Paweł Antoni Nowicki, urodzony 18 lipca 1951 roku w Łodzi, to postać o wielu talentach i osiągnięciach. Jest nie tylko reżyserem, ale również producentem i scenarzystą, który zdobył uznanie zarówno w Polsce, jak i w Kolumbii. Jego kariera artystyczna obejmuje również działalność jako wykładowca akademicki, co pokazuje jego zaangażowanie w kształcenie młodych adeptów sztuki filmowej.
Życiorys
Paweł Nowicki, znany reżyser, rozpoczął swoją edukację na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie ukończył studia magisterskie na Wydziale Filologicznym w 1974 roku. Później kontynuował naukę, zdobywając dyplom na Wydziale Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi w 1996 roku.
Przez pewien czas, w latach 1981–1983, pełnił rolę kierownika artystycznego Słupskiego Teatru Dramatycznego, co pozwoliło mu na rozwój jego pasji do teatru. Następnie, od 1983 do 1989 roku, był kierownikiem artystycznym oraz reżyserem (1990, 1992-1993) w Teatrze Studyjnym ’83 im. Juliana Tuwima w Łodzi, gdzie mógł zrealizować wiele ambitnych projektów teatralnych.
W 1990 roku Nowicki zdecydował się na wyjazd do Kolumbii, zaproszony przez argentyńskiego reżysera Rubéna Di Pietro. W tym nowym dla siebie miejscu, rozpoczął działalność jako reżyser w teatrze Camarín del Carmen. Warto zaznaczyć, że w latach 1990-1997 pełnił również funkcję wykładowcy aktorstwa w Krajowej Szkole Teatralnej, znanej jako Escuela Nacional de Arte Dramático (ENAD). W tym okresie również współpracował z czasopismami i publikacjami, takimi jak „Bestseller”, „Więzi” i „Tygodnik Kulturalny”, a także z „la Revista GESTUS” z Uniwersytetu del Valle.
Jego kariera akademicka obejmowała również zajęcia na różnych uczelniach artystycznych, takich jak Academia Superior de Artes de Bogotá oraz Academia Charlot. Był zaangażowany w prowadzenie warsztatów reżyserskich i aktorskich w reprezentatywnych instytucjach edukacyjnych, w tym w Pontificia Universidad Javeriana, Universidad della Valle oraz wielu innych instytucjach.Jednocześnie pracował jako producent kolumbijskich telenowel.
W latach 2000–2006 Nowicki powrócił do Polski, gdzie jego firma producencka – Bogota Film – miała dużą rolę w powstawaniu telenowel. Od 2007 roku podejmował się pracy jako doradca wiceprezesa ds. produkcji Caracol Televisión, a wcześniej Canal Caracol. Jego doświadczenie w branży filmowej i teatralnej jest niezwykle bogate i różnorodne.
Życie prywatne
Osobiste życie reżysera również ma swoje ważne akcenty – jego żoną jest Anna Nowicka z domu Janiszewska, a para ma córkę – Katarzynę, która przyszła na świat w 1988 roku. Nowicki jest poliglotą, włada językiem polskim, hiszpańskim, angielskim oraz rosyjskim, co z pewnością ułatwia mu pracę w międzynarodowym środowisku teatralnym i filmowym.
Przekłady
Paweł Nowicki jest uznawanym za wyjątkowego reżysera, który ma na swoim koncie wiele interesujących przekładów teatralnych. Z hiszpańskiego na polski przetłumaczył szereg dzieł, w tym „Maravilla Star” autorstwa Santiago Garcíi Pinzóna, „La secreta obscenidad de cada día”, „Dostoievski va a la playa”, „King Kong Palace o El exilio de Tarzán” autorstwa Marco Antonio de la Parry oraz „Nictalopes” autorstwa Tomasa Espinosy.
Przekłady, które powstały w drugą stronę, na hiszpański, obejmują „Kwartet dla czterech aktorów” Bogusława Schaeffera, „Clowni”Andrzeja Strzeleckiego, oraz „Olbrzyma”Andrzeja Maleszki. Praca ta odzwierciedla jego talent do przełożenia subtelnych niuansów językowych oraz emocjonalnych, obecnych w obu kulturach.
Publikacje
Paweł Nowicki, znany reżyser, ma na swoim koncie wiele publikacji, które przyczyniły się do jego uznania w świecie sztuki. Oto niektóre z nich:
- Co to jest telenowela, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, 2006, ISBN 978-83-89964-89-2,
- 7 Pecados Capitales de la telenovela, Hederieta, 2007,
- El gran libro del Guayago, Hederieta, 2013.
Filmografia
Scenariusz
Twórczość Pawła Nowickiego jako scenarzysty obejmuje szereg cenionych projektów telewizyjnych i filmowych. Do jego najbardziej znanych dzieł należy:
- Pierwsza miłość (odcinki: 1–355, od 2004),
- Warto kochać (2005–2006),
- Rajskie klimaty (2006),
- Będziesz moja (2006).
Produkcja
W ramach produkcji, reżyser zajmował się realizacją popularnych programów, które zdobyły sympatię widzów, w tym:
- Samo Życie (2002–2010),
- Adam i Ewa (2000–2001).
Bohater
Pawła Nowickiego zakwalifikowano również jako bohatera w dokumentalnym filmie:
- O Donnie Barbie i Maestro (film dokumentalny, 1999).
Źródło: FilmPolski.pl
Wyróżnienia
Wyróżnienia, które zdobył Paweł Nowicki, świadczą o jego znaczącym wkładzie w rozwój kultury. W 1988 roku otrzymał Nagrodę „Tygla Kultury” za spektakl pt. „Sprężyna”. Nagroda ta była przyznawana w uznaniu za osiągnięcia w zakresie pobudzania życia kulturalnego w Łodzi.
Przypisy
- Redacción BLUR.B. Radio Redacción BLUR.B., Pawel Nowicki lanzó su libro ‘Los 7 pecados capitales de la telenovela’ [online], Blu Radio, 28.03.2017 r. [dostęp 04.03.2024 r.] (hiszp.).
- Por RedacciónP.R. Cromos Por RedacciónP.R., El director de teatro Pawel Nowicki creó una bebida alcohólica que mata bacterias y no produce guayabo [online], REVISTACROMOS.COM, 15.08.2013 r. [dostęp 04.03.2024 r.] (hiszp.).
- Behance, Gran Libro Del Guayabo Pawel Nowicki [online], Behance, 2013 [dostęp 04.03.2024 r.] (hiszp.).
- a b c Pawel Nowicki [online], Liebre Lunar [dostęp 04.03.2024 r.] (hiszp.).
- a b La no divina comedia [online] [dostęp 04.03.2024 r.] (hiszp.).
- a b c Polak w świecie: leksykon Polonii i Polaków za granicą, Wydawn PAI, 2001 r., s. 405, ISBN 978-83-223-2693-0 [dostęp 04.03.2024 r.] (pol.).
- a b Paweł Nowicki, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (autorzy) [dostęp 04.03.2024 r.] .
- Paweł Nowicki w bazie filmpolski.pl
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Mary Berg | Roberto Skolmowski | Ludwik Starski | Arnold Mostowicz | Kazimierz Krukowski | Zofia Szletyńska | Jacek Raginis-Królikiewicz | Bronisław Maj | Tadeusz Piechura | Tadeusz Starostecki | Konstanty Dobrzyński | Andrzej Adamiak | Joanna Wiszniewska-Domańska | Wiesław Majchrzak | Stefan Śródka | Ewa Józefczyk | Ireneusz Jakubowski | Kazimierz Jurdziński | Jan Machulski | Peter Paul KoprowskiOceń: Paweł Nowicki (reżyser)