Pałac Gustawa Adolfa Kindermanna w Łodzi


Pałac Gustawa Adolfa Kindermanna to niezwykle interesująca budowla, która przyciąga uwagę nie tylko swoją architekturą, ale również bogatą historią. Położony jest on w samym sercu Łodzi, a dokładnie przy ulicy Piotrkowskiej 151.

Warto zwrócić uwagę na jego unikalny styl oraz miejsce, w którym się znajduje, co czyni go istotnym punktem na mapie kulturalnej miasta.

Historia

Projekt dwupiętrowego pałacu został stworzony przez Karla Seidladla na zlecenie Gustawa Adolfa Kindermanna, który był bratem Juliusza Roberta Kindermanna, właściciela innego znanego pałacu przy ulicy Piotrkowskiej 137/139. Budowę zakończono oraz oddano obiekt do użytku rok później, a Gustaw Adolf Kindermann, osiągnąwszy 46 rok życia, mógł cieszyć się swoją nową siedzibą, zlokalizowaną przy głównej ulicy miasta.

Urodzony w Łodzi, Gustaw był jednym z trzynaściorga dzieci Franciszka Kindermanna, który prowadził fabrykę wyrobów bawełnianych i wełnianych mieszczącą się przy ulicy św. Andrzeja 63. Rodzina Kindermannów miała znaczny wpływ na rozwój przemysłu w regionie oraz na życie społeczne Łodzi.

W 1916 roku pałac stał się siedzibą Oddziału Łódzkiego Wydziału Rejestracji Strat Wojennych, działającego przy Radzie Głównej Opiekuńczej, co podkreśla jego znaczenie w kontekście historycznym oraz społecznym w trudnych czasach I wojny światowej.

Architektura

W oparciu o wizję architekta Karla Seidla, wkrótce zrealizowano budynek położony na wąskiej działce, która sięgała do ulicy Spacerowej (obecnie Tadeusza Kościuszki). Struktura składała się z dwupiętrowego budynku frontowego oraz jednej długiej, trzypiętrowej oficyny. Całość architektoniczna przyjęła formy włoskiego renesansu, co było szczególnym życzeniem właściciela, mimo że w tamtych czasach styl ten wydawał się już w pewnym sensie przestarzały.

Fasada frontowa, która była typową romantyczną konstrukcją, ustawiona została na granitowym cokole, a powierzchnia została pokryta płytami z piaskowca, co stanowi unikalny element w łódzkiej architekturze. Kamień sprowadzony był z Kielc, dodając wyjątkowego charakteru budowli. Całość wieńczy gzyms, który wyraźnie wystaje przed lico budynku. W centralnej części elewacji, na pierwszym piętrze, znajduje się arkadowy wykusz, otoczony oknami dwudzielnymi oraz oknem trójdzielnym, które znajduje się powyżej. Wszystkie okna oraz otwór bramy, umiejscowiony po lewej stronie fasady, zostały zaokrąglone półkoliście. Ponadto, parter budynku wraz ze sklepieniami okiennymi został wyraźnie boniowany.

Elewacja oficyny była ozdobiona dużą arkadową loggią, z której prowadziły kamienne schody w dół do ogrodu. Parter frontowego budynku, z wejściem od ulicy, wykorzystywany był na cele handlowe, gdzie właściciel wynajmował przestronną powierzchnię. Piętra zarówno części frontowej, jak i oficyn były przeznaczone na reprezentacyjne mieszkanie dla właściciela. Do tej strefy prowadziło wejście z sieni przejazdowej, co było szczególnie umiejętnie zaprojektowane, poprzez marmurową, ozdobną klatkę schodową.

Wnętrze pałacu zachwycało wysokim standardem wykończenia. Było bogato zdobione marmurowymi elementami, boazeriami z szlachetnych gatunków drewna, a także bogatymi sztukaterami w stylu neorokokowym. Oprócz tego, meble były projektowane na specjalne zamówienie, dostosowane do wymogów estetyki wnętrz.

Budynek został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/51 z dnia 20.01.1971, co stanowi potwierdzenie jego historycznego znaczenia oraz wartość architektoniczną.

Uwaga

Wcześniej mylnie uważano, że za projektanta budynku odpowiadał Franciszek Chełmiński. To błędne przeświadczenie wynikało z jego roli jako miejskiego architekta, który podpisał wiele projektów architektonicznych w mieście.

Przypisy

  1. a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 07.02.2020 r.]
  2. Krzysztof K. Stefański, Wiedeńscy Twórcy Łodzi, „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Historica” (74), 2002, s. 31-35 [dostęp 30.04.2021 r.]
  3. Krzysztof K. Stefański, Wiedeńscy twórcy w Łodzi, „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Historica”, 74, 2002, ISSN 2450-6990 [dostęp 30.04.2021 r.]
  4. Sławomir Krajewski, Jacek Kusiński: Spacer pierwszy. Ulica Piotrkowska. Łódź: Wydawnictwo Jacek Kusiński, 2008. ISBN 978-83-927666-4-3.
  5. Anna A. Rynkowska, Ulica Piotrkowska, wyd. I, Łódź: Wydawnictwo Łódzkie, 1970, s. 206, ISBN 978-83-939822-4-0.

Oceń: Pałac Gustawa Adolfa Kindermanna w Łodzi

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:14