Łukasz Konrad Warzecha, urodzony 5 maja 1975 roku w Łodzi, to postać, która na stałe wpisała się w krajobraz polskiego dziennikarstwa. Jest on nie tylko dziennikarzem, ale również uznawanym publicystą oraz komentatorem politycznym.
Jego prace charakteryzują się soczystą analizą bieżących wydarzeń oraz wyjątkową zdolnością do przedstawiania opinii na temat złożonych zagadnień społecznych i politycznych.
Życiorys
Łukasz Warzecha był osobą aktywną na polskiej scenie politycznej oraz medialnej. W swojej karierze politycznej zaangażował się jako członek Unii Polityki Realnej. W 1996 roku przeszedł do Stronnictwa Polityki Realnej, gdzie piastował stanowisko sekretarza prasowego. Ukończył studia z zakresu stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, co z pewnością wpłynęło na jego późniejszą działalność zawodową.
Karierę dziennikarską rozpoczął w tygodniku „Najwyższy Czas!”. Po rozstaniu z UPR pisał dla publicystyki postendeckiej, która była reprezentowana przez gazetę „Myśl Polska”. Kolejnym etapem była współpraca z dziennikiem „Życie”, gdzie rozpoczął jako dziennikarz w dziale zagranicznym, a następnie zdobył doświadczenie jako redaktor w dziale opinii.
W dalszym ciągu kariery, współpracował z „Businessman Magazine” oraz pełnił rolę redaktora w dwutygodniku „Unia&Polska”, a jego teksty pojawiały się także w „Nowym Państwie”. Przez ponad dekadę, aż do końca marca 2014 roku, był komentatorem w dzienniku „Fakt”. W latach 2008-2010 występował jako komentator w programie publicystycznym Antysalon Ziemkiewicza w TVP Info.
Wśród jego osiągnięć można wymienić także członkostwo w radzie redakcyjnej kwartalnika „Międzynarodowy Przegląd Polityczny”, który był wydawany w latach 2003-2010. W latach 2012-2016 publikował artykuły w tygodniku „wSieci” oraz na portalu wPolityce.pl. Tego samego dnia, gdy ogłosił swoje odejście z tygodnika „wSieci”, rozpoczął współpracę z tygodnikiem „Do Rzeczy”. Jego felietony gościły także na łamach dziennika „Rzeczpospolita”, a później w „Super Expressie”. Prowadził program „Z refleksem” w TVP oraz publikował swoje felietony na blogu w serwisie Salon24.pl oraz na portalu Wirtualna Polska w latach 2013-2019.
W okresie od kwietnia 2016 do października 2017 r. był jednym z prowadzących program „W tyle wizji” w TVP Info. Od 2018 roku znowu związał się jako publicysta z „Rzeczpospolitą”. Publikuje swoje teksty także w takich mediach jak „Fakt”, „Super Express”, a od 2016 roku w tygodniku „Do Rzeczy”, i od 2019 roku na portalu Onet.pl. Prowadził audycje w internetowej telewizji wSensie.tv oraz w programie „Świat Rolnika”. Jego komentarze często pojawiały się w programie „Loża prasowa” emitowanym na antenie TVN24.
Od 23 kwietnia 2020 roku działa na platformie YouTube, gdzie prowadzi wideoblog, komentując aktualne wydarzenia społeczno-kulturowe. W ramach swojego kanału prowadzi wywiady w cyklu „Rozmowa niekontrolowana”, a także program publicystyczny „Warzecha & Dymek”, który współtworzy z publicystą Jakubem Dymkiem. Do 12 października 2023 roku prowadził cykl „Podwójny kontekst” razem z prof. Antonim Dudkiem. Obecnie jest aktywny także na portalu pch24.pl.
Od 2023 roku pełni rolę stałego komentatora wydarzeń społeczno-politycznych w audycji „Stolik Dziennikarski” emitowanej przez telewizję News24. W latach 1995-1998 miał zaszczyt być stypendystą Stowarzyszenia Naukowego Collegium Invisibile.
Kontrowersje
Łukasz Warzecha jest osobą kontrowersyjną, która często wyraża swoje poglądy dotyczące zmian klimatycznych oraz polityki związanej z tym tematem, a jego opinie zazwyczaj stoją w sprzeczności z obiegowymi stanowiskami w tej dziedzinie.
Jego artykuły i materiały prasowe poświęcone tym zagadnieniom były przedmiotem krytyki, w tym ze strony zespołu portalu Nauka o Klimacie, który działa pod przewodnictwem profesora Szymona Malinowskiego, specjalisty z zakresu fizyki atmosfery.
W 2013 roku Warzecha skierował kontrowersyjne słowa do osób zaniepokojonych problemem zmian klimatycznych: „odczepcie się od naszych elektrowni, przemysłu, samochodów, żarówek i komputerów. Spadajcie na bambus, gdzie wasze miejsce, i najlepiej już stamtąd nie schodźcie. Zwłaszcza że to wasze środowisko naturalne”.
Publikacje
– (współpraca) Katarzyna Szymańska-Borginon, W piżamie do Europy, Olszanica: „Bosz” 2003.
– Strefa zdekomunizowana – Wywiad rzeka z Radosławem Sikorskim, Warszawa: Andrzej Findeisen / A.M.F. Plus Group 2007, ISBN 978-83-60532-09-6.
– Lech Kaczyński – ostatni wywiad, Warszawa: Prószyński Media 2010.
– (redakcja) Maciej Rybiński, Felietony, wybór felietonów Łukasz Warzecha, Warszawa: Ringier Axel Springer Polska 2011.
– (wstęp) Piotr Bugajski, Cała prawda o Smoleńsku. Nowe fakty, współpraca Joanna Niedziela-Dąbrowska, Magdalena Rubaj; wstęp Łukasz Warzecha, Warszawa: Wydawnictwo Książkowe Fakt – Ringier Axel Springer Polska 2012.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Roman Chłodziński | Jerzy Jacek Tomczak | Adolf Eichler | Wanda Sieradzka de Ruig | Wacław Wagner | Janusz Gorczykowski | Marek Barański (dziennikarz) | Bogdan Tuszyński | Kazimierz Korcelli | Zdzisław Szczepaniak | Eugeniusz Kudaj | Henryka Rumowska | Bolesław Busiakiewicz | Tomasz Patora | Sebastian Rybarczyk | Joanna Szczęsna | Jan Urban (dziennikarz) | Krystyna Piaseczna | Bolesław Lesman (dziennikarz) | Jerzy Rawicz (pisarz)Oceń: Łukasz Warzecha