Hilary Tempel | Jan Karol Zaunar | Maurycy Hertz (fabrykant) | Leon Grohman | Franciszek Kindermann | Oskar Kon | Teodor Finster | Gustaw Geyer | Ludwik Anstadt | Władysław Sachs | Bruno BiedermannOceń: Henryk Barciński