Józef Sachs był postacią o znacznym wpływie na życie gospodarcze i społeczne Łodzi w przełomowej erze dla tego miasta. Urodził się w 1869 roku w Łodzi, gdzie również spędził całe swoje życie, zmarł 5 kwietnia 1931 roku w tym samym miejscu.
Był on kupcem o żydowskich korzeniach, co w tamtych czasach stanowiło istotny aspekt jego tożsamości. Jego działalność wykraczała jednak daleko poza sferę handlu – był również aktywnym działaczem gospodarczym, społecznym oraz oświatowym, poświęcając swoje siły na rzecz rozwoju społeczności lokalnej.
Życiorys
Józef Sachs był osobą o bogatym dorobku życiowym i zawodowym. Ukończył studia wyższe i posiadał tytuł doktora filozofii. W Łodzi zyskał renomę jako właściciel domu komisowo-agenturowego, którego siedziba mieściła się przy ul. Piotrkowskiej 107. Oprócz tego, był przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego „Ruski Lloyd”.
W trakcie swojej kariery, Józef Sachs aktywnie angażował się w życie społeczno-gospodarcze miasta. Był członkiem komisji rewizyjnej Widzewskiej Manufaktury oraz Spółki Akcyjnej Wyrobów Bawełnianych Szai Rosenblatta. W 1898 roku włączył się w organizację pogotowia ratunkowego w Łodzi, co było znaczącym krokiem na rzecz lokalnej społeczności, gdyż była to trzecia instytucja ratunkowa na ziemiach polskich i czwarta w Europie.
W 1900 roku był współzałożycielem Towarzystwa Subiektów Handlowych, które przekształcone zostało w Towarzystwo Wzajemnej Pomocy Pracowników Handlowych. W 1905 roku podjął się współorganizowania szkolnictwa polskiego w Łodzi i był aktywnym działaczem Polskiej Macierzy Szkolnej.
W 1907 roku został jednym z inicjatorów powstania Towarzystwa Wzajemnego Kredytu Łódzkich Kupców i Przemysłowców, gdzie pełnił rolę członka zarządu. W styczniu 1917 roku, uczestnicząc w wyborach do Rady Miejskiej w Łodzi, zdobył mandat radnego, startując z listy Komitetu Wyborczego Żydów-Polaków. Ponadto, w 1919 roku próbował zdobyć mandat w wyborach do Sejmu Ustawodawczego, jednak się to nie udało.
W okresie międzywojennym pełnił wiele znaczących funkcji: był prezesem Stowarzyszenia Kupców, wiceprezesem Izby Przemysłowo-Handlowej, a także założycielem oraz prezesem Stowarzyszenia Właścicieli Przedsiębiorstw Chemicznych. Ponadto, angażował się w działania Stowarzyszenia Techników w Łodzi oraz członkiem zarządu Towarzystwa Szerzenia Pracy Zawodowej i Rolnej wśród Żydów ORT. Jego działalność obejmowała także pomoc w Łódzkim Żydowskim Towarzystwie Dobroczynności oraz pracę w Komisji Rewizyjnej Łódzkiego Towarzystwa Pielęgnowania Chorych „Bykur Cholim”. Ta organizacja prowadziła sanatorium „Uzdrowisko” znajdujące się w podłódzkiej wsi Kały, w północno-zachodniej części Bałut w obszarze SIM Kochanówka.
Wspierał również inicjatywy kulturalne jako jeden z pomysłodawców założenia Teatru Polskiego. Mieszkał w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 85, w pięknej kamienicy, która została wzniesiona w 1897 roku przez Edwarda Kindermanna. Jego życiorys zakończył się 5 kwietnia 1931 roku, kiedy to zmarł w wieku 62 lat.
Po jego śmierci, zarząd Stowarzyszenia Kupców m. Łodzi, którym kierował, podjął decyzję o utworzeniu biblioteki ekonomicznej jego imienia. W czerwcu 1931 roku powołano Komisję Biblioteczną, na czele której stanął Mieczysław Hertz, ówczesny prezes Stowarzyszenia Kupców.
Ordery i odznaczenia
Józef Sachs został uhonorowany wieloma odznaczeniami, które są świadectwem jego zasług oraz wpływu na rozwój Polski. Wśród owych wyróżnień wymienia się między innymi:
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie, 1931),
- Złoty Krzyż Zasługi (pośmiertnie, 9 listopada 1931) – za zasługi przy organizacji Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu.
Przypisy
- a b c Waldemar Borowski: Ulica Piotrkowska 107. [w:] Ulica Piotrkowska w Łodzi. Historia posesji w latach 1824–1939. piotrkowska-nr.pl > Zamenhofa (97–127) – Piotrkowska 107 [on-line]. Waldemar Borowski, brw.. [dostęp 05.01.2022 r.]
- waldemar Borowski: Ulica Piotrkowska 85. [w:] Ulica Piotrkowska w Łodzi. Historia posesji w latach 1824–1939. piotrkowska-nr.pl > A. Struga (65–95) – Piotrkowska 85 [on-line]. Waldemar Borowski, brw.. [dostęp 05.01.2022 r.]
- „Głos Poranny” 1931 nr 94.
- „Kurier Łódzki” 1931 nr 4.
- M.P. z 1931 r. nr 260, poz. 346.
- „Głos Kupiectwa” 1935.
- Informator m. Łodzi z kalendarzem 1920, s. 491 (PDF – 229).
- Informator m. Łodzi z kalendarzem 1920, s. 426 (PDF – 164).
- Informator m. Łodzi z kalendarzem 1920, s. 428–429 (PDF – 166–167).
- Informator m. Łodzi z kalendarzem 1920, s. 500 (PDF – 238).
- Goerne 1919, s. 81 (PDF – 83).
- Stawiszyńska 2016, s. 673.
Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":
Mieczysław Silberstein | Hilary Tempel | Jacek Olczak | Karol Scheibler II | Jechiel Rajchman | Dariusz Klimek | Teodor Steigert | Eugeniusz Geyer | Adolf Horak | Wiktor Pyrkosz | Karol Bennich | Robert Schätke | Leopold Kindermann | Adolf Speidel | Josef Buchmann | Adolf Steinert | Robert Geyer | Henryk Barciński | Jan Karol Zaunar | Maurycy Hertz (fabrykant)Oceń: Józef Sachs