Lucyna Hoszowska


Lucyna Hoszowska to znacząca postać w polskim dziennikarstwie, która urodziła się w 1940 roku w Łodzi. Jej kariera zawodowa pozostawiła trwały ślad w mediach, wpływając na rozwój dziennikarstwa w kraju.

Warto podkreślić, że zmarła w dniu 14 października 2016 roku, a jej wkład w branżę dziennikarską będzie pamiętany przez wiele osób.

Życiorys

Lucyna Hoszowska przeszła długą drogę, zdobywając wiedzę na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie ukończyła studia z zakresu historii. Dodatkowo kontynuowała naukę dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie swoich studiów zaangażowała się w działalność artystyczną, będąc częścią Studenckiego Teatru Satyrycznego „Pstrąg”, gdzie występowała zarówno jako aktorka, jak i piosenkarka.

W 1966 roku rozpoczęła pracę w „Dzienniku Łódzkim”, gdzie z czasem objęła stanowisko szefowej działu kulturalnego. Od 1973 roku do lat 90. XX wieku pracowała w „Expressie Ilustrowanym”, również jako kierownik działu kulturalnego. W tym okresie miała znaczący wpływ na rozwój kultury w Łodzi, inicjując m.in. cykl „Ludzie sztuki”. Ponadto była twórczynią konkursu o „Złotą paletę”, który skierowany był do młodych plastyków amatorów z Łodzi oraz województwa łódzkiego.

Lucyna pracowała także jako rzecznik prasowy Muzeum Sztuki w Łodzi przez okres 13 lat, pełniąc w ten sposób ważną rolę w szerzeniu wiedzy o sztuce. Po jej śmierci, 25 października 2016 roku, została pochowana na cmentarzu Zarzew w Łodzi (kw. 102, kolumbarium).

Odznaczenia

Lucyna Hoszowska jest osobą, która zdobyła liczne wyróżnienia za swoje osiągnięcia oraz wkład w kulturę. Wśród jej odznaczeń znajdują się:

  • srebrny Krzyż Zasługi,
  • złoty Krzyż Zasługi,
  • honorowa Odznaka Miasta Łodzi,
  • odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”,
  • odznaka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Przypisy

  1. a b c d e f Zmarła red. Lucyna Hoszowska – Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej [dostęp 04.06.2022 r.]
  2. a b Ireneusz Kampinowski. Szlakiem pamięci – PDF Free Download [online], docplayer.pl [dostęp 04.06.2022 r.]
  3. a b Redakcja, Pogrzeb Lucyny Hoszowskiej we wtorek [online], Express Ilustrowany, 23.10.2016 r. [dostęp 04.06.2022 r.]
  4. EdmundE. Jankowski EdmundE. (red.), Słownik Pseudonimów Pisarzy Polskich XV w.-1970 r., t. IV, 1997, ISBN 83-04-04329-7

Oceń: Lucyna Hoszowska

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:13