Bolesław Busiakiewicz


Bolesław Busiakiewicz, urodzony 23 sierpnia 1890 roku w Łodzi, to postać niezwykle znacząca w historii polskiego dziennikarstwa. Zmarł 17 czerwca 1971 roku w tym samym mieście, w którym spędził większość swojego życia. Był dziennikarzem prasowym i radiowym, a także uznawanym krytykiem muzycznym, który przyczynił się do rozwoju kultury muzycznej w Polsce.

Jego prace nie tylko informowały o wydarzeniach muzycznych, ale również kształtowały opinie publiczności na temat wielu znaczących artystów oraz ich twórczości.

Życiorys

Bolesław Busiakiewicz zainicjował swoją pracę dziennikarską w „Nowym Kurierze Łódzkim” w latach 1911–1918, a konkretnie w 1916 roku, kiedy to opublikował rozprawę poświęconą Antoniemu Szandlerowskiemu, uznanemu poecie symboliście związanym z Łodzią. W swoich tekstach literackich przedstawiał również własne wiersze, takie jak „Rezygnacja”, publikowane w 7. Dział Literacki.

W 1919 roku Busiakiewicz przeniósł się do Poznania, gdzie w latach 1919–1934 współpracował z „Gazetą Poznańską”, a jednocześnie działał w Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu. Jego zainteresowania dotyczyły głównie muzyki, co zaowocowało publikacjami w czasopiśmie „Zdrój”. W 1925 roku objął stanowisko redaktora naczelnym pisma „Tydzień Radiowy”. Na początku lat 30. XX wieku kontynuował pracę w toruńskiej rozgłośni Polskiego Radia.

Po powrocie do Łodzi w 1935 roku, Busiakiewicz pełnił funkcję dziennikarza w „Kuriera Łódzkiego” oraz łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia aż do wybuchu II wojny światowej, w tym także jako spiker radiowy. W jego dorobku znajdują się redagowanie „Tygodnia Radiowego” i czasopism „Echa Teatralne” oraz „Tygodnik Artystyczny”. Po wyzwoleniu Łodzi spod okupacji, od 19 stycznia 1945 roku, powrócił jako dziennikarz Rozgłośni Polskiego Radia w Łodzi i pozostał w tej roli aż do momentu przejścia na emeryturę.

Busiakiewicz nie był wykształcony w kierunku muzykologii ani teorii muzyki, jednak jego pasjonujące zainteresowanie płytami i literaturą muzyczną uczyniły go erudytą amatorskim, znawcą o znacznej wiedzy w dziedzinie muzyki. Był również twórcą audycji „Zagadki muzyczne”, która stała się jedną z najpopularniejszych w Polsce, poświęconych muzyce poważnej. Otrzymywał liczne listy od słuchaczy, którzy nie tylko rozwiązywali zagadki, ale i proponowali tematy na kolejne audycje. Jego audycje zostały wspomniane we fraszce autorstwa J. Sztaudyngera („Wieczorem, gdy ściąga gatki/Układa muzyczne zagadki”).

Busiakiewicz posiadał bogatą kolekcję płyt gramofonowych, które często prezentował w swoich audycjach. W archiwum łódzkiej rozgłośni Polskiego Radia znajdują się nagrania, w tym audycja Zygmunta Gzelli, która opisuje życie i twórczość Bolesława Busiakiewicza.

W 1966 roku Busiakiewicz został wyróżniony Nagrodą Komitetu ds. Radia i Telewizji za całokształt swojej pracy w dziedzinie publicystyki muzycznej oraz za popularyzację muzyki, a także z okazji 40-lecia pracy radiowej i 50-lecia działalności publicystycznej. Jego spoczynek znajduje się na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

Busiakiewicz był mężem poznanej śpiewaczki operowej i operetkowej Heleny Majchrzak (Majchrzak-Busiakiewicz), z którą połączył się węzłem małżeńskim około 1933 roku.

Przypisy

  1. Aneta Stawiszyńska. Praca dziennikarska i społeczna Bolesława Busiakiewicza w latach 1916–1918. „Zeszyty Prasoznawcze”. 57, s. 749-759, 2014 r. ISSN 0555-0025.
  2. J.Sztaudynger, A. Sztaudynger-Kalisiewicz, Chwalipięta czyli rozmowy z Tatą (styczeń–wrzesień 1970), Łódź 1973 r., s. 87.
  3. Barwny świat mikrofonu – wspomnienia radiowców, Tadeusz T. Szewera (red.), Łódź: Wydawnictwo Łódzkie, 1983 r., s. 81, ISBN 83-218-0239-7.
  4. Barwny świat mikrofonu – wspomnienia radiowców, Tadeusz T. Szewera (red.), Łódź: Wydawnictwo Łódzkie, 1983 r., s. 55, ISBN 83-218-0239-7.
  5. „Łódź w Ilustracji”, 1932 r., nr 47, s. 2: zdjęcie portretowe, nr 51, s. 3: – w operetce „Lady Chic” Waltera Kollo, w scenie z odtwórcą głównej roli K. Szerszyńskim oraz w scenie zbiorowej; w haremie, nr 52, s. 5: zdjęcie portretowe; 1933 r., nr 51, s. 2: zdjęcie portretowe.

Oceń: Bolesław Busiakiewicz

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:9