Jan Jaśkiewicz to postać niezwykle ważna w polskim świecie fotografii, urodzony 9 czerwca 1941 roku w Łodzi, zmarł 30 września 2015 roku. Był to artysta, którego twórczość odcisnęła trwałe piętno na panoramie sztuki fotograficznej w Polsce.
Jaśkiewicz był członkiem rzeczywistym Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, gdzie aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym regionu. Ponadto, jego afiliacja z Fotoklubem Rzeczypospolitej Polskiej, w której również mógł poszczycić się tytułem Artysty, pokazuje jego zaangażowanie i znaczenie w środowisku fotograficznym.
Jako członek Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego, Jaśkiewicz miał szansę na rozwój i współpracę z innymi utalentowanymi fotografami. Wyróżniał się nie tylko jako artysta, ale również jako wykładowca w Wyższym Studium Fotografii Ministerstwa Kultury i Sztuki, gdzie dzielił się swoją wiedzą oraz pasją z młodszymi pokoleniami.
Życiorys
Jan Jaśkiewicz był dyplomowanym technikiem poligrafii, absolwentem Pomaturalnego Studium Technicznego, a jego życie i twórczość były głęboko związane z warszawskim środowiskiem fotograficznym. Fascynację fotografią wyraził już w czasach szkolnych i od 1969 roku aktywnie uczestniczył w działalności Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego.
W jego artystycznym dorobku szczególne miejsce zajmowała fotografia krajoznawcza oraz fotografia teatralna, w znacznej mierze realizowana w technice monochromatycznej. W latach 1970–1980 był członkiem twórczej grupy Fotografia Teatralna, która miała swoje miejsce przy Teatrze Polskim oraz Szkole Baletowej w Warszawie.
Jan Jaśkiewicz był autorem oraz współautorem licznych wystaw zdjęć – zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych, pokonkursowych oraz poplenerowych. Jego prace były szeroko eksponowane, zyskując uznanie m.in. w bułgarskich, francuskich, hiszpańskich, niemieckich, amerykańskich oraz polskich galeriach. Zostały wielokrotnie nagrodzone i docenione w postaci akceptacji, medali oraz dyplomów.
W 1976 roku dołączył do Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, gdzie zasiadał w Zarządzie oraz w Komisji Rewizyjnej w latach 1980–1990. W 1990 roku, razem z Mieczysławem Cybulskim, Krystyną Małgorzatą Dołowską, Stanisławem Fitakiem, Ryszardem Frankowskim, Jerzym Mąkowskim, Henrykiem Muchinem, Henrykiem Rogozińskim oraz Januszem Wolińskim, był jednym z założycieli Fundacji Fotografia dla Przyszłości. Jego dorobek był wspierany przez stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki, które otrzymał w 1986 roku.
Jan Jaśkiewicz zmarł 30 września 2015 roku, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie, gdzie został pochowany 6 października. Jego fotografie znajdują się w zbiorach wielu instytucji, w tym Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Fotografii w Krakowie oraz w Fototece Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie.
Wybrane wystawy indywidualne
Jan Jaśkiewicz, znany fotograf, miał przyjemność zaprezentować swoją twórczość na wielu prestiżowych wystawach indywidualnych, które zyskały uznanie w kręgach artystycznych. Poniżej przedstawiamy wybrane wydarzenia, na których jego prace były eksponowane:
- Porównania – Galeria Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego, 1972,
- Pomniki – Galeria Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego, 1973,
- Propozycje – Galeria Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego, 1973,
- Punkt widzenia – Mała Galeria ZPAF, Warszawa 1981,
- Kampinos – Galeria Fotografii, Kielce, 1981,
- Impresje – Puszcza Kampinoska – Stara Galeria ZPAF, Warszawa 1983,
- Uroczyska leśne – Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin, 1984,
- Morze nasze morze – Galeria Fotografii, Toruń, 1988,
- Fascynacje – Galeria Podróżnika, Warszawa, 1998.
Te wystawy świadczą o ogromnym wkładzie Jana Jaśkiewicza w polską fotografię i jego nieustannym dążeniu do eksploracji różnych tematów w sztuce. Jego prace nie tylko przyciągają uwagę, ale także skłaniają do głębszej refleksji nad światem przedstawionym.
Wybrane wystawy zbiorowe
Jan Jaśkiewicz, znany fotograf, uczestniczył w wielu znaczących wystawach. Poniżej przedstawiamy wybrane z nich:
- Konfrontacje (Lublin 1973),
- Bawaria w oczach Polaków (Warszawa 1978),
- Polska współczesna fotografia artystyczna – Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (Warszawa 1985),
- Polska fotografia krajobrazowa (1944-1984) – Biuro Wystaw Artystycznych (Kielce 1985),
- Jubileusz 40-lecia ZPAF – Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (Warszawa 1987),
- Europejski plener fotograficzny – (Płowdiw, Bułgaria 1987),
- Jubileusz 50-lecia ZPAF – Stara Galeria ZPAF (Warszawa 1997).
Źródło.
Odznaczenia
Jan Jaśkiewicz, znany fotograf, otrzymał szereg prestiżowych odznaczeń, które odzwierciedlają jego wkład w sztukę fotograficzną oraz działalność na rzecz kultury. Wśród najważniejszych nagród należy wymienić:
- złoty krzyż zasługi (1987),
- odznakę „zasłużony działacz kultury” (1986),
- odznakę „zasłużony działacz kultury” (1987),
- medal 40-lecia ZPAF (1987),
- medal 150-lecia fotografii (1989).
Informacje te dotyczą szczególnego uznania, jakie artysta zdobył w ciągu swojej kariery.
Przypisy
- Galeria Znak – Druki Artystyczne Galerii Wymiany – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie [online], 12.08.2018 r. [dostęp 12.08.2018 r.]
- Byli członkowie ZPAF – Związek Polskich Artystów Fotografików [online], 25.05.2018 r. [dostęp 12.08.2018 r.]
- Mala Galeria ZPAF/CSW [online], 15.03.2017 r. [dostęp 12.08.2018 r.]
- Historia – Fundacja "Fotografia dla Przyszłości" [online], 24.08.2017 r. [dostęp 12.08.2018 r.]
- Zmarł Jan Jaśkiewicz – członek ZPAF w Okręgu Warszawskim od 1976 roku – Związek Polskich Artystów Fotografików [online], 07.10.2015 r. [dostęp 12.08.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Peter Paul Koprowski | Jan Machulski | Kazimierz Jurdziński | Ireneusz Jakubowski | Ewa Józefczyk | Stefan Śródka | Wiesław Majchrzak | Joanna Wiszniewska-Domańska | Andrzej Adamiak | Konstanty Dobrzyński | Bronisław Król | Aneta Łastik | Stanisław Ochmański | Monika Alwasiak | Wojciech Marczewski | Alina Świdowska | Jacek Różański (artysta) | Katarzyna Pawlak | Andrzej Żarnecki | Benon LiberskiOceń: Jan Jaśkiewicz (fotograf)