Ireneusz Jakubowski


Ireneusz Jakubowski, który przyszedł na świat 31 maja 1952 roku w Łodzi, był niezwykle utalentowanym polskim śpiewakiem operowym, a także prawnikiem oraz pedagogiem. Jako tenor, wyróżniał się w świecie muzyki, osiągając liczne sukcesy na scenie. Przez większość swojej kariery artystycznej był solistą w Teatrze Wielkim w Łodzi, gdzie jego występy cieszyły się ogromnym uznaniem.

Niestety, zmarł 30 marca 2020 roku w swoim rodzinnym mieście, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny oraz wspomnienia licznych fanów jego talentu.

Życiorys

Ireneusz Jakubowski jest postacią niezwykle wszechstronną, która w swoim życiu osiągnęła wiele znaczących sukcesów zarówno w świecie sztuki, jak i nauki. Ukończył PWSM w Bydgoszczy pod okiem znanego pedagoga Władysława Malczewskiego. Już w 1978 roku zadebiutował na teatralnej scenie, wcielając się w rolę Posłańca w operze „Aida” Giuseppe Verdiego, przedstawieniu, które miało miejsce w Teatrze Wielkim w Łodzi. Od tego czasu związał się z tym teatrem, współpracując tam do roku 1982, a następnie ponownie w latach 1991–2011.

W latach 1982–1991 pełnił rolę solisty w Teatrze Muzycznym w Łodzi. To tam zadebiutował w roli księcia Su-Czonga w operetce „Krainie uśmiechu” Franza Lehára. Równolegle, w latach 1987–1996, występował w Operze Bydgoskiej, gdzie wziął udział w licznych premierowych przedstawieniach, co jeszcze bardziej wzbogaciło jego artystyczne doświadczenie.

Jakubowski współpracował z wieloma instytucjami muzycznymi w Polsce, biorąc udział w licznych tournée artystycznych po Europie. Jego występy miały miejsce nie tylko w Niemczech czy Holandii, ale także w słonecznych Włoszech i Malcie. W jego repertuarze znaleźć można było główne partie tenorowe w operach od Vincenza Belliniego aż po utwory Krzysztofa Pendereckiego, które ukazują jego niezwykłe możliwości wokalne oraz interpretacyjne.

Jako tenor o mocnym i nośnym głosie, zwłaszcza wyróżniał się w wykonywaniu włoskiego repertuaru. Występował w takich rolach jak Pinkerton w „Madame Butterfly” Giacoma Pucciniego, Don José w „Carmen” Georges’a Bizeta oraz w operach Giuseppe Verdiego, gdzie zagrał Alfreda w „Traviacie”, Księcia w „Rigoletcie” oraz Cassia w „Otellu”. Jego talent objawił się również w operach Gaetana Donizettiego, Charlesa Gounoda, Ruggera Leoncavalla i Pietra Mascagniego. Warto także wspomnieć o jego roli w tytułowej produkcji „Ubu Rex” Krzysztofa Pendereckiego.

Jego osiągnięcia nie ograniczały się jedynie do oper. Jakubowski z powodzeniem występował również w klasycznych operetkach, takich jak Tassilo w „Hrabinie Maricy” Imre Kálmána, Hrabia Zedlau w „Wiedeńskiej krwi” Johanna Straussa, a także Parys w „Pięknej Helenie” Jacques’a Offenbacha. Jako Książę Su-Czonga w „Krainie uśmiechu” Lehára, wystąpił około 200 razy, co sprawiło, że ta rola stała się niejako jego wizytówką artystyczną.

Poza swoją działalnością artystyczną, Ireneusz Jakubowski był również doktorem nauk prawnych oraz uznawanym specjalistą w zakresie prawa rzymskiego. W latach 1973–2019 prowadził wykłady na Uniwersytecie Łódzkim. Jako autor kilkudziesięciu publikacji naukowych w dziedzinie prawa, uczestniczył w licznych konferencjach zarówno krajowych, jak i zagranicznych, co wskazuje na jego wysoką pozycję w środowisku akademickim.

Przypisy

  1. a b Jarosław Bińczyk: Łódź. Zmarł Ireneusz Jakubowski, śpiewak operowy i wykładowca prawa rzymskiego UŁ. Encyklopedia teatru polskiego, 31.03.2020 r. [dostęp 03.04.2020 r.]
  2. a b Dariusz Pawłowski: Zmarł Ireneusz Jakubowski, śpiewak, solista Teatru Wielkiego w Łodzi. Dziennik Łódzki, 31.03.2020 r. [dostęp 03.04.2020 r.]
  3. Zmarł dr Ireneusz Jakubowski. Uniwersytet Łódzki, 30.03.2020 r. [dostęp 03.04.2020 r.]
  4. Iwona Marchewka: Odszedł Ireneusz Jakubowski. Cyfrowe Muzeum Teatru Wielkiego w Łodzi, 30.03.3030 r. [dostęp 04.04.2020 r.]
  5. a b c d e Alicja Weber: Jakubowski Ireneusz. Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. [dostęp 03.04.2020 r.]
  6. a b c d e f Dariusz Pawłowski: Jubileusz Ireneusza Jakubowskiego. Dziennik Łódzki, 27.02.2009 r. [dostęp 03.04.2020 r.]

Oceń: Ireneusz Jakubowski

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:25