Franciszek Kindermann


Franciszek Kindermann, urodzony 8 listopada 1837 roku w Łodzi, to postać, która odegrała znaczącą rolę w historii przemysłowej tego miasta. Jego życie zakończyło się 12 lutego 1915 roku, również w Łodzi.

Był on renomowanym przedsiębiorcą, którego działalność przyczyniła się do rozwoju lokalnej gospodarki.

Życiorys

Franciszek Kindermann był synem Franciszka i Wilhelminy z domu Kindt. Jego ojciec, tkacz z Saksonii, postanowił osiedlić się w Łodzi, gdzie młody Franciszek postanowił kontynuować rodzinną tradycję. W 1859 roku założył warsztat tkacki przy ul. Piotrkowskiej 533 (dzisiejszy numer 110) i został wprowadzony do rejestru jako właściciel manufaktury produkującej tkaniny wełniane. Już w dwa lata później miał w swoim warsztacie 22 czeladników.

W roku 1896 dysponował 70 krosnami ręcznymi, a jego zakład produkował tkaniny bawełniane, wełniane, a nawet różnego rodzaju chustki. Z czasem, dzięki rosnącym zyskom, Kindermann zażądał od władz lokalnych pozwolenia na budowę nowych budynków fabrycznych w okolicy prywatnej drogi zwanej Łąkową. Około 1897 roku produkcję przeniesiono do nowej fabryki, która powstała na skrzyżowaniu ulic Łąkowej i Andrzeja Struga. Dzięki nowoczesnym technologiom zakład rozpoczął produkcję wełnianą, wytwarzając chusty i różnego rodzaju sukna.

Jednak I wojna światowa przyniosła dla jego przedsiębiorstwa znaczne straty, co spowolniło jego rozwój. W roku 1928 firma została przekształcona w spółkę akcyjną działającą pod nazwą „Przemysł Wełniany Franciszek Kindermann SA”. Niestety kryzys lat 30. XX wieku doprowadził do jej upadku, a budynki fabryczne zaczęły być wynajmowane innym przedsiębiorstwom. W okresie II wojny światowej w zakładach działała filia „Telefunkena”, co pokazuje, że w trudnych czasach, Kindermann pozostawał w pełni zaangażowany w lokalne życie gospodarcze.

Franciszek Kindermann, pomimo niemieckiego pochodzenia, całkowicie spolonizował się i stał się ważną postacią w Łodzi, zrzeszając się w lokalnych stowarzyszeniach oraz aktywnie uczestnicząc w działaniach Łódzkiego Chrześcijańskiego Towarzystwa Dobroczynności. W lutym 1896 roku został wyróżniony medalem srebrnym na wstędze św. Stanisława, co stanowiło dowód uznania dla jego wyjątkowych zasług. Zmarł 12 lutego 1915 roku w Łodzi. Jego grobowiec przemysłowca znajduje się na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Ogrodowej 43.

Franciszek Kindermann był dumnym ojcem 12 dzieci, w tym siedmiu synów. Wśród nich wyróżniają się Leopold Rudolf, Juliusz Robert oraz Gustaw Adolf. Jego życie i osiągnięcia pozostają istotną częścią historii Łodzi oraz spuścizny rodziny Kindermannów w regionie.

Przypisy

  1. Franciszek Kindermann. historycznie.uni.lodz.pl. [dostęp 22.07.2016 r.]
  2. a b c d e f g Leszek Skrzydło: Rody fabrykanckie. Łódź: Oficyna Bibliofilów, 1999 r., s. 63–64. ISBN 83-87522-23-6.
  3. [bez autora]. Z Miasta i Okolic. Najwyższe nagrody. Najjaśniejszy Pan.... „Tydzień”. Rok XXIV (nr 9), s. 4, 01.03.1896 r. Mirosław Dobrzański (red.). Petroków (Piotrków Trybunalski): Mirosław Dobrzański. [dostęp 03.10.2016 r.]

Oceń: Franciszek Kindermann

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:7